Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » A pót és helyjegy vétel...

A pót és helyjegy vétel hogyan zajlik?

Figyelt kérdés

Szval ha pl mennék a szegedi IC-n az IC-s részben, akkor az első v másodosztályú jegyet meg kell vennem és az mellé a pót és/vagy helyjegyet?Vagy nem így megy?

Meg pontosan mi az a pótjegy?

Lehet olyan is h nyugatitól ferihegyig megyünk az ic-s kocsikban mert épp olyan kedvünk van? :D



2013. ápr. 23. 19:34
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Fúh, hát szép kis vita lett ebből..:D

Amúgy diák vagyok, szval gondolom ha megveszem a rendes jegyet akkor arra gondolom jár az 50%..+ ha helyjegy csak 300 akk télleg olcsó lehet..

2013. ápr. 25. 18:42
 12/16 anonim ***** válasza:

A belinkelt BKV-s tájékoztató nem tekinthető hivatalos információnak, annak célja az utastájékoztatás. Azért szerepel benne, hogy a feláras vonatokra nem jó, mert az esetek 99%-ában Budapesten belüli utazásra ezek a járatok nem vehetők igénybe (kifelé csak felszállás, befelé csak leszállás céljából állnak meg), illetve az IC vonatok fejrovatában Budaest-Bérletre utaló rumbusz sincs. A tájékoztatóban hivatkoznak a 48/2007 (IV.26) GKM rendeletre, utánanéztem, hogy ez mit ír: a rendelet nem egyértelműen fogalmaz, úgy írja, hogy a hely- és pótjegyköteles vonatokra nem jó a bérlet. Arról azonban egy szó sincs, hogy a feláras kocsikat is továbbító vonatokkal mi a helyzet. Bár azt hozzá kell tenni, hogy a rendelet megalkotásakor még nem léteztek hibridvonatok, így ekkor ez a probléma még nem merült fel.


Mivel a rendelet nem egyértelmű, ezért marad a MÁV-Start Üzletszabályzata, Menetrendje és Díjszabása. Ezekben egyértelműen le van írva, hogy azokon a vonatokon használható a Budapest bérlet, ahol ott a kis fekete rombusz. A szegedi IC esetében ott van a fejrovatban, így erre a vonatra jó a bérlet. Mivel sehol nincs olyan kitétel, hogy IC pót- és helyjegy csak menetjegy mellé váltható, bérlet mellé nem, ezért a budapesti bérlethez ugyanúgy meg lehet venni a helyjegyet az IC-re, ennek két feltétele van:

- Budapest bérletes vonat legyen (fekete rombusz) -> a szegedi ilyen

- ne csak fel/leszállás céljából álljon meg a budapesti állomáson/megállóhelyen -> a szegedin nincs ilyen korlátozás.


Amikor először utaztam így, direkt megkérdeztem az információnál, és ők is ezt mondták el (csak kicsit rövidebben). Azóta sokszor megtettem már a Nyugati - Ferihegy illetve Nyugati - Zugló utat Budapest bérlettel és IC pótjeggyel a szegedi vonatokkal, és soha semmi probléma nem volt. Egyébként Budapesten belüli utazáshoz nekem a gyorsvonat 1. osztály vált be jobban, mert a különbözeti jegyeket meg lehet venni előre, és csak soron kívül egy pecsétet kell rá kérni, az IC pótjegy pedig adott vonatra szól, és nem mindig tudom előre, hogy elérem-e. Zuglóig 95 Forint a különbözet 1. osztályra, és nagyon megéri :) tágas, kényelmes, tiszta fülke

2013. ápr. 26. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
Ha jól megnézed, csak a piros betűs indulásoknál van rombusz. Ezek a pirosbetűsek párban állnak a kék betűs, IC indulásokkal, ugyanis így jelölik, hogy a vonat "két részre oszlik", egy pótjegy kötelesre, és egy sima gyorsvonati részre.
2013. ápr. 26. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Mosz néztem meg Elvirán, és a kék betűs indulásoknál is ott a rombusz, sőt ha bebipálom a Budapest-bérlettel funkciót, akkor is leadja a kék betűs indulásokat is.
2013. ápr. 27. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Mindenesetre azért majd még megkérdezek egy jegypénztárost..

2013. ápr. 27. 13:49
 16/16 anonim ***** válasza:
Az Elvira is írja a rombuszt, és a Menetrendkönyvben is benne van (utóbbi a lényeg) :) Ha a pénztáros esetleg nem akarná kiadni a helyjegyet (bár nem valószínű, mivel nekem eddig még sosem kötekedtek), akkor mondd meg, hogy a menetrendben ott a rombusz, és mondjon HIVATALOS magyarázatot (Üzletszabályzatból / kormányrendeletből alátámasztva) hogy miért nem lehet
2013. ápr. 27. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!