Buszra felszállás?
Ha kettős megálló, akkor már eleve arra készül, hogy hátra kell menni. Ha egyszerre állnak be, nem biztos, hogy nem megy el, amíg te sétálgatsz. Vannak olyan vezetők, akik még egyszer megállnak, de arra nem lehet alapozni.
Amennyiben nem kettős megálló, akkor elvileg nem nyithat ajtót a hátsó. Néha előfordul.
A kettős megállót onnan ismerheted fel, hogy a buszmegálló oszlopának tetején a busz piktogram alatt kettő darab M betű van egymás alatt.
így:
M
M
Ha csak sima M-et látsz, az szimpla megállót jelent, tehát a hátsó busz előre fog jönni és ott nyit ajtót, miután az első busz elhagyta a megállót.
Egy darab M-mel jelölt megállóban be kell várnia a busznak, míg elmegy az előtte lévő. Két db MM-mel jelölt megállóban beállhat a másik busz mögé, és kinyithatja ott az ajtót, ezért neked kell lesni, nem-e állt be a buszod a másik mögé.
Na persze, hogy betartják-e ezt az 50 éve elfeledett szabályt azt nem garantálom neked, szóval jobb ha mindig nyitott szemmel vagy.
Ez a kettős megálló inkább a nagyobb városainkban működik és ha az utasok nem is, a járművezetők elvileg mind ismerik e rendszert. Ennek ellenére ahány ház, annyi szokás: van, aki szigorúan követi, van, aki lazábban. Mondjuk reggel a Tisza István téren egyes jellegű a megálló, mégis ajtót nyit a második busz néha. De forditva is megesik pl Zugló vasútállomásnál, hogy a hamarosan váltó lámpa miatt a masodikkènt érkező busz vàr 10 másodpercet és csak az előtte álló busz indulása után előregurulva kezdi az utascserét, így hagyva helyet a mögötte érkező újabb busznak.
És persze vannak azok a vidéki járatok, ahol kevés az utas, aztán pont kitakar téged az első busz, a második kellene neked, de elhúz a megállóban álló busz mellett...
Van sima M-es megálló: [link]
Van MM-es megálló: [link]
Illetve van MMM-es megálló is: [link]
Van továbbá MM+M-es megálló is, pl. ez: [link]
Viszont a Ferenciek terén lévő MM+M-es megálló ma már nem úgy néz ki, de arról nem találtam képet.
A sima M-es megállóba egy jármű állhat be és nyithat ajtót (több is beállhat, ha van hely, de nem nyithatja ki az ajtaját). Az MM-esbe egyszerre kettő, az MMM-esbe egyszerre három jármű állhat be, ekkor figyelned kell, mert lehet, hogy a te buszod a harmadik, és ha nem sietsz, nem éred el. Ezeknél a megállóknál ugyanis nem kell még egyszer megállnia a járműnek.
Továbbá van az MM+M-es megálló, amikor egyszerre megérkezhet három jármű is, ki is nyithatja mindhárom az ajtaját, ám miután az első kettő elhagyta a megállót, a harmadiknak ki kell nyitnia az ajtaját újra, a megálló elejére való érkezéskor.
Megjegyezném, hogy nem csak úgy jelölhetik ezeket a megállókat, ahogy mutattam, hanem pl.: [link]
Ez ugye egy MM-es megálló.
Érdekességképp mondom, hogy nem feltétlenül beszélünk itt buszmegállókról, pl. villamos- és buszmegálló is lehet MM: [link]
Troli- és buszmegálló, MM-es: [link]
MM-es villamosmegálló: [link]
(Lehet, hogy nem Budapestet kérdezted, de remélem, valakinek azért tanulságos lesz, amit leírtam! :) )
Üdv
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!