Miért SZEMÉLY vonat?
Miért nevezik személyvonatnak azt a vonatot, ami mindenhol megáll?
Kezdjük ott, hogy van a gyorsvonat, aztán a sebesvonat. Leszámítva azt, hogy a kettő konkrétan ugyanazt jelenti (egymás szinonimái), ez még rendben van.
De a személynek mi köze a lassúsághoz? Olyan lassú a vonat, mint egy személy (gyalogos)? Vagy honnan jött ez a logikátlan elnevezés?
Ha jól tudom, csak magyarban mondanak ilyet (angolul pl. nincs olyan, hogy person train).
Amikor a vonat, mint technikai újdonság megszületett, kétféle formában létezett: az egyik a személyeket, a másik a különböző csomagokat, stb. stb. = az a tehervonat.
Persze utána személyvonaton kívül a technikai fejlődés során lett még gyorsvonat, sebesvonat...
Tehát a személyvonat, az maradt az "alap"sebességgel közlekedő neve.
passenger train=személyvonat
A kérdésednek sok köze nincs a rovathoz, de mindegy. A nyelv nem mindig követi a formális logikát. Pl. erre a személyvonatra szárnyak nélkül is fel tudunk szállni. Ne ehhez mit szólsz?
Miért személy? Azért mert személyeket szállít. A vasúti közlekedés feltalálását két dolog motiválta. Emberek és áruk szállítása. Kezdetben sok olyan vonat volt, mely egy szerelvényen belül utasokat, árucikkeket, postát is vitt.
A sebesvonat és a gyorsvonat is személyeket szállító vonat. 1930-ban még senki nem beszélt első világháborúról, mert senki nem számozta be azt az egyet. Amíg csak egyféle vonattípus van, amely embereket szállít, nem kell neki valami nagy ravasz elnevezés. Lassúvonat? Mihez képest? Viszonyítás csak a másik létezőhöz, a tehervonathoz kell. Ez tehert, amaz személyeket szállít.
Amikor igény merült fel arra, hogy - valamiféle kompromisszum árán - gyorsabb vonatok is közlekedjenek, azok kaptak megkülönböztető jelzést, ami már nem a tehervonathoz képest, hanem a "lassú" személyhez viszonyítottan kapott nevet.
A fenti kettőt ennyiban egészíteném ki:
"Kezdjük ott, hogy van a gyorsvonat, aztán a sebesvonat. Leszámítva azt, hogy a kettő konkrétan ugyanazt jelenti (egymás szinonimái), ez még rendben van."
Bár nyelvtanilag szinoníma, a vasúti közlekedésben nem. A sebes és a gyors között ugyanúgy van (najó, a mai mávot ismerve csak lennie kéne) különbség megállók számában vagy menetidőben például.
A többi nyelvben szintén megvannak ezek (oké, nem állítom, hogy mindegyikben, véges számú nyelvet beszélek :-D), csak ugyanannyira ritkán használják mint mi. Nem azt mondod, hogy sebesvonathoz vagy gyorsított személyhez mész ki, hanem, hogy vonathoz, hiszen logikusan nem tehervonatra fogsz szállni.
Kezdjük ott, hogy van a gyorsvonat, aztán a sebesvonat. Leszámítva azt, hogy a kettő konkrétan ugyanazt jelenti (egymás szinonimái), ez még rendben van.
Ez amúgy egyáltalán nincs rendben, ugyanis a sebes és a gyorsvonat még véletlenül sem ugyan az.
Sebesvonat az átmenet tulajdonképpen a gyors és a személy között,de leginkább a zónázóra hasonlít a vonal egy szakaszán személyvonatként viselkedik, a vonal másik felében pedig csak a gyorsvonati állomásokon áll meg. Pl Sátoraljaújhely-Budapest-Keleti, Miskolc-Tiszai-ig minden állomáson és megállóhelyen megáll. Vagy Záhony-Nyugati, Nyíregyházáig szinte mindenhol megáll.
A személy vonat pedig nem lassú vonat az jelzi hogy minden állomáson és megállóhelyen megáll de ugyan úgy "gyorsan" és a gyorsított személyvonat sem azért gyorsított mert gyorsabban megy csak nem mindenhol áll meg a vonalon.
Pl. a gyorsvonat sem Fast Train bár mintha hallottam már volna ilyet inkább Rapid Train-nek mondják.
"a sebes és a gyors szó jelenti ugyanazt"
Nyelvi szempontból szinonimák. A vasúti közlekedésben azonban ezek vonatnemek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!