Valaki elmagyarázná?
Metró csak Budapesten van, természetesen kell rá jegyet venni, de ha tartósan ott fogsz élni, akkor bérletet érdemes venni.
A tömegközlekedés általában annyiból egyszerű, hogy a jegy egységes, nem kell külön buszra, villamosra, trolira jegyet tartani, de rendszeres használónak a bérlet gazdaságosabb.
Hát, kb. ahány cég annyiféle rendszer van.
A nagyobb városokban (pl. Budapest) a helyi közlekedésben vonaljegy van. Ez annyit jelent, hogy előre meg kell venni és felszálláskor kell érvényesíteni. Ez egy utazásra érvényes az adott járaton, attól függetlenül, hogy 1 vagy 20 megállót mész. Persze van pl. napijegy is, ami jobban megéri, ha sokszor kell átszállni.
A vonatnál és a helyközi buszokon km-re fizetsz. A helyközi buszon a sofőrtől kell venni a jegyet. Vonaton az állomáson, vagy ha ott nem lehet, akkor a kalauztól.
De ha leírod, hogy kb. merrefelé fogsz utazgatni, akkor lehet pontosabb választ adni.
Előttem már nagyjából leírták mi is a helyzet, de megpróbálom neked tételesen is összeszedni az infókat.
Vonat: Jegy kell rá mindenképp, 4 módon veheted meg.
1) Pénztárban: ez a legegyértelműbb, bemész az állomási pénztárba és kérsz egy jegyet.
2) Kalauznál: ha az állomáson, ahol felszálltál nincs pénztár, akkor a kalauztól tudsz jegyet venni amikor odamegy hozzád, ez hasonló lehet az általad megszokott rendszerhez.
3) Elvirán: a MÁV internetes jegyvásárlási felületén, az elvirán is meg tudod venni, itt csak bankkártyával tudsz fizetni, viszont minden jegyre ad valamennyi kedvezményt, ha automatában veszed át a jegyet, ami nagyobb állomásokon van, akkor 5% kedvezményt ad, ha elektronikusan (tehát telefonon, laptopon, okosórán) mutatod be, akkor 10%-ot, néhány vonat esetén akár 20-at is.
4) MÁV alkalmazásban: Igazából ugyanaz, mint az elvirán vett jegy, annyi különbséggel, hogy az itt megvett jegyet csak az alkalmazásban tudod bemutatni a kalauznak, minden mobileszközről elérhető és persze itt is jár a 10-20% kedvezmény az elektronikus jegy miatt.
Busz:
Távolsági buszra szintén kell jegy, amit vagy a buszsofőrnél, vagy elővételben kell megvenned. Budapesten elsősorban az elővételt preferálják, míg vidéken erre gyakran lehetőség sincs, ott marad a buszsofőr. Ennél konkrétabbat viszont már csak akkor tud bárki is mondani, ha megmondod merre tervezel távolsági buszt használni.
Helyi közlekedés:
A legtöbb nagyvárosban van helyi buszközlekedés, ami gyakran kiegészül villamossal, trolival, Budapesten metróval és HÉVvel is. Ezekre vonaljegyet vehetsz, ahogy már az első is leírta, ezek csak arra a konkrét járatra érvényesek, amelyiken érvényesítetted őket (kivéve Budapesten a metrók között, mert metrók közötti átszállásnál nincs szükséged új jegyre). Ha gyakran tervezel tömegközlekedni, érdemes havi bérletet venni, amivel korlátlan számban utazhatsz. Ez Budapesten havi 27 utazás felett gazdaságos, kb 27 vonaljegy áráért kaphatsz egy teljes árú bérletet. Ha diák vagy, akkor már 10 utazástól megtérül a diákbérlet. Rengeteg automata van Budapesten, ahonnan megveheted a jegyet illetve a bérletet, de ezeket inkább bankkártyával vagy pontos összeggel érdemes használni, rendszerint betömítik a pénzvisszaadó nyílásokat, úgyhogy ha készpénzed van csak, inkább vedd meg valamelyik pénztárban a jegyet vagy bérletet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!