A budapestiek jol ismerik a pesti tömegkozlekedést és tudják fejből a főbb utvonalakat?
En vidéki vagyok és mikor pestre utaztam akkor BKK utvonal tervező nélkül nem tudtam volna eljutni sehova mert lövésem sincs hogy pl a Parlamenttől hogy lehet eljutni peldául népligetbe vagy a Hősök terére. Gondolom a napi útvonalát munkába mindenki tudja fejből de eljutnál GPS nélkül pl a parlamenthez, westendbe, hősök terére, mamuthoz?
A kérdésem azokhoz szól főleg akik Budapesten nőttek fel.
Vidéken minden más, kevesebb útvonal van, kevesebb ut, igy a szülővárosomban gyakorlatilag bárhoza elmegyek GPS nélkül ha nem konkrét cimre kell mennem hanem pl Tesco, Aldi, buszpályaudvar, a középiskolák, főbb éttermek, főtér, stb.
Csak aki tömegközlekedik.
Budapesten belül is rengetegen járnak mindenhova autóval (már gyerekkoruktól úgy hordják őket).
Ők abszolút nem ismerik a tömegközlekedési vonalakat.
Èn egèsz èletemben Budapesten èltem, amik a kèrdèsben le vannak ìrva fontosabb helyek, oda simán elnavigálok (meg úgy a metróvonalak + 4/6 villamos vonalán) ès elèg jól ismerem a 4-ik kerület közlekedèsèt, mert egèsz èletemben ott èltem.
Ezeken túl meg homály vagyok, de a google maps 5 masodperc alatt megmondja, szóval nem para 😁
Most ez egy olyan dolog, hogy az emberi agy képes a tanulásra és fejlődésre.
Én autóval vagyok így, 2-3 alkalom után már fejből megyek egy adott városba, településre.
Amúgy meg ahogy írták:
Az ismeri aki tömegközlekedik. Mint ahogy autósként is teljesen másképp látom a várost mint anno tömegközlekedő emberként.
Másrészt azt a részét ismeri mindenki, amelyiket használja. Például évekig laktam 11. kerületben, nyilván ismertem az ottani járatokat. De mondjuk egy II. kerületbe vagy pesti külső kerületbe fogalmam nem volt, hogy jutok el.
Gyakornokként egy akkori munkatársam lekezelően meg is jegyezte, hogy 4 éve laksz Pesten, és azt sem tudod mi hol van? Mert az 5-6. kerületben fogalmam nem volt, merre járunk. Ő meg konkrétan ott nőtt fel.
Aztán fordítva kiderült, hogy neki például fogalma nincs a 11. kerületről, annyit tudott, hogy "Móricz körtér, Gomba".
Összességében az embereknek van egy mentális térképe, ami folyamatosan bővül, változik, el is felejtődnek részek. Nyilván a mai világban ez a térkép már jól ráilleszthető a valódi térképre a telefon által.
Vagy például ma már felsorolni nem tudnám a metró megállókat, mert ahogy írták egy csomót átneveztek.
Vagy ahogy írják, Dél-budai hálózat. Meg nem mondanám, van-e még gyors 7-est, meg régen voltak 7-173-as járatok. 1-es villamos is Kelenföldig megy már, a villamosok is teljesen át lettek variálva.
Vagy az én mentális térképem örök "errorja" a H6-H7 hév-ek. Számozásban is egymás mellett vannak, alapból mindkettő hídtól indul, stb. Csak egyik a Petőfitől másik a Lágymányosi (akarom mondani Rákóczi) hídtól.
Vagy ha már itt tartunk, nekem a Lágymányosi híd a mai napig így van meg fejben, a Széll Kálmán tér meg a mai napig Moszkva.
Vagy Budapest is gyakorlatilag kisvárosok összessége. A belvároson kívül nagyjából ugyanaz a Tesco-Pályaudvar-Iskola felépítése van.
ami nálam változott, hogy fiatalon soha nem tudtam a címeket, utcaneveket, most már sokkal inkább ezek alapján tájékozódom. bár elmondani a mai napig nem tudom, mi épp merre van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!