A Esztergom–Budapest vasútvonalon miért nevezik Vörösvárbányának azt a megállót? Nincs is bánya ott
miért nem nevezik 'Vörösvár Tavak'-nak, azok ott vannak pár perc sétára, és azok amúgy is bányatavak
ha valaki nem helybeli Pestről vagy Esztergom felől jön, csodálkozni fog, hogy 'jé, még van bányász település?'
a tavak meg sokkal jobb elnevezés lenne, nem?
és a tavak legalább fekelti az érdeklődést a turisták iránt, és leszállnak és megnézik
szerintetek nem?
vagy lehetett volna 'Pilisszentiván kapu' vagy 'Pilisvörösvár alsó'
vélemények?
ebben tévedsz, mert bánytelep odébb van, a 10-es úton pest felé
ahol ez a megálló van az nem bányatelep
De volt ott bányatelep és ez a legközelebbi városrésznév. A Vörösvár- előtag meg nyilván a többi -bánya vagy -bányatelep utótagú állomás- és település(rész)névvel szemben azonosítja ezt a megàllót.
Egyébként csak az egybeírt neveket támogatják, az alsó, felső, király, ász stb. formákat már nem, ahogyan a kötőjeles összetételeket sem.
A megállóhely elnevezése a létesítéséről meghozott döntést követően nehezen született meg, mert a területéhez közel semmilyen olyan látnivaló, földrajzi egység, vagy más nevezetesség nem található, amely kézenfekvő névadója lehetett volna a létesítménynek. Miután a megállóhoz nagyon közel húzódik Pilisszentiván közigazgatási határa – és vélhetően a megállót majdan használó utasok jelentős része is pilisszentiváni lakos lehet –, a felmerült névjavaslatok egyike a Pilisszentiván megállóhely volt; sőt első körben ezt támogatta a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztériumban működő Földrajzinév-bizottság is, amely illetékességgel bírt a majdani név meghatározására.
Pilisvörösvár erről hallani sem akart, hiszen a megálló, sőt a hozzá kiépítendő új P+R parkolók is vörösvári közigazgatási területen fekszenek[1], a város önkormányzata ezért hosszan kardoskodott a Dobozy-ház megállóhely elnevezés mellett, arra hivatkozva, hogy a megálló környékén a helyiek által ezen néven ismert épület az egyetlen igazi nevezetesség.
Végül a Földrajzinév-bizottság salamoni döntést hozott: részben helyt adott a pilisvörösvári képviselő-testület fellebbezésének azzal, hogy a Pilisszentiván megállóhely elnevezést elvetette, viszont döntésük alapján a megálló neve Vörösvárbánya megállóhely lett, utalva a környéken korábban folytatott barnakőszén-bányászatra. Mindazonáltal a névválasztás ellen szól, hogy a pilisvörösvári szénbányászat 1940-ben, tehát körülbelül 75 évvel a megállóhely várható átadása előtt megszűnt.
wikipédia
Csak nem indítok külön kérdést neki, de erről eszembe jutott, hogy a jelenleg 218-as buszként futó BKV járat egyik megállóját stílszerűen az ott álló vendéglátóipari egységről emígyen nevezték: "Solymár, Szarvas csárda"
Hogy afrancba lett ebből mára ez:
"Solymár, Szarvas" ??
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!