Valaki segítsen legyenszives. A transzformátor primer tekercsének menetszáma 1200. Hálózati feszültséget (230 V) transzformálunk vele úgy, hogy 110 V-os áramforrást nyerjünk. Mekkora legyen a szekunder tekercs menetszáma?
Egy darab képlet van, amibe be kell helyettesíteni.
U1/U2 = N1/N2
A feladatban adott:
N1=1200
U1=230 V
U2=110V
Kérdés az N2.
Helyettesítsd be az értékeket, oldd meg, írd ide, mennyit kaptál, és majd ellenőrizzük, jól számoltál-e.
És esetleg ez?
110 V-os, 100W-os izzólámpát transzformátor segítségével kívánunk működtetni 220 V-os áramforrásról. Öt darab transzformátortekercsünk van: 250; 300; 400; 600 és 750 menetszámúak. Hogyan készítsük el a transzformátort, amelyikkel az izzót működtethetjük? Mekkora működés közben a primer és a szekunder áramkörben az áramerősség?
Adott a feladatban U1=220V (mivel ez a bemenő feszültség) és U2=110V (mivel ez a kimenő). Az előző feladatban látható, hogy U1/U2=N1/N2
U1/U2=2, a fenti képletből pedig látszik, hogy a primer és szekunder tekercs menetszámának hányadosa is 2 kell legyen. Ez csak 300 és 600-as menetszámú tekercsek esetén lehetséges. Tehát N1=600, N2=300.
Mivel az izzólámpa a kimenő oldalhoz tartozik (szekunder), ezért a már jól ismert P=U*I képletből kiszámolhatod a szekunder áramkörben lévő áramerősséget: P=U2*I2
Ezután már csak kinyitod a tankönyved, és megnézed milyen összefüggés áll fenn transzformátor esetében az áramerősségek valamint menetszámok között, ahol már csak I1 lesz az ismeretlen.
Kettő összefüggés van a transzformátoroknál, egy a menetszám-feszültség viszony, másik a menetszám-áramerősség viszony. Ezeket ha nem tudod, kinyitod a tankönyvedet, benne vannak.
Transzformátor lényege, hogy egy bemenő mennyiséget (fesztülség/áramerősség) áttranszformálsz kisebbre/nagyobbra. Ha egy izzót akarsz működtetni, azt nyilván már az áttranszformált (=kimenő) fesztülséggel/árammal fogod működtetni, tehát a P=U*I képletbe a szekunder (=még mindig kimenő) adatokat fogod megkapni.
Ha a menetszám nem tiszta, akkor nem értem, az előző feladat hogy volt mégis világos. Adott az U1/U2=N1/N2 arány. Ezekből csak a feszültségek vannak megadva, U1=220V, U2=110V. U1/U2=2. Tehát N1/N2-nek is muszáj 2-nek lennie, különben nem teljesül az egyenlet.. A feladatban megadott menetszámok közül keresel két olyan menetszámot, amelyeknél igaz, hogy az egyik kétszer nagyobb, mint a másik (mivel ekkor lesz az arányuk 2). Ez csak a 300 és 600 esetén lehetséges, megvan tehát a menetszám.
Az áramerősség-menetszám viszonyra is találsz egy I/I=N/N képletet a tankönyvedben, ezt nem írom le szájbarágva, kinyitod a könyved, benne van. Így ebben már csak az I1 lesz az ismeretlen.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!