Miért akar mindenki mindenáron diplomát?
Amíg a szakmunkások nincsenek anyagilag sem megbecsülve, ez nem fog változni. Meg hát ott van még az is, hogy sokan nem a diplomáért tanulnak, hanem mert tanulni akarnak. Én sem azért tanulok két gyerek mellett, hogy elmondhassam, hogy van diplomám, hanem mert egyszerűen szomjazom a tudásra. És azért nem fogok nem tanulni, mert már egy csomó diplomás van.
Csak jól kell megválasztani, hogy mit tanul az ember. Aki pl. pedagógusnak tanul, az ne csodálkozzon, hogy nem kap munkát, vagy nem fizetik meg.
Első vagyok.
Meg én úgy vagyok vele, hogy nekem az alapszakmám titkárnő. Mindenképpen akartam egy szakmát, mielőtt fősulira megyek. Ha lediplomázok, és nem kapok munkát, még mindig el tudok helyezkedni a középfokú végzettségemmel is, legfeljebb letagadom, hogy van diplomám. Így nagyobb biztonságban érzem magam, mintha "csak" középfokú végzettségem lenne.
A férjem is villanyszerelő, de elkezdte a villamosmérnökit. Ha villamosmérnökként nem kap munkát, még mindig visszamehet síma villanyszerelőnek.
Csak ott van a gond, hogy sok diplomás már piszkosnak tartja a kétkezi munkát. De ők meg is érdemlik, ha "nyomorognak".
Én szerettem volna tovább tanulni,de sajnos nem lehetett,mert anyuék nem tudták volna fizetni a tesóm tanulmányait is.
Nekem jó szakmám van,pék vagyok,meló mindíg lesz,és szeretem is csinálni.Havi 100.ezer körül kapok kézbe.És nem néznek le érte,hanem csodálkoznak,hogy nőként pék vagyok.
Viszont ha tovább tanultam volna,akkor se keresnék sokkal többet.
De az azért szíven ütött,mikor már dolgoztam,a tesóm bejelentette,mégsem tanul tovább.Se szakmája,csak 1 érettségi,és most sír,hogy nem veszik fel sehova.
Egyszeruen egy munkahelyen ha jelentkezel, akkor megkerdezik hogy van-e diplomad?
Pedig azt a munkat diploma nelkul is ellehet vegezni, egyaltalan nincs szukseg diplomara (pl. adminisztracios munka) Minek hozza nyelvvizsga es diploma???
Sokszor felvesznek valakit egy munkahelyre, de a diplomaja nem is vag oda, teljesen mas diplomaja van az illetonek mint amilyen munkakorbe felveszik.
A legnagyobb problema szerintem az, hogy nincs munkalehetoseg. Ha lenne, biztos hogy nem lenne ennyi "felesleges" diplomas. Nem felesleges egy jo diploma, de rengeteg a "felesleges", konnyen szerezheto diploma szerintem.
En meg azon is kiszoktam akadni, amikor oneletrajzot fenykeppel egyutt fogadnak csak el. De hat konyorgom en nem szepsegversenyre, divat bemutatora jelentkezem!!
Attol hogy valaki nem szep, nem jo alaku, esetleg kisebb testi hibaja van, miert nem lehet alkalmazni???
En mar eljottem Magyarorszagrol, mert csak idegesitett az egesz rendszer, az a vicc, hogy kulfoldon tobbet erek kulfoldikent, mint sajat hazamban magyarkent.
Lenne mit gondolkodni az okos politikusainknak.
Van egy dolog, ami sokkal fontosabb, mint az, hogy van-e valakinek diplomája, vagy nincs: ez pedig a rátermettség, éleslátás, sok-sok kompromisszum és mázli, az, hogy jó időben legyél jó helyen.
Mi a férjemmel nagyjából ugyanannyit keresünk, mindketten elég jól. Nekem két diplomám van, középvezetőként dolgozom, neki még az érettségije sincs meg és szintén középvezetőként dolgozik és nem egy családi vállalkozásban, hanem egy középvállalkozásban. Nagyon értelmes, imádja amit csinál, kitűnő problémamegoldó képessége van, világlátott ember, nagy tapasztalattal és rengeteg ismerőssel. Valahogy mindig tudja, hogy mikor hova kell nyúlni, mikor kit kell keresni és mikor hogy kell megoldani egy dolgot. Hozzáteszem, hogy nem az esze miatt nincs érettségije, hanem épp a világlátás és a tapasztalatszerzés miatt, inkább ment, utazott és dolgozott, az iskola befejezése valahogy elmaradt. Még mindig fiatal, harminc éves sincs és úgy döntött, hogy leérettségizik és szeptembertől beiratkozik egyetemre. Nem hiszem, hogy azért teszi mindezt, hogy utána lobogtathassa a diplomáját. Nem hiszem, hogy amiatt teszi, hogy előreléphessen. Egyszerűen szeretne tanulni és zavarja a lelkét, hogy korábban nem tette meg.
De most visszatérve rám: miközben a két diplomámat megszereztem (egyszerre a kettőt nappali tagozaton) folyamatosan dolgoztam. 18 évesen telefonos háttéremberként kezdtem el dolgozni diákmunkán és két-három év múlva már elértem nagyjából azt a szintet, ahol most is dolgozom, pedig akkor még az első államvizsgámon sem voltam túl. Nem volt könnyű, de csináltam, nem lett volna szívem abbahagyni a tanulás a munka miatt, a munkát viszont nem tudtam abbahagyni a tanulás miatt, mert akkor éhen haltam volna. Egy napig sem bánom, hogy elvégeztem ezeket az iskolákat, pedig lehet, hogy akkor is ugyanitt dolgoznék és ugyanennyit keresnék, ha nem végeztem volna el. De nagyon sokat tanultam azok alatt az évek alatt, és most nem csak a szakmai részéről beszélek, hanem arról, hogy nagyon sok problémát kellett megoldanom, nagyon sok akadállyal találtam szemben magam és nem csak a különböző elméleteket tanultam meg a főiskolán, illetve az egyetemen, hanem rengeteg dolgot tapasztaltam ott, erősödtem.
Nem szeretem az általánosításokat.
Ne haragudj, de ahogyan neked rosszul esik, hogy lenéz a sok "okos", így nekem is rosszul esik, hogy te általánosságban nagyképű bunkóként írsz le minden diplomást.
Angliáról: nagyon szép ez a szendvicskészítős példa. Ugyanis tudom ám, hogy miről beszélsz. Még főiskolás voltam, amikor egy lazább félévben úgy döntöttem, hogy pár hónapra kipróbáljuk Angliát, akkor rengetegen "vándoroltak" oda. Ha hiszed, ha nem, akkor nekem is catering-es melóm volt, szendvicseket gyártottam. Igaz amit írsz, átszámítva elég sokat kerestem ott, akkor kaptam 800 fontot egy hónapra úgy, hogy heti hat napot dolgoztam. Átszámítva nagyon jó volt, körülbelül annyi volt, mint az, amit kiutazásom előtt kerestem az exmunkahelyemen. De azért azt is hozzáteszem, hogy abból a 800 fontból lényegesen kevesebbre futotta, mint a magyar 250.000 forintos fizetésemből, amit akkor kaptam, mindegy, hogy a kettő kb ugyanannyit ért. Ott annyit fizettem ki egy hétre albérletre, mint itthon egy hónapra kellett volna. Arról ne is beszéljünk, hogy nem éreztem jól magam abban a munkakörben, egy-egy főnök észre sem vett bennünket, nem hogy a nevünket megtanulták volna. Nem volt egy álommunka. Két hónap után hazajöttem. Nem hiszem, hogy csak én voltam extra finnyás, ugyanis nagyon sokan voltak ott (magyarok, lengyelek egyaránt), akik nap mint nap azt hangoztatták, hogy ez csak átmeneti megoldás, tanulni akarnak és váltani.
Tolerancia, figyelmesség, önzetlenség. Ezeket a dolgokat nem a diploma írtja ki az emberből.
Hogy miért???
Mert anno apuci okos volt, és megköveteli, hogy a gyereke is diplomás legyen. (akármilyen hülye)
Vagy azért, mert vki rá van kényszerítve, mert a szülő szeretett vna diplomát, de nem szerezhetett (mert akkor más volt a rendszer, és általában tényleg csak az okos, szorgalmas embereket vették fel)
Valamint, ma már mindenkit felvesznek! Ez nagyon szomorú... Nincs semmiféle szelekció, csak hivatalosan. Én nem vagyok hülye, szeretek tanulni is, de csak azt ami érdekel, leköt, a többi felett görnyedhetek napokig, akkor sem fogom jobban tudni. :) Én úgy vagyok vele, hogy szívem szerint fodrász lennék, vagy vmi kreatív dolgot/szakmát szeretnék, de érdekel az is amit egyetemen tanulok. Így először "diploma" (a Bsc átka, de nem megyek Msc-re, azt meghagyom a szorgalmasoknak), aztán pedig egy szakma. Csak nem tudom, hogy a diplomámmal kapcsolatos legyen, vagy teljesen más.
És az emberek nagyon hülyék, ha az alapján ítélnek meg valakit, hogy van- e diplomája vagy sincs. Hisz az intelligencia nem diploma kérdése... Sőt, ha valaki egyetemen nem tudja, hogy hány fokon forr a víz, az már gáz (enyhén fogalmazva). És mégis van diplomája. Ezt még a szakmunkásképzőt végzett apám is tudja... Az állam részéről kéne nagyobb szelekció, hogy ki kerülhet felsőoktatásba, és ki nem.
Anglia, szendvicskészítés. Aha, reggeltől estig, majd beleszakadsz (nekem barátom idén diplomázott, és most ezt csinálja. És igen, 3x annyiért, mint itthon diplomával keresne, de el ne hidd már hogy az annyira jó... Jól hangzik, hogy milyen sokat keres, de nem azért tanult, és annak a pénznek ott kint a vásárlóereje abszolút nem annyi mint itthon...)
Végezetül annyit, hogy a fejlett gazdaságokban a szolgáltatói szektorban dolgoznak a legtöbben, nincs szükség annyi szakmunkásra (pl. ipari dolgozókra stb). Viszont az a baj, hogy Magyarország nem nevezhető ilyen országnak, de mégis ilyennek próbál látszani.
És azoknak a lenéző diplomásoknak csak annyit, hogy ha nincsenek szakmunkások, akkor ma nincs diplomájuk. Ennyi. (mert ki szerelte össze a számítógépet, ki építi az iskolát, ki gyártja (nem írja, hanem gyártja) le a tankönyveket??????? stb)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!