Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Teljes munkaidős munka mellett...

Teljes munkaidős munka mellett összeegyeztethető az egyetem?

Figyelt kérdés

25 éves vagyok és szeretnék egyetemre járni. Az a kérdésem, hogy levelező szakon el tudom végezni úgy, hogy nem hagynám ott a munkám, de közben mivel egyetemre járok, diák lennék. A kettő nem üti egymást? Mivel a munkahelyem én nincs lehetőség diakmunkara. Járt már valaki ilyen cipőben?

Sajnos állami támogatást nem kapnék, mert közepes tanuló voltam, de most úgy érzem, hogy szeretnék tanulni, képezni magam.


2020. jún. 21. 20:07
 1/7 anonim ***** válasza:
97%
Aki levelezőre jár, az szinte mind dolgozik mellette, az a lényege. Meg lehet csinalni simán, csak kb. az összes szabadaágod rámegy
2020. jún. 21. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
97%
Igen, összeegyeztethető. Levelezőn általában hetente, két-, vagy három hetente(attól függően, hogy melyik egyetemről és melyik karról van szó - ez mindenhol más, utána kell nézni) tömbösítve vannak az órák. Munka mellett meg lehet oldani így az egyetemre járást. :)
2020. jún. 21. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
95%
Attól függ, milyen szak. Ha indul levelezőn, akkor igen. Állami támogatást is simán kapsz, csak meg kell nézni a ponthatárokat és ha kell, érettségit ismételni (1 tárgyból, ami beszámít). Az első diploma ingyen van, ne fizesd ki, ha nem muszáj! felvi.hu -n utána tudsz nézni mindennek.
2020. jún. 21. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A levelező erre való. Nekem annak idején egy kicsit nehezebb volt, mert péntekenként voltak az órák (így a munkaadóm elengedett kéthetente pénteken suliba), de ma már a legtöbb levelező péntek du + szombaton van, azt pedig simán letolod munka mellett (de azért persze fárasztó, sokat kell tanulni).
2020. jún. 21. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Attól függ, mi a célod az egyetemmel? A lényeg, hogy legyen valami papír és valahogy teljen el az a 3-4 év vagy tanulni is szeretnél ez idő alatt?

Hozok két példát. Ahova én járok, ott nem indult levelező a szakon sajnos, csak nappali képzés volt, szóval döntenem kellett, hogy akkor maradok a vendéglátásban (amiből szabadulni akartam) vagy bele vágok valami újba (és emiatt áldozatot hozok).

Az egyik szaktársam úgy oldja meg, hogy szintén nappalis, viszont egyéni tanrendje van és néha bejött egy-egy esti órára. De elég nehezen halad a képzéssel (közalkalmazott amúgy), ugyan próbálok neki segíteni jegyzetekkel, tippekkel. A záróvizsgára például a komplett tételsoromat megkapta. A sima félevvegi vizsgákon jó, ha 2el átcsúszik és 1 egész év csúszásban van mára. Tavaly végeztem a részképzéssel (Foksz), ő idén júniusban. Ha minden jól megy, már csal egy évem van hátra a Ba-ból. Kérdező, Te nem gondolkodsz amúgy Foksz képzésben? Oda biztosan felvesznek állami támogatottra és így összességében kevesebbet kell majd fizetned (alacsonyan vannak a ponthatárok). Ha érdekel, akkor jelezd és szívesen leírom az eddigi tapasztalataimat a Foksz-ról.

Vagyok én, aki nappalira ment alapból. Nem tudtam össze egyeztetni a kettőt, ez mese. Először 40 órából 20 órába mérsékeltem a munkaidőt szerződes módosítással. Nem mondom, az se volt egyszerű, de legalább volt bevételem és a tanulás is viszonylag ment. De egy év után le lettem építve, mert átszervezés volt és az atipikus munkaerőtől váltak meg első körben. Utána egy kávézóban dolgoztam, amikor volt rá időm (hétvégén és hétköznap időnként). A járvány miatt a kávézó bezárt (amit nagyon sajnálok, mert szerettem), szóval munkanélküli lettem (vidéki egyetem város, béke időben se volt annyi lehetőség, most még kevesebb van...).

Nem igazán tudom, hogyan tovább, de már csak egy évem van és be akarom fejezni normálisan. Közben próbálkozom munka ügyben, de eddig sehonnan se kaptam választ. Viszont azt elmondhatom, hogy az eredményeim jók az egyetemen, vannak siker élményeim, ami nekem nagyon sokat jelent és soha nem az át evickélés volt a célom ezzel az egészel.

Szóval gondold végig, milyen lehetőségeid vannak? Megtudod magadnak engedni a nappali képzést? Vagy "muszáj" a fő állás és jó, ha át bukdácsolsz az egyetemen?

Biztosan vannak olyanok, akik kitűnőre vizsgáznak ÉS mellette heti 40-et dolgoznak VAGY két gyerekkel vannak. Biztos van ilyen. De nem akarok neked hazudni, mert az egyetem egy komplett fő állásnak felel meg. HA komolyan veszed az egyetemet és HA időben szeretnél végezni a képzéssel, akkor az bizony krva sok munka. Ez van. Van az a mondás, hogy egy seggel nem lehet két lovon ülni... Én azt mondom, részben (mert kell a pénz, ugye). De most tavaszi félévben például annyi beadandót kellett megírnom, olyan terjedelembem és tartalommal, hogy valamennyire örültem neki, hogy karantén van és nem kell heti 4x a kávézóban lennem (akkor biztosan nem sikerült volna). De ez jó gyakorlás volt a jövő évi szakdolgozat írásra...

Szóval gondold át, mennyit akarsz bele tenni. Illetve biztosan van olyan egyetem az országban, ahol kompolyan veszi az adott intézmény az esti oktatást. De nekem negatív tapasztalataim vannak erről. Az egyik tesóm próbálkozott vele (bankban dolgozik mellette), de nem ment neki, mert szervezetlen volt, a tanárok nem voltak segítőkészek egy picit se, nem volt miből készülni és annyi mindent kértek számon, amit egy péntek délutánon, szombat délelőtt nem tudtak neki megtanítani.


Szóval a kérdésedre válaszolva, ÉN szerintem a kettő nem egyeztetthető össze vagy csak nagyon-nagyon nehezen, sok lemondással. Nekem már 20 óra mellett is folytonos rohanás volt az életem, azt se tudtam, hol áll a fejem. Bár most az sincs és álláskeresési járadékra se vagyok jogosult...

De pont ezért járok egyetemre, hogy ott tudjam hagyni a sérülékeny ágazatokat, mert úgy gondolom, a jövőben az emberiségnek majd több nehézségekkel kell megküzdenie (lásd coronavirus pandemic és emiatt munkanélküliség).

2020. jún. 24. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ez h.lyeség, hogy ha csak papír kell, akkor jó s levelező. Ahol nem megoldható, ott nem is indítanak, pl.nalunk biologia szakon nincs nappalin msc. Élelmiszerminosrgi mérnök vagyok, csak levelezőn indult az msc és minden erőlködés nélkül meg tudtam oldani szabadságból az órakat. 3 hónap utan már fel is vettek a szakmába dolgozni, így azt dolgoztam, amit tanultam
2020. jún. 24. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

5-ös vagyok.

Leírtam a tapasztalataimat. Nyílván más, ha az ember már elvégzett egy Ba-t és már "van tapasztalata" az egyetemre járásban. Gondolom, Msc-ként már tudtad, mire kell jobban figyelni, hogyan oszd be az életed munka mellett, mikor állj neki tanulni stb. Egy Msc-s ismerősöm panaszkodott, hogy neki gond az egyetem mellett a munka (vagy fordítva) és emiatt megcsúszik a képzéssel, mert egyik a másik kárára megy.

Ez olyan, mint a távoktatás (a vírus helyzet miatt). Valahol tök jól működik (én nem bánnám, ha ősztől is ez lenne), de sok szakon elképzelhetettlen, hogy így folytassák hosszú távon.

2020. júl. 9. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!