Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Megengedi ezt a KRESZ?

Megengedi ezt a KRESZ?

Figyelt kérdés
Valós mai napi történet: Adott egy városi egyirányú utca. Mindkét oldalán évek óta (szabályosan, mert tábla nem szabályozza) autók parkolnak, szűk helyet hagyva a többi közlekedő autónak. Ebben a közlekedő sávban már kb. fél órája villog a mentőautó, lehetetlenné téve a mögötte parkoló, vagy akár a mögötte az utcába bejövő autók tovább haladását. Ezek az autók "szabálytalan" (ellen-) irányban közlekedve ki akarnak hajtani az utcából. Az utca elején az egyik oldalon bokrok vannak, ezért nem látható a helytelen irányból közeledő autó. Ha ebben az útkereszteződésben a két autó összekoccan, ki a vétkes? Az, aki kényszerből kénytelen volt ellenirányban közlekedni (pl. szülő nőt vagy sérültet vitt kórházba, reptérre vitt a taxis valakit stb.), vagy vétkes az egyébként szabályos irányból behajtó vezető, mert nem állt meg a hirtelen jelentkező akadály előtt?
2019. jún. 15. 21:38
 1/6 anonim ***** válasza:
74%

El kellene felejteni már ezt a kifogáskeresést. Ott a mentő, de szabálytalankodva kell vinni a törött kezű nagymamát a kórházba...


Egyébként a fent leírt esetben nyilván lépésben, tolatva közelíti meg a szabálytalankodó a kereszteződést, így nem nagyon lehetséges az ütközés (a bekanyarodó pedig számít a keresztező úton áthaladó gyalogosra, akit kitakar a bokor), de valóban jó kérdés, ilyenkor ki milyen mértékben lesz felelős. Én arra tippelnék, hogy komolyabb vizsgálat után mindkét felet hibásnak hozza ki a szakértő, max a felelősségmegosztás mértéke lehet kérdéses.

2019. jún. 15. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Miféle kifogáskeresésről írsz, első válaszoló?

Én nem kifogást keresek, hanem válaszokat várok arra, ki a vétkes. Az említett mentő mögött kb. 20 m-re kiszélesedik egy kanyar miatt az úttest, ezért az akadályoztatott autók ott meg tudnak fordulni és előre haladva (nem hátrálva) ki tudnak jutni az utcából. Itt gyalogosok nincsenek veszélyben, mert a jövetelüket mindkét autós tisztán látja, csak a balra szabályosan bekanyarodó sofőr abszolút nem láthatja a szabálytalan irányból közeledő autót. Ezeket nem kritikaként írtam az első válaszolónak, hanem magyarázatként, hiszen lehetetlen leírni minden lehetséges helyzetet, de ha szükséges (vagy szükségét látom), további magyarázatot is tudok adni. Egyébként máskor is előfordult (amikor nincs akadály az utcában), hogy (főleg az elején lakók) ellenirányból hajtanak ki az utcából, de ilyen helyzetben egyöntetűen ők a vétkesek, tehát ez ne legyen vita tárgya a továbbiakban).

2019. jún. 15. 22:17
 3/6 anonim ***** válasza:

Inkább egy google utcaképet adj akkor.

Ja, hogy mostmár meg lehet fordulni....


Ha balra kanyarodik be a szabályosan közlekedő, akkor bőven látnia kell, hogy nem szabad az út, ahogy az is nonszensz, hogy a gyalogost látja, az autót nem. Ilyen kereszteződésgeometria szerintem nem létezik. De utcaképpel meggyőzhető vagyok.


Egyébként szerintem itt is ugyanaz a helyzet, mint záróvonalon átlépve kikerülni a lerobbant autót. Ott sem fogsz állni egy napig mire elvontatják. Azt a szituációt egyértelműen leírja a kresz, fokozott óvatossággal kell eljárni.


#1

2019. jún. 15. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Tessék az utcakép:

[link]

Próbáltam ezt megjeleníteni, de azt írja ki, hogy nem található. Mindegy. Esetleg kikeresheted magadnak Budán, Rétköz utcával párhuzamosan futó szerviz út (ami még ugyancsak Rétköz utca) és Regös utca (ez az egyirányú utca) kereszteződése. A képen a Regös utca eleje látható. A képen jobb oldalt parkol egy piros, balra tőle épp behajt egy szabályosan behajtó zöld kocsi. Egymás mellett vannak. Balra a sarkot benőtte az orgonabokor. A balra bekanyarodó emiatt semmit de semmit sem lát (még télen sem) abból, ahová kanyarodik. Itt gyalogos nem közlekedhet. A jobb oldalról érkező gyalogos láthatja mindkét irányból érkező autót, tehát a szabálytalanul érkezőt is, és őt is láthatja mindkét sofőr. Szinte naponta közlekedem erre és 1965 óta van jogosítványom, tehát tudom mit beszélek, bármit gondolsz nonszensznek.

Csakhogy eltértünk a tárgytól, mégpedig attól, amit kérdeztem: Mit mond a KRESZ és ki a vétkes, ha a kereszteződésben koccanás van abban az esetben, ha az egyirányú utcában a tovább haladás tartósan lehetetlen akadály miatt, vagy az akadály utáni cél nem elérhető, esetleg eleve ellenirányba indul el az akadály mögötti szakaszon parkoló autó.

2019. jún. 15. 23:09
 5/6 anonim ***** válasza:

Az utcakép hibás, szóköz van benne, most azzal nincs kedvem vacakolni, de a kérdésből idéznék.


"Mindkét oldalán évek óta (szabályosan, mert tábla nem szabályozza) autók parkolnak, szűk helyet hagyva a többi közlekedő autónak"


Megállást, várakozást sem csak táblával szabályoznak, van a leírt szabály is, és pl egyirányú utcában sem lehet az úttest mindkét szélén leállni, ha annak nincsenek meg a feltételei.

Megkülönbözető jelzést használó jármű mehet egyirányú utcában a forgalommal szemben, egy esetleges balesetnél meg mindig vizsgálják a részleteket, alapvetően az a hibás, aki a szabályokat nem tartotta be, de pl az addig szabályosan közlekedő csak akkor vétlen, ha mindent megtett a baleset elkerüléséért.

2019. jún. 15. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Na megnéztem az utcaképet. Itt aki nekimegy a kifelé jövőnek az tuti részen hibás lesz. Ez a kereszteződés simán belátható
2019. jún. 15. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!