Ha állítólag annyira fontos egy társadalomnak a versengés, mivel magyarázható az, hogy a finn oktatási rendszer nem hisz a versenybe, de mégis világszínvonalú?
"3. Verseny helyett együttműködés
Míg az amerikaiak is és sok európai ország is egy hatalmas darwini versenynek látja az oktatási rendszert, a finnek másképp tekintenek rá, egészen pontosan úgy, ahogyan Samuli Paronen író mondja:
“Az igazi győztesek nem versenyeznek.”
Ironikus, nem? Mégis ez az attitűd repítette a finneket a nemzetközi lista élére. A finn oktatási rendszer nem foglalkozik a mesterséges mérési rendszerekkel: nem léteznek legjobban teljesítő iskolákról és tanárokról szóló listák, az egész rendszer az együttműködésen alapszik."
Nem kéne átgondolni versengésről alkotott képet? Mindenféle versenynek vannak elszenvedői és ezért nem tartom fontosnak. Mindenféle versengés darwinista fasizmus fele tendál. Látni lehet, hogy a finnek sokkal boldogabbak nálunk, ezért tőlük kéne példát venni.
Vannak olyan elvetemült konteó hívők akik képesek meghazutolni a finn oktatási rendszer hatékonyságát és azt mondják, hogy életképtelen embereket termelnek ki. Nem kéne darwinista, evolucionista szennyet olvasni, mert nem egy embertől hallottam ezt a káros konteót.
Úgy gondolom, hogy a lóversenyen, vagy az atlétikai bajnokságon Finnországban is a győztest jutalmazzák, de az üzleti életben sem tiltják a versenyt, sőt!
Ami az oktatásban jó, nem jó mindenütt!
Szerintem:
A versengés egymás ellen az “erősebb marad életben” alapon az emberrel vele született, faji sajátosság, ahogy az a természetben rendben is van. Azonban én is amondó vagyok, hogy a verseny lovaknak meg agaraknak való, úgyhogy magasról teszek rá, ha valaki pl. előbb ér célba mint én. A cél itt lehet bármilyen társadalmi vagy egyéni vívmány, nem feltétlen futóversenyre gondoltam. Én a magam tempójában szeretek haladni, és ez az iskolában sem volt máshogy. Soha az életben nem indultam semmilyen gyerekes versenyen, mégis kitűnőre érettségiztem, és van két diplomám. Soha nem éreztem, hogy meg kell mutassam valakinek azt, hogy én jobb vagyok, mint a másik, vagy éppen a másik jobb, mint én. Szóval én támogatnám a versenyszellem kiűzését az oktatásból, de mint említettem, ez velünk született sajátosság, így ezt elérni csak kifinomult módszerekkel lehet, amire már az óvodában kell passzív eszközökkel “nevelni” a gyermekeket. Erre a magyar rendszer jelenleg nem lenne képes, így marad a primitív verseny.
Egyébként az üzleti világban is nagyobb sikerek lennének elérhetők, ha nem a versenyre és a profitra menne ki az egész hanem egy olyan társadalmi berendezkedésünk lenne, ahol mindenki egymásért, egymást segítve dolgozik. Erre például elég lenne az, ha a kikutatott technológiákat megosztanák egymással a cégek, országok, államok stb. Már régen a Marson is lennének városok. De erre az ember jelen állás szerint nem képes és talán soha nem is lesz az. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!