Vonat ajtót hogy kell kinyitni? Kifele vagy befele nyílik? Fel vagy lefele kell nyomni a kilincset? Mikor mennyek az ajtóhoz? Mikor nyissam ki?
Hát, ha te csak ennyitől félsz, igazán irigyellek... :-)
Az, hogy hogyan kell nyitni az ajtót, attól függ, milyen vasúti kocsiról van szó. A motorvonatokon általában pneumatikus működtetésű az ajtó, ezzel van a legkevesebb gond. A Bzmot ajtaját a rajta található alumínium kallantyú meghúzásával tudod kinyitni, bezárni nem kell, az központilag vezérelt. Az újabb motorvonatoknál van piros és zöld gomb, a zöld nyit, a piros zár, de a zárás indulás után itt is automatikus. Itt az ajtókat csak akkor tudod nyitni, ha már megállt a vonat.
A "rendes" személykocsik ajtajai már nem ilyen egyszerűek. A Bp és Bhv kocsikon az ajtó befelé nyílik, mégpedig igen egyszerűen: lenyomod a kilincset, belekapaszkodsz és húzod, ahogy bírod. Ettől mindig kinyílik, mert néha szokott szorulni. Meg van, hogy be sem lehet zárni, de az más. A B, Bo és "halbi" (a betűjelüket nem tudom) kocsikon is le kell nyomni a kilincset, de ott kifelé nyílik az ajtó. Igaz, kicsit érdekesen, mert a belső része befelé záródik, csak a külső nyílik ki. Ehhez általában több erő kell, ha pedig közben az ajtó előtti fémlapra állsz, nem fog sikerülni, mert nyitáskor annak is fel kell csapódnia.
Az ajtóhoz értelemszerűen a megcélzott megálló előtt kell kifáradni, kinyitni pedig megállás után célszerű, mert akkor nem esel ki. Esetleg a fékezés utolsó pár méterén már lehet próbálkozni a nyitással, hogy időben rájöjj, ha nem bírsz az ajtóval. Ilyenkor már lassan megy a vonat, nem annyira veszélyes nyitogatni az ajtót.
Ja, és ha te voltál az utolsó fel- vagy leszálló, akkor illik magad mögött bezárni az ajtót. A Bp és Bhv kocsik esetén hiába csapkodod, nem fog rendesen bezárulni, le kell nyomni a kilincset (nem tehetnek róla szegények, olyan a zárnyelv kialakítása). A cifra ajtós B-knél és Bo-knál meg erőből be kell vágni az ajtót, úgy, hogy a kilincs felfelé álljon. Ha ez nem történik meg, az ajtó nincs reteszelve és mikor szemből találkoztok egy vonattal a nyílt pályán, mindenféle érdekes hanghatás kíséretében ki fog nyílni.
Annyira nem kell félned, hogy egyszerre kétszer is ki kelljen írni a kérdést :D
http://www.gyakorikerdesek.hu/utazas__egyeb-kerdesek__336687..
A régebbi típusúaknál lefelé nyomod a kilincset, és befelé nyílik az ajtó. Van rajta nyíl, ahogy azt előttem is leírták. Két "kilincs" van az ajtón, egymás alatt: a felsőt használd, az alsót nem szokták (azzal lehet bezárni - én itt buktam be, amikor elkezdtem vonattal járni).
Az újabbaknál valóban gombnyomásra működik, amikor megáll a vonat, akkor lehet csak kinyitni. Az ajtó mellett van egymás alatt két gomb, amikor megáll a vonat, akkor az egyik elkezd zölden világítani, megnyomod és nyílik.
Mivel iskolába járásról van szó, gyanítom, nem egyedül leszel a vonaton, és nem egyedül fogsz leszállni sem, úgyhogy az elején jó taktika, ha udvariasan előre engedsz másokat. :) Vagy meg is kérhetsz valakit, hogy segítsen, nem égő.
Jó vonatozást, én egy éve kezdtem azzal közlekedni, de hamar megszerettem. :)
Sokféle megoldás van.
Van ami kifelé nyílik (valójában az is becsuklik és nem lóg ki a vonatból), van ami befelé, sőt olyan is, ami oldalra.
Van amelyik automata, van amelyik csak félig az és van ami teljesen kézi.
A legtöbb a kilincs lenyomására nyílik, ha becsukott ajtónál felhúzod a kilincset, akkor az egy biztonsági zár.
Sokszor erre a célra egy külön kisebb kilincs szolgál.
Jól leírták a többiek, csak két megjegyzésem volna:
1. Megállás előtt NE próbáld meg kinyitni az ajtót. Egyes típusokon (pl. halberstadti, Bo, talán Schlierenen is) eleve reteszelve vannak a vonat megállásáig az ajtók. Ahol meg nincs reteszelés,ott az erőlködve kinyitott ajtó hirtelen kinyílásakor kizuhanhatsz a mozgó vonatból és akár életveszélyes sérüléseket is szerezhetsz.
2. Ehhez kapcsolódik, hogy ha valamiért nem tudod kinyitni az adott ajtót, NE ESS PÁNIKBA! Siess a következő ajtóhoz, de mozgó vonatról SOHA ne ugorj le. Sajnos minden évben sérülnek vagy halnak meg utasok azért, mert nem szálltak le időben és kiugranak a mozgó vonatból. Ott a vészfék, ha beszorult ajtó miatt nem tudsz leszállni és ezért húzod meg, nem fog senki megbüntetni - csak mondd el, miért hoztad meg a féket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!