Száz, és kétszáz év múlva is lesznek villamosok, metrók, buszok a városokban? Gondolom akkor is közlekedni kell valahogy az embereknek?
Nagyon optimista vagy. Nem vagyok biztos benne, hogy 100 vagy 200 év múlva lesznek városok. Állítólag Einstein mondta, hogy "Nem tudom hogy a harmadik világháborút milyen fegyverekkel fogják megvívni, de azt tudom, hogy a negyediket kövekkel és bunkókkal".
De ha lesznek, valószínűleg az általánosan elterjedtek az önvezető kötöttpályás járművek lesznek. Bár, mivel a magántulajdonú autó birtoklása csak egy kb. 150 év hosszúságú félresikerült hobbija lesz az emberiségnek, valószínű hogy a közúton is csak önvezető (pontosabban autonom közlekedésre is képes, de központilag távvezérelt) tömegközlekedési járművek lesznek, és közösségi autók. Ahoil vagy, telefonos applikációval hívsz egyet, beülsz, hazavisz, elmegy a legközelebbi töltőre, hó végén leemelik a számládról a havi személyautóhasználati díjat.
Alapvetőbb kérdés, hogy fognak-e járkálni az emberek egyáltalán. Mert munkába és iskolába nem. Azoknak az értelmét is meg lehet kérdőjelezni, fizikai dolgokat a robotok végzik, szellemi munkát meg otthon is lehet. Sőt elég ha egy légy méretű magánkamerát reptet valaki, ha szét akar nézni a Bahamákon. Kérdés: lesz-e még szerepe a testi valóságnak, ha annyira eluralkodik a virtális élet. Én azt mondom, az emberek levegőzni már csak szórakozásból járnak majd. Utazni persze ahhoz is kell.
Viszont ha nem ebben a csökevényesedő Magyarországban gondolkodunk, hanem a világban, akkor bizony úgy nő a népesség és a népsűrűség, hogy kizárt, hogy személygépkocsikra, sőt buszokra hely legyen. Három metróvonal egymás fölött is kevés. Aki igazi nagyvárosban él, tudja milyen, az, amikor fél négyzetméter utca jut egy lakosra. És különben se lehet, hogy az emberek élete és élettere a zajról és a közlekedésről szóljon. Ezt meg lehetett olyan társadalmakkal csinálni, ahol még jobbágy lelkivilág szinten vannak az átlagemberek, de ha ez elmúlik, el fogják takarítani az életterükből a közlekedést.
9-es, csak épp azt felejted ki a számításból, hogy egy sor munkakörben simán lehet ugyan a meglévő folyamatok mentén a meglévő kollektívával fenntartani munkafolyamatokat, de már a legelső betanítàsnál , innovációt igénylő feladatnál odabåsz a home office. A gyerekek tanulásánál meg főleg nem fog menni a 100%-ig otthoni oktatás, mert nagyon fontos társas készségek vesznek el.
Nos , ezért nem gondolom, hogy a mobilitás szintje hosszabb távon nézve valóban csökkenne és éppen ezèrt fontos akár évtizedes távlatokban is előre gondolkodni az ilyen igények kielégítésének leghatékonyabb módjáról.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!