Kik igényelhetnek 90%-os utazási kártyát? Hol lehet? Mi kell hozzá?
Vidèken lakom de állandóan Budapestre utazok. 18-at töltöttem tegnap, nappalis diák vahyok, ès kezelèseket kapok tartós izületi betegsègre. 3-an vagyunk testvèrek. A kettő kisebb 16 alatti
Az egyik 90% cukorbetegsèg miatt kártyás.
Èn is igènyelhetek? 18L :)
Nem hinnèm hogy ezzel foglalkozna
A dokimnak èlete nincs annyit dolgozik
A Magyar Államkincstár utazási kedvezményre jogosító hatósági igazolványt annak a részére állít ki, aki fogyatékossági támogatásban részesül, illetve aki, vagy aki után szülője magasabb összegű családi pótlék kerül megállapításra.
A kisebb testvéred a magasabb összegű családi pótlék okán kapja a 90%-os utazási kedvezményre jogosító kártyát.
18 éve feletti személy akkor tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos, ha
„az a tizennyolc évesnél idősebb személy, aki a tizennyolcadik életévének a betöltése előtt munkaképességét legalább 67%-ban elvesztette, legalább 50%-os mértékű egészségkárosodást szenvedett, vagy akinek egészségi állapota a rehabilitációs hatóság minősítése alapján a tizennyolcadik életévének a betöltése előtt sem haladja meg az 50%-os mértéket, és ez az állapot legalább egy éve tart, vagy előreláthatólag legalább egy évig fennáll;” ← 1998. évi LXXXIV. Törvény 4. § fb)
Ilyenekről nem írtál (pl., hogy 18 éves korod előtt munkaképesség elvesztési %-ot állapítottak volna meg).
18 éves kortól kérelmezheted a fogyatékossági támogatást (ami feltétele annak, hogy 90%-os utazási kedvezményt kaphass.)
2015. január 1-től a Kormányablakokban lehet benyújtani a kérelmet, és a hozzávaló igazolásokat. Itt részletesen leírják a tudnivalókat: [link]
Mindenképpen kell orvosi igazolás.
„A támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell az orvosi beutalót, melyet vagy a háziorvos, vagy ha a kérelmező bentlakásos szociális intézményben él, akkor az intézmény orvosa állít ki. Emellé csatolni kell a fogyatékosságot igazoló orvosi dokumentációt is.
A beutalóban az orvos
a) nyilatkozik arról, hogy a meglévő orvosi dokumentáció a súlyosan fogyatékos állapot megállapítására alkalmas-e,
b) véleményt ad arról, hogy a kérelmező mennyiben képes az önálló életre
c) nyilatkozik arról, hogy ha a kérelmező személyes vizsgálata szükséges, a vizsgálatot a kérelmező lakóhelyén, tartózkodási helyén vagy a vizsgálatot végző szervnél indokolt-e elvégezni.
Ha a kérelmező nem rendelkezik a minősítéséhez szükséges iratokkal, a súlyos fogyatékosság minősítésének előkészítése érdekében a háziorvos gondoskodik a megfelelő szakvizsgálatok elvégeztetéséről.
Ha a kérelmező gondnokság alatt áll és kirendelt gondnoka van, csatolni kell a a gondnokot kirendelő határozatot is.
A fővárosi/megyei kormányhivatal a pontatlanul vagy hiányosan kitöltött, illetve az orvosi dokumentáció nélkül benyújtott kérelem esetén a kérelmezőt tizenöt napos határidővel hiánypótlásra szólítja fel.”
Arra azért számíts, hogy mozgásszervi problémánál a támogatásra jogosultság feltétele: „e) mozgásszervi fogyatékosság, melynek során a mozgásrendszer károsodása, illetőleg funkciózavara miatt a mozgáshoz segédeszköz állandó és szükségszerű használatát igényli, vagy a mozgásszervi betegsége miatt állapota segédeszközzel eredményesen nem befolyásolható”.
Lehet attól tartani, hogy az orvosod nem a sok munkája miatt nem javasolt ilyet. Mindenesetre, kérdezz rá. Azzal semmit sem veszítesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!