Mesélnétek az oktv-ről?
Magyar tanár készít fel rá, vele kell beszélni ilyenekről.
Sok fordulós ,legalább 3, irodalmi feladatokra, memoriter, elemzések, ilyenek. Sokkal nehezebb mint az emelt érettségi, és tudniillik azt tartják a legnehezebbnek mind közül. Mindezekmellett nem teljesíthetetlen, osztálytársam anno 11-ben meg is nyerte az irodalmi oktv-t.
Szia!
Tudom, régi kérdés, de talán egyszer még valakinek hasznos lesz.
Három fordulós a verseny, az első forduló 100 pontos, mindenféle kérdésre lehet számítani, de leginkább tényanyagot kérdeznek vissza - szokott lenni életrajz (egy fontosabb szerzőről, mint Balassi, Arany), strófákat kell felismerni (alkaioszi, szapphói, aszklepiadészi szokott lenni,szóval nehezebbek, mint az emelt érettségin), fogalmakat is szoktak kérdezni, illetve sokszor szerzőt/műcímet/műfajt kell írni különböző szereplők neveihez. Azt is meg kell indokolni, hogy miért azt a témát választottad második fordulóra, amit, teljes, kifejtett érvekkel. Tankönyvből, szöveggyűjteményből (emelt szintű érettségi követelmény verseket tudj felismerni, olvasd el őket nagyon sokszor, úgy a szerzők stílusát is felismered már) érdemes készülni. A legtöbb tanár nem készít fel, tisztelet a kivételnek, az enyém, bár amúgy fantasztikus, egy betűt nem tett hozzá külön a készülésemhez, a fakultációs tanár viszont segített.
A második forduló pedig már a választott témáról szól. Van egy húsz pontos feladatlap, illetve egy nyolcvan pontos tételkidolgozás (nem esszé a megnevezése, minden részletre figyelj a feladatlapon!). A fakultációs tanárom sok szakirodalmat ajánlott, azokból összeszedtem azokat, amiket ki tudtam kölcsönözni a könyvtárból, és elolvastam őket, majd még egyszer, és kijegyzeteltem mindet. Zanzatv-t is néztem egy gyenge pillanatomban.
*véletlenül elküldtem, mielőtt befejeztem volna, az előző válaszoló vagyok.
Sok esszét írtam már, ezért volt a tétel felépítésében rutinom, de ha ez neked nincs, akkor tanulj meg esszét írni, fontos lesz a későbbiekben egyébként is. Nem tartottam be az idézés szabályait minden alkalommal (idézni jó, nagyszerű gondolatokat fogalmaztak már meg előtted is, ha megtetszik pár mondat, használd őket bátran), és így is 92,5%-os lett az esszém.
A szóbeliről (döntő) nem tudok mit mondani, elvileg módszeres kivéreztetés, de idén sajnos nem volt (azért kíváncsi lettem volna, na). 15. lettem, bárki kereshet tanácsért, szívesen segítek.
Ha szereted az irodalmat, akkor érdemes elindulni. Rengeteg készülés és munka. 11esként már tudnod kell a 12es tananyagot is, mert az első forduló a tudást (emelt szintű tananyag meg egy kis plusz) méri. De ha a legtöbb kötelező és ajánlott olvasmányt legalább szereplőkkel, műfajjal, szerzővel együtt ismered, és mindegyikről tudod a főbb információkat, akkor okés vagy. Ezen az éven én bejutottam a második fordulóba 11esként. Nem volt maximális pontszámom (74 pont), de annak ellenére, hogy mi tanórán most vesszük Aranyt (ami a 10es anyag vége...), ahhoz képest nagyon büszke vagyok az eredményre.
Szerintem önmagában nem a 4 évfolyam anyagát nehéz megtanulni, hanem a kitartás nehéz. Sokszor elbizonytalanodsz majd. Irodalomnál számítsd hozzá, hogy a szépirodalmi művek nagy része lelkileg is nehéz. Olvasni tudsz, de megérteni és lelkiekben elfogadni már nehezebb az olvasottakat.
És ne legyél maximalista. Nálam sokszor ez okozott problémát, hogy minden mellékszereplőnek minden baját és gondolatát tudni akartam. Nem mondom, hogy nem kérdezhetnek rá, de ha folyton elakadsz a részleteknél, akkor sosem jutsz a tananyag végére.
A második forduló nekem jobban tetszett, minden éven vannak témák, azok közül kell egyet választani. Az adott szerző életművét, műveit és tanulmányokat kell hozzá olvasni. A második fordulón van az elsőhöz hasonló teszt, és egy esszé.
Ha kérdésed van, írj nekem nyugodtan. És ne add fel, hidd el, a befektetett munka mindig megtérül. Én például egy erős reáliskolába járok és mérnök szeretnék lenni, de sosem gondoltam, hogy akkor csak fizika- és matekpéldákból áll az élet. Az irodalom ad egy világnézetet, és megtanít gondolkodni. Ráadásul a beszéd és az írás is jobban megy általa. Ha már csak azt is eléred, hogy érettségin magabiztosabban írsz meg egy esszét, akkor már megérte. De hosszabb távú tapasztalatokat fogsz szerezni, mert a nyelv és az irodalom a mindennapokban is jelen van. Én nem tudom hol lennék most ezen tudományok nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!