Hogy nézett/néz ki az iskolarendszer felosztása Erdélyben az 1980-as évek és manapság között?
Értem ezalatt, hogy hány év az általános iskola, a gimnázium és a főiskola/egyetem, és melyikre hány éves kortól lehet/lehetett járni?
Vagy ha nagyon elüt a rendszer a magyarországitól (mint pl. a német oktatási rendszer), akkor hogy néz ki, mi hány évig tart és mire hány éves kortól lehetett/lehet járni?
Azért használok egyszerre jelen és múlt időt is, mert lehet jöttek időközben reformok, de minden infó érdekelne. :)
Köszönöm előre is a válaszokat! :)
Az érettségi menete, rendzsere:
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..
Jelenleg meg az érettsétit megelőző éveket próbálom összefoglani.
2001 februárjában születtem, idén érettségiztem.
Az ovira már nem nagyon emlékszek. Ami hozzáfűzni valóm van hozzá, hogy "ovis ballagás"-ról itt Gyakorin hallottam először.
Itt van hogy melyik évben, hány évesen hányadikos voltam:
~1.-4. osztályban minden osztálytársam 2001-ben született.
~5.-8.-ban volt 2 2000 deremberi születésű osztálytársam, 1 2002 januári, és 1 2002 őszi. A többi 2001-es. (+ a bukottak)
~9.-12-ben meg 1 2000 deremberi, egy 2002 januári és egy 2002 márciusi. A többi 2001-es.
Az első 8 évet egy iskolában jártam.
Az 1.-4. neve alsótagozat.
Az 5.-8. neve felsőtagozat.
Az alsósokat tanítónéni/tanítóbácsi tanította. Csak pár órára van külön tanár (angol, torna). Nem rendes jegyek vannak, hanem betűs osztályzások. FB (foarte bine = nagyon jó), B (bine = jó), S (suficient = elégséges), I (Insuficient = elégtelen). Mikor 4.-es voltam, akkor már néha magyarul is írták ezeket a "jegyeket". Pl NJ, JÓ.
A felsősöknek már elvileg mindent külön tanár tanít. Azért elvileg, mert ez attól függ, hogy mit engedhet meg az iskola. Pl nekem a fizikát, kémiát, németet ugyanaz tanította. A jegyek egy 1-tól 10-ig terjedő skálán egy szám. A 10-es a legjobb, de 4-essel még buksz. Az átmenő jegy az 5-ös. (Bár 5.-8.-ban még sok tanár 4-estól osztályozott. Pl nekünk a történelem felmérő mindig 6 kérdésből állt, s minden kérdés 1 pontot ért. A jegy meg úgy jött ki, hogy 4 + elért pontszám)
A 7.-8.-osoknak volt olyan, hogy kapusszolgálat. Ez abból állt, hogy a bejárati ajtónál kellet ülni egy napot, és kellett írni, hogy ki jött be az iskolába, s miért (pl az otthon maradt csokiskiflit behozta a gyerekének), meg körbe kellet járni az osztályokat, hogy hány hiányzó van. + Egyéb kicsiségek. Pl a titkárnő átküldött valami papírokkal az oviba, vagy bevásárolni. (Olyan is volt hogy aludt tejért mentünk. :D ) Meg diákok is küldhettek kajáért. (Mikor alsós voltam, fix az iskola mellett volt egy bolt. Oda el lehetett menni kajáért. De bezárt, és messzebb nem engedték csak úgy el a gyerekeket) Mikor meg 8.-os voltam a kapus dolga volt a kiflit és a tejet széthordani az osztályokba, addig azt a szolgálatosok csinálták. (Megjegyzés: a kifli sokszor sültelen volt, helyette néha kekszet kaptunk, meg néha adtak pluszba olyan kicsi almacskát is. De legalább ingyen volt). (Viszont olyan iskolát is tudok, hogy rendes felnőtt kapus van)
5.-ben bejönnek a dolgozatok (román, magyar, matek) a felmérők mellé. (Felmérő - egy fejezetből, dolgozat - féléves anyagból). 8.-ban meg a földrajz és a történelem közül kell választani még pluszban.
Mikor meg 6.-os voltam a páros számú osztályoknak bejöttek valami szintfelmérő vizsgák, de ezekból csak 2 volt, de azok jó hosszak. Román-magyar-angol, matek-földrajz-biológia.
A 8.-osok korábban végeznek, mint a kisebbek, mert 8. végén van egy vizsga, ami alapján továbbjutnak 9.-be.
A vizsgatantárgyak: román, magyar (Csak ha magyar tagozatra járt a gyerek), matek. Ezeknek a lényege, hogy minél nagyobbat kell írni, de ha nincs meg valamiből az 5-ös, akkor se baj. A végleges továbbjutási jegybe beleszámít az 5.-8.-os átlagmédia is, de hogy hány százalékban már nem tudom, de egyre inkább háttérbe szorul a 4 éves általános. Ezek a vizsgák a 8.-os ballagás és az évzáró után vannak megszervezve. Abban a teremben, ahol írnak, van kamera, és hangfelvevő mikrofon is. A kész dolgozatokat, meg más megyébe viszik javítani, hogy nehogy kézírásról vagy valamiről rájöjjön a javítótanár, hogy kiét javítsa. Írni csak kékkel lehet (ugyan olyan fajta kékkel), a hibákat meg egy vízszinten vonallal szabad áthúzni. A matekon lehet használni még ceruzát, vonalzót, körzőt. Semmi segédeszközt nem lehet bevinni, és nagyon kell rá viszázni, hogy ne legyen olyasmi azon a lapon, amit jelnek vehetnek. (Hogy jelzed a javítótanárnak, hogy az a tied, és adjon rá nagyobb jegyet), mert akkor nem javítsák ki.
Az év vége felé a 8.-oknak vannak felvételi vizsgák, az olyan profilú osztályokba, ahova kell. Pl református teológián a bibliai történetekkel van egy kis vizsga. Vagy aki tanítóképzőre akar menni, annak van tornából, énekből, s el kell mondjon egy verset.
Most jön egy kis csoportosítás:
~Vannak a licik (líceum). Itt elméleti oktatás van, 12. végén egy érettségivel.
~Van szaklici. Itt is van érettségi, de a matek pl könyebb, és 12 végén kell csinálni valami hosszú házidolgozazot. (Mintha...)
~Vannnak a szakiskolák. Pl erdészeti. Ez 3 éves, de az elvégzése után vissza lehet még iratkozni szaklicibe. Pl elvégezted a szakiskolát 11.-ben. Visszairatkozol szaklicime 11.-be. Jársz még 2 évet, és mehetsz érettségizni tulajdonképpen 5 év iskola után. (9., 10., 11., 11., 12.). A szakiskolások kapnak havonta 200 lejt.
Hogy ki hova jut be az egy számítógépes elosztáson derül ki, kivéve azokat a licis osztályokat, ahova felvételi volt. (Pl iskola közben megcsinálod a felvételit református teológiára. A tanév után megírod a vizsgákat. A református teológiára való bejutási médiádba beleszámít a felvételi jegyed, a vizsga jegyeid, meg a 4 éves általánosod. Ha bejutottál, akkor felhívnak telefonon, és mehetsz iratkozni. Ha viszont úgy gondolod, hogy bejutnál te máshova is, akkor mikor felhívnak közlöd, hogy mégse akarsz oda menni, hanem részt veszel a számítógépes elosztásban. Olyat nem lehet, hogy ha a számítógépes elosztásban nem oda jutottál be, ahova akartál, akkor visszamész iratkozni a református teológiára.)
A számítógépes elosztás meg úgy müködik, hogy minden osztálynak (kivéve a felvételis osztályokat), van egy száma. Azt a számot meg be kell írni egy lapra a megfelelő helyre. Pl ha nem jutsz be abba az osztályba, amit az elsőnek jelöltél meg, akkor megnézik hogy a 2.-ba bejutnál-e, stb. Nekem pl meg volt jelölve vagy 7 osztály is, de az elsőbe bejutottam.
Meg még annyi, hogy egy megyénként van. Vagy az egyik megyében jelölgeted az osztályokat, vagy a másikban. Olyan nincs hogy bejelölsz egy Maros megyei iskolát 1.-nek, de ha oda nem jutsz be, akkor Kovászna megyében akarsz valamelyikbe.)
Viszont megyén belül át lehet iratkozni más osztályba, ha a médiád elég magas. Pl mi 28-an kezdtük az évet, de 30-an lettünk.
9.-12.-ben szintén 4 tantárgyból van dolgozat. Román, magyad, matek + választott. A választott nekem pl (természettudományok) lehetett biológia, kémia vagy fizika.
9.-12.-ben is volt kapuskodás, de már nagyon kevés. Kiflit és tejet meg már nem kaptunk.
Leginkább csak 1.-8.-ban de egyszer 9.-12.-ben is volt egyszer olyan, hogy tanszertámogatás. Ez azt jelenti, hogy azok a gyerekek, akiknél a családban az egy főre jutó havi kereslet alacsony, kap egy pakk füzetet, ceruzát, pixet, stb.
18 éves korig a gyerek után jár gyermeknevelési pótlék a szülőknek (gyermekpénz). Ez jelenleg 156 lej havonta, de én több 84 lejes gyermekpénzt kaptam, mint 156 lejest... Viszont ha a gyerek elmúlt már 18 éves, de még iskolába jár, akkor addig kapja, míg el nem végzi az iskolát. (De már nem a szülei, hanem a saját nevére)
Továbbá van a Szülőföldön magyarul támogatás is. Ennek összege 22.400 Ft-nak megfelelő lej évente, ha a gyerek magyar tagozaton jár, és nincs sok igazolatlan hiányzása.
Most jönnek a régebbi dolgok:
Régebb (úgy 10 éve) 8 osztály volt a kötelező, most minimum 10 osztályt kell járni.
Apám 1969-ben született, nekük még 9.-be és 11.-be is volt valami felvételi. Abban az időben meg korábban is kezdték az iskolát. (Apám pl 17 évesen már dolgozott)
Érettségin meg se kamera, se mikrofon nem volt. + Olyanokat mint az integrálás nem is tanultak.
Ha valamit nem értessz, nyugodtan kérdezz. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!