A metrón az ellenőr kilyukasztja nekem a jegyet?
Még sosem utaztam metróval, semmit sem tudok róla, ezért kérdezem hogy hogyan működik.
Kell jelezni ha le akarok szállni? Milyen nagy egy metró? Ki lesz írva a megálló, hogy éppen mi következik? Ha nekem a 2-es metró kell rá lesz írva? Fel fogom ismerni?
Bocsi a sok hülye kérdésért, de eléggé meg vagyok ijedve ettől.
Nincs mitől félni.
Minden bejáratnál van automata jegykezelő gép, abba bedugod a 3x3-as számmal felfelé. Az ellenőrök általában utána állnak, és rögtön el is kérik.
Minden szerelvényen fel vannak tüntetve a megállók, másik metróra való átszállási lehetőséggel (általában az ajtó felett, matricával). Jelezni nem tudsz, minden megállóban minden ajtó kinyílik. A 2-es metrót fel lehet ismerni mert pirossal szokták jelölni a vonalat.
A 2-es és a 3-as metró 6 szerelvényből áll, jó hosszú. Az 1-es, a kisföldalatti 2 szerelvényből áll, rövidebb egy villamosnál is.
Ne felejtsd el, hogy egy sima vonaljegy 60 percig érvényes, 1 átszállási lehetőséggel.
Hű, köszönöm a válaszod!!!
Én majd a 2-es illetve a 3-as metróva fogok utazni. A 3-asra szállok át. A jegyet hol kell majd megvennem? Mozgólépcső lesz majd?
A Deák Ferenc téren kell átszállni, ott egy kis aluljáró-labirintusba fogsz botlani. A metróba nagyrészt mozgólépcsőn tudsz lemenni, kivéve külvárosi részeken, ahol nem megy nagyon mélyen. Jegyet bármelyik bérletpénztárban kaphatsz.
Egyébként a 2-es metró csak 5 kocsis, és a kisföldalatti meg egy három egységes egybeépített cucc, szemben azzal, amit a kedves előző válaszoló mondott. A 3-as tényleg 6 kocsi, de amúgy ennek mi a jelentősége, mert nincs lehetőséged elkezdeni számolni a kocsikat az állomáson. Ráadásul semmi értelme, mert a két metró egy méteren nem megy közös sínen, sőt különböző mélységekben haladnak.
Tehát egy megállóban csak vagy a kettes, vagy a hármas jöhet. Így néz ki egy metró:
A kettesen és a hármason is ez a fazon jár, és mindenhol kék (vagyis attól, hogy a kettes metró vonala piros a térképen, attól a vonat még kék). Illetve a kettesen jár most már egy-két új alsthom metró, ami meg fehér és egyterű.
Ezeken külön ajtónyitó gomb van, bár nem tudom, hogy rendeltetésszerű használat is van-e hozzá, vagy az a gyakorlat megy, hogy minden megállóban nyílik minden ajtó (a régi metrókon így van). A kettes metró a piros vonal, a hármas metró a kék vonal, ha a térképet nézed. (A kisföldalatti a sárga)
Ez egy metróállomás.
A kettes metró Astoria megállója. De nagyjából mindegyik metrómegálló egyforma Általában az aluljáróból nyílnak. A vonal színének megfelelően itt pirossal ki van táblázva (a hármason értelemszerűen kékkel, csak az nem ilyen látványos, mert szét van rohadva)Bemész a piros fejléc alatt. Ott a jobb oldalon van egy bérletpénztár. A kép közepe táján látszik egy ilyen kis piros álló bója. Az a jegylyukasztó. Oda kell betolni a jegyet a számlapjával előre. Elektromos zümmögés kíséretében lekezeli (lebélyegzi a dátummal, vagy vég bele egy kis négyzetet). A lyukasztó körül szoktak állni az ellenőrök, akik vagy a lefelé menő, vagy a felfelé jövő mozgólépcső végében tolonganak húszan, és ennek megfelelően vagy azokat ellenőrzik, akik éppen bemennek, vagy akik jönnek ki. Általában 3, forgalmasabb helyeken 4 mozgólépcső van, és ebből egy fel, illetve egy le mindig megy, aztán csúcsidőben előfordul, hogy a harmadikat is beindítják, az általában felfelé megy, mivel lefelé az emberek folyamatosan mennek, fölfelé meg egy löketben, amikor megjön a metró. A mozgólépcsők nagyrészt elég hosszúak, 1-4 perc, amíg leérsz. Lent egy csarnokszerűségbe érkezel, amit két oldalról oszlopsor szegélyez. Az oszlopok között kimenve van az egyik illetve a másik irány peronja. Az irányokat az a tábla jelzi, ami az adott irány végpontja. A kettesen ez "Déli pályaudvar" illetve "Örs Vezér tere", a hármason meg "Kőbánya-Kispest" illetve "Újpest központ"
Ezen a képen a kettes metró Kossuth téri megállójának a föld alatti része van. Látszik hogy balra van az Örs Vezért téri irány. A jobb oldali oszlop takarja, de mögötte van a Déli pályaudvar iránya.
Ezen a képen a peron van a kettes metró egyik állomásán (Blaha Lujza tér) Látszik hogy a peron felett is, meg a peronnal szembeni falon is ki van írva a megállók sorrendje az adott irányban.
A hármas metrónál ugyanezeket az elemeket kell keresni a tájékozódáshoz, csak az nem ilyen felújított fehér-piros, hanem retkes szürke szocialista, és nehezebb észrevenni a tájékoztatókat. (meg aztán van, hogy hiányzik). A hármas metró megállója ilyen színű
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!