Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szakközép iskola vagy gimnázium?

Szakközép iskola vagy gimnázium?

Figyelt kérdés
Én a szakközép mellett tenném le a voksomat, ad egy szakmát, mellette egy érettségit is, vannak olyan szakirányok, pl infó, kereskedelmi, stb. ami az esetleges továbbtanulásnál is nagy segítség lehet, van már egy alapja az embernek. Egyedül talán a társaság lehet rosszabb, mint gimiben. Bár szerintem itt is van kivétel, nem? Ti hogy látjátok?
2019. nov. 20. 02:51
 1/10 anonim ***** válasza:
71%

Én a gimnáziumot tartom jobb ötletnek. Gimiből bárhová mehetsz továbbtanulni és nagyobb eséllyel készítenek fel a nyelvvizsgára és az emelt érettségikre, ráadásul a gyerekanyag is más.

Szakgimiben ha mondjuk kilencedikben kereskedő akarsz lenni, de ha tizedikre meggondolod magad mert a mérnöki pálya jobban tetszik akkor nehezen válthatsz. A gyerekanyag összetétele rosszabb és arányaiban kevesebben csinálnak emelt érettségit szakgimiben mint gimiben. Az hülyeség, hogy a szakgimiben tanultakkal a felsőoktatásban sokkal könnyebb dolgod lenne. Kábé az első előadás első órájában ledarálják azt amiröl hallottal a szakmai órákon. Sima gimisként egyáltalán nem éreztem magam hátrányban a Corvinuson a közgazdasági szakgimisekkel szemben. Én simán megcsinátam a gazdasági matekot míg a szakgimisek nagy része elvérzett.

Jelenlegi kormányzati cél, hogy minél többen menjenek szakgimibe és szerezzenek szakmát. Én csak akkor mennék szakgimibe ha 100%-osan biztos lennék benne, hogy mi akarok lenni. Sajnos én csak 12. osztályban félévkor döntöttem el.

2019. nov. 20. 04:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Pont az info meg a kereskedelem az, ahol az OKJ nem sokat ér, max. ha pénztáros vagy raktáros szeretnél lenni, de ezeket megtanítják érettségi után egy pár hónapos tanfolyamon, munka és fizetés mellett. Aminek talàn van értelme, az az egészségügyi és mechanikai szakközép. De én inkább a sima gimnáziumra voksolnék, mert erősebb a tananyag, jobb lesz az érettségid és az egyetemen is jobban fogsz hasítani, ha egyetemre vágysz. Ha meg szakmát akarsz tanulni, akkor gimi után beiratkozol egy rendes 3 éves képzésre és kitanulod rendesen.
2019. nov. 20. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
83%

Gimi: Hátrány: Két nyelvet kell tanulni, van rajz ének és egyéb kisgyerekeknek való tantàrgy.

Előny: Nincs nyári gyakorlat.

Az ötödik tárgyat te választod érettségin és nem az iskola.

Mivel nincs nyári gyakorlat nem is ba sznak át a kifizetéssel (hidd el, 3 év alatt egyszer fizettek ki, és ha reklamàlsz megbuktatnak, és azt az évet kezdheted előlről).

Csak 4 évet kell maradnod, jövőre már a szakgimi, technikum lesz és 5 kötelező év lesz.

Kevesebbet óraszàm a szakgimivel szemben.

Van fakultàció.

Szakgimi: Előny: Nincs rajz, és második nyelv.

Hátrány: Van nyári gyakorlat és 4-5 féle szakmai tárgy, ami magasabb óraszàmot jelent, mint egy sima gimnazistànak van(nekem 4 évig minden évben 41 órám volt, gimis haverjaimnak 35-36).

Nincs fakultàció, tehát emeletre nem készít senki, vagy magadtól készülsz vagy nem emeltezel.

Az ötödik tárgyat az iskola választja (ami automatikusan a szakmai) és nem te.

Nyári gyakorlatodat senki nem fizeti ki, bent rohadsz 3 hétig 7-8 órában dolgozol és amikor a fizura kerül a sor "jaaaaa, nektek kell pénzt adni?" És le van tudva. És amint írtam, ha panaszodsz kezdheted előlről az egészet.

Ha megunod 2 év után az infót például, és te agysebész akarsz lenni, nehezen fogsz emeltezni biológiàból és kémiából, mert nem lesznek ilyen tárgyaid. Ha meg váltani akarsz különbözetit kell tenned. Nem is érettségizhetsz olyan tárgyból amit legalább két évig nem tanultál (amíg tanköteles vagy).

Szóval tényleg megéri?

2019. nov. 20. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésről: úgy kellett volna feltenni, hogy technikum vagy gimnázium, mert szeptembertől már az lesz. Jelenleg meg úgy, hogy "szakgimnázium vagy gimnázium".


Válaszok: tulajdonképpen egy új rendszer lesz, kérdés, hogy mennyir lesz jó. De az csak korlátozottan érvényes, ami eddig igaz volt.


Az öt éves technikum továbbtanulás szempontjából eleve egy év veszteség a gimihez képest. Akinek egyértelmű az egyetem (emelt érettségi, nyelvvizsga, tanuláshoz szükséges pénz meglesz) az menjen gimibe. Elvileg szakirányú továbbtanulánál van lehetőség arra, hogy a felsőoktatás elsimerjen krediteket a technikusoknak, így rövidítse a képzést, de ez még nincs a konkrétumok szintjén, erre építeni nem lehet.


Ha valaki szakmát szeretne, akkor jó dolog a technikum, főleg az ösztöndíj miatt. Szakirányú továbbtanulásra készülve akkor jó a technikum, ha nem annyira penge valaki. Pl. programozó akar lenni, de nem biztos, hogy gimit végezve matekból emeltezni tud jó eredménynel, és a + 1 év jól jön a nyelvtanulás szempontjából is - mert a technikusi vizsga emelt érettséginek számít és 13. éven is van nyelvoktatás. #2 írta, és jogosan, hogy az OKJ-s programozói nem ér sokat, de ez főleg azért van, mert olyan gyenge tanulók választják, aki szeretnek számítógéppel játszani, és tévesen azt gondolják, hogy érdekli őket a programozás. Talán az ösztöndíj odacsábít jobb képességűeket is, akikkel lehet haladni.


#3 A 41 óra törvénytelen. Kötelezőként 35 lehet (10.-ben 36), kevés kivétellel (kéttannyelvű, hitoktatás, stb.)

-Emeltre felkészít a szakgimi is, és fakultációs órakeret is van rá (része a 35 órának). Talán még jobban is, mert míg egy erős gimiben fél-háromnegyed osztályok vannak a népszerűbb tárgyak emelt előkészítőin, szakgimikben 2-3 fővel foglalakozik a tanár (mert a többiek nem emelteznek).

2019. nov. 20. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
#4, szakgimibe jártam. 20 főtől indult volna emeltre való felkészítés. 3-an jelentkeztünk magyarból, és nem indult. :) Mindent tapasztalatból írtam.
2019. nov. 20. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Egyedül történelemből indult, a többi tárgy félre volt dobva.
2019. nov. 20. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
50%
Szakgimi. Mert ott lehet szakmák+érettségit szerezni és azzal máris el tudsz helyezkedni. kb. 5 éves
2019. nov. 21. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

#6: Elhiszem, de törvénytelen. Emiatt határozott fellépéssel el lehetett volna érni, hogy legyen. 100/1997-es Kormányrendelet

4§(2): "A gimnázium és a szakgimnázium a tizenegyedik–tizenkettedik évfolyamon a kötelező vizsgatárgyból biztosítja, hogy a tanuló – választása szerint – mind a középszintű, mind az emelt szintű érettségi vizsgára fel tudjon készülni."

(3):" gimnázium legalább két, a szakgimnázium az ágazati és ágazaton kívüli szakmai vizsgatárgyon kívül legalább egy vizsgatárgyból a helyi tantervében meghatározottak szerint teszi lehetővé az emelt szintű érettségi vizsgára történő felkészülést. E döntéséhez kikéri az iskolai diákönkormányzat véleményét. "

-Nincs itt semmi "ha van elég jelentkező", biztosítja, és kész, neki ez törvény szerinti kötelessége.


-Nálunk egyébként van 1 fős fakultáció is, bár valójában többen látogatják (de a többiek másik faktra is járnak, oda vannak "könyvelve") A Szakképzési Centrum ugyan kiadott egy olyan iránymutatást, hogy ha lehet, a tagiskolák a 7 fő alatti csoportokat igyekezzenek iskolákon átívelve összevonni, mégis ez az igyekezet eddig nem vezetett eredményre :)


Gondolom Te Budapesten jártál, ahol nagy a tanárhiány, azért találnak ki mindenfélét, hogy a tanár-igényt csökkentsék.

2019. nov. 21. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Valaki el tudná magyarázni, mit jelent a szakképzési tv. mostani módosítása a jelenlegi állapotokhoz képest? Azt írtátok, eddig csak nyáron dolgoztak szakmai gyakorlaton tanulói szerződéssel… most viszont 10.-től egész évben dolgoznak majd rendes munkaszerződéssel?
2019. nov. 24. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
2019. nov. 24. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!