Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » A BKK-nak van valamilyen jogi...

A BKK-nak van valamilyen jogi monopóliuma a helyi közlekedést illetően?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy vannak a cég által, alvállalkozóknak kiszervezett vonalak, de én arra gondolok, hogy egy magán busztársaság megtehetné-e azt, hogy menetrendszerinti járatot indít Bp.-en, a saját maga által meghatározott menetrend, díjszabás, útvonal és megállók alapján?

2016. nov. 8. 09:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
34%
Megtehetné, viszont nem vehetné ingyen igénybe a BKK megállóit és ami a legfontosabb, nem kapná meg a BKKnak járó támogatást sem. Azért ennyi a bérlet és a jegy mert az állam/főváros elég sok lóvét beletol a rendszerbe. Ha állami háttér nélkül próbálkoznál ugyanezzel akkor minimum triplája lenne a nálad elérhető jegyár :D
2016. nov. 8. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Minden ilyen tevékenység a Személyszállítási törvény (2012. évi XLI. törvény) hatálya alá tartozik.


Eszerint a menetdíj ellenében végzett menetrend szerinti személyszállítás tevékenység csak közszolgáltatási szerződéssel vagy járati engedély alapján végezhető.


Járati engedélyt csak akkor adhat ki az illetékes (Budapesten a Főpolgármester), ha az egy másik céggel kötött közszolgáltatási szerződésében rögzített jogokat nem sért. Mivel ezekben általában kikötik a kizárólagosságot (vagy pl. Volán-társaságok esetén az egyes szakaszok más Volán-társasággal való közös üzemeltetését), így többnyire nincs lehetőség járati engedély kiadására.

2016. nov. 8. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Értem, akkor ezek szerint nem lehetne. Amúgy én is úgy gondoltam, hogy a magántársaság, maga helyezne ki megállókat és nem kapna támogatást. Amúgy, ti mennyire támogatnátok, hogy lehessen ilyet csinálni? Természetessn a BKK buszközlekedése nem szünne meg, csak lennének vetélytársai, akik ugyan drágábban, de magasabb színvonalon szállítanák az utasokat.
2016. nov. 8. 11:57
 4/11 A kérdező kommentje:
Még az előzőhöz kapcsolódóan: Azt mennyire támogatnátok, hogy magán cégeknek lehessen (természetesen saját költségen) plusz kötöttpályás közlekedést kiépíteni (természetesen, ahol még nincs), és a fent felvázolt módon működtetni. Pl. egy privát cég megépítené az 5-ös metrót, amelyet aztán a saját szabályai szerint üzemeltetne.
2016. nov. 8. 12:02
 5/11 anonim ***** válasza:
50%

Vagy nagyon fiatal vagy vagy nagyon hülye. Már bocsi...

Nincs az a magyar vállakozó akinek ezek a dolgok beleférnének. Egy új metró vonal nem abból áll, hogy fúrunk egy lyukat. Egy kötött pályás felszíni járat meg nem annyiból, hogy ledobunk néhány sín párt.


Elméleti kérdésnek pedig halál felesleges.

2016. nov. 8. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Ha nem érné meg, akkor miért tiltják...?
2016. nov. 8. 13:41
 7/11 A kérdező kommentje:
És egyébként meg miért kellene feltétlenül magyar vállalkozónak lennie...?
2016. nov. 8. 13:42
 8/11 anonim ***** válasza:
61%

"Pl. egy privát cég megépítené az 5-ös metrót, amelyet aztán a saját szabályai szerint üzemeltetne."


Erre én személy szerint nagyon kíváncsi lennék!

Azonban sajnos a mai monopol helyzet a döntéshozóknak jó így, a népet pedig ugyebár a döntéshozók mindig is lekakálták, szóval nem valószínű, hogy mostanában ilyesmi történne sajnos.

2016. nov. 8. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Egyébként meg az, hogy meg lenne engedve, nem azt jelenti, hogy kötelező lenne. Azt meg, hogy megéri-e a cégnek vagy sem, az szerintem csak az adott cégre tartozik.
2016. nov. 8. 13:45
 10/11 anonim ***** válasza:
Ha ezt megengednék, akkor teljesen összehangolatlan és szétszórt lenne az egész. Szerinted hány utas szórakozna azzal, hogy több céghez vegyen bérletet, ill. több menetrendet bogarásszon? Arról nem is beszélve, hogy a közlekedésszervezés akkor működhetne jól, ha egy kézben lenne, nem úgy, mint most, hogy a MÁV és a Volán is sz*rik egymásra, még csak véletlenül sem megoldott a kettő között az észszerű átjárás (nem várják meg egymást, nem közös a tarifa (összegben igen, de a MÁV bérletemmel nem szállhatok fel buszra, vagy fordítva), stb.).
2016. nov. 8. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!