Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Mit jelentenek az alábbi...

Mit jelentenek az alábbi kifejezések a vonatoknál?

Figyelt kérdés

Zónázó, sebes, gyors, személy, gyorsított, meg a hasonlók. Mindig is érdekelt, de sosem tudtam meg néhányra a pontos választ.


:)



2021. febr. 22. 10:38
 1/5 anonim ***** válasza:
89%
2021. febr. 22. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
83%
Arra utaló kifejezések ezek, hogy milyen gyakran állnak meg a két végállomás között. A személyvonat, ami (általában) mindenhol. A gyorsított személy az kevesebb helyen, a sebes még kevesebb, a gyors pedig a legkevesebb helyen a felsoroltak közül. A zónázó azt jelenti, hogy két zónát köt össze, és ezekben sűrűn megáll, a két zóna közötti állomásokon pedig egyáltalán nem.
2021. febr. 22. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2021. febr. 22. 11:35
 4/5 anonim ***** válasza:
87%

Zónázó, sebes közel ugyanaz, csak előbbi elővárosi járat és kifejezetten a város közeli zónában nem áll meg, távolabb pedig megáll mindenhol. A sebes hasonló, csak távolsági forgalomban.


A személyvonat a legtöbb állomáson és megállóhelyen megáll, a gyorsított személy több megállót kihagy, de nem annyit, mint egy Zónázó.


A gyorsvonat távolsági járat, csak a főbb csomópontokban áll meg.


Fontos azonban , hogy e kategorizálás alól aránylag sok kivételt is találhatsz.

2021. febr. 22. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
81%

A személyvonat alapjáraton mindenhol megáll, de vannak kivételek. Ilyen például a kelebiai, ami Pesterzsébet és Kunszentmiklós-Tass (cirka 50 kilométer) között nem áll meg, nem véletlenül volt egy időben sebesvonat a kategóriája, ami általában kihagyja a megállókat egy szakaszon (kb. 50-60km), majd utána mindenhol megáll.

A zónázó ugyanez, csak az elővárosában: egy bizonyos szakaszon (ahol jár mellette személyvonat) nem áll meg sehol (vagy csak nagyobb városban, mint például Érd). Ezután mindenhol megáll.

A gyorsított személyvonat egy ennél érdekesebb típus, mert ahány vonal, annyi módon hagy ki különböző mennyiségű megállót. Van, ahol ugyanolyan, mint a zónázó, csak ott is megáll néhány helyen, ahol a zónázó nem (ilyen például a G60), illetve olyan is van, hogy az útvonalán végig csak a forgalmasabb helyeken áll meg, ilyen például a G43. Az érdekesség, hogy Szolnokra lassabban, Székesfehérvárra gyorsabban ér le a gyorsított, mint a zónázó, ezért nem is lehet egyértelműen megmondani, hogy melyik a gyorsabb: egyszerűen más a funkciójuk.

Végül pedig a gyorsvonat: távolsági járatok m, csak a nagyobb városokban, állomásokon állnak meg. Legalábbis ez a rendeltetése, de a Budapest - Lőkösháza viszonylaton például nem áll meg Szolnokig, aztán van, hogy egy 300 fős településen (Csárdaszállás) is megáll, így részben kiváltja a személyvonatokat is.

2021. febr. 22. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!