Milyen az autóbuszos távolsági tömegközlekedés Horvátországban? Hasonlóan csapnivaló, mint a vasúti?
A horvát vasúthálózat elképesztően ritkás a hazaihoz képest, de ami még inkább megdöbbentett, hogy mennyire jelentéktelen a vasúti távolsági közlekedés. Pl. napi 1-2 vonat köti össze Zágrábot és Fiumét, az ország két legfontosabb városát.
Az autóbuszos közlekedés is ilyen rossz? Van egyáltalán egy Volánbuszhoz hasonló társaság, amely lefedi az egész országot?
Az egész volt Jugoszláviára igaz, hogy jól szervezett , központilag koordinált buszhálózat nincs, egy jókora patchwork az egész . Magántársaságok dominálnak, de van, ahol a különböző önkormányzatoknak is van részesedése, teljesen össze-vissza van az egész.
A nagyobb települések között azért használható a hálózat, de nehéz előre tájékozódni, kell a rugalmasság. Ahol nagyobb cégek működnek , ott jobb általában a netes oldaluk, keresőjük is.
Sokszor érdemes inkább a helyi buszállomás (autobusni kolodvor) oldalán keresni, akar fel is hívni őket, bár lehetnek nyelvi nehézségek.
Ezen kívül vannak független keresők is, mint például a BalkanViator, vagy akar a rome2Rio , de ezek adatait muszáj több oldalról (szolgáltató , buszállomás) megerősíteni . Vagy csak utazol úgy, mint az igazi Balkán-fanok: hogy majd csak lesz valahogy… (Én egész jókat utazgattam így, igaz, inkább Horvátországtól keletebbre . Általában az első napon dőlt meg az eredeti terv, de mindig eljutottam oda, ahova akartam.)
Én is csatlakozom az első váaszolóhoz, nincsen állami monopol busztársaság, van ellenben Arriva, Flixbus(a horvátoknál belföldi személyszállítást is végez), Cazmatrans - ezek kb. minden nagyvárosban megfordulnak, és akkor vannak a regionális cégek pl. Brioni Pula, Autotransport Sibenik, Promet Makarska amik még indítanak távolsági járatokat Zágrábból az adott térségbe.
Tájékozódni sokfelől érdemes, a legbiztosabb az, amit a jegypénztárban mondanak, vagy amilyen menetrendet a gyűrött A4-es papírfecnin kihelyeznek akár tollal belejavítva, átmatricázva (pl. Biogradban).
A vasúti szolgáltatás a földrajzi viszonyok miatt lett ennyire alárendelve a közútinak. Amióta megépült az autópálya, dupla annyi idő, amíg a vonat kikerüli az összes hegyet és lekacskaringózik akár Rijekába, akár Splitbe. Sibenikbe úgy tudom már nincs is közvetlen vonat Zágrábból, a zadari vonalat pedig már több éve bezárták.
A legkiszámíthatóbb szolgáltatást szerintem a nagyvárosok társaságai kínálják pl. Promet Split, Liburnija Zadar, ezek nem csak az adott városon belül, hanem 40-50 km-es körzetben a környező településekre is indítanak járatokat. Itt világos a menetrend, viszonylag sűrűn indulnak az autóbuszok.
Mivel a horvátok kiismerik magukat ebben a rendszerben, a külföldi turisták meg úgyis általában autóval, repülővel+transzfer, esetleg nyaralóvonatokkal érkeznek nem érdekük ezen változtatni. Sokmindenben előznek minket a horvátok, a közösségi közlekedés logisztikai szervezése nem tartozik ebbe a kategóriába. A kisebb települések buszmegállói a főutakon úgy vannak kiképezve, hogy a helyiek nagyjából felismerjék. Jellegzetesség, hogy sok helyen csak az egyik irányba van leszúrva a megállótábla a semmi közepére(esőbeálló, pad, kihelyezett menetrend nincs), ha van az úton felfestés, az már úri huncutság, és általában a buszok úgy állnak meg, hogy a tábla a jármű végénel lesz. A helyikeket csomószor ad hoc módon veszik fel random turistabuszok is, még stoppolniuk se kell, ez viszont nagyon szimpatikus és összetartó magatartásra utal. Remélem nem ijesztettelek el én sem, ez egy ilyen világ, megvan ennek is a szépsége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!