Ittas vezetést több esetben összetevőből állapítják meg: Szonda, vérvizsgálat, vizelet. Mindegyik más érték. Melyik a mérvadó?
Véralkohol szint a mérvadó.
A véredben van a legnagyobb koncentrációban, tehát magasabb lesz a vérvételből mint amit fújtál.
Persze, hogy más értékek (a levegő sokkal hígabb közeg).
A szonda a kilélegzett levegőben levő alkoholt méri. Ennek számszerű mennyiségi értéke fele akkora, mint ugyanannak az alkoholos befolyásoltságnak a vérből mért értéke; mértékegysége pedig az ezredrésze.
Itt olvashatsz a megfeleltetésről: [link]
A Büntető Törvénykönyvben a szabálysértést a bűncselekménytől elválasztó határértéket úgy adják meg, hogy „akinek a szervezetében 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van.” Ez ugyanaz az alkohol befolyásoltság mérték, és látszik, hogy a számértéknél 2-szeres a viszony (0,50 és 0,25); a mértékegységnél pedig 1000-szeres (gramm és milligramm).
Ráadásul, nyilván idő telik el a két mérés között (szondázás, vérvétel). Átlagos érték, hogy a szervezet óránként 8-9 gramm etilalkoholt bont le (pl. 0,5 liter 4 V/V%-os sör 16 gramm etilakoholt képez a vérben), így az idő teltével még ugyanaz a mérési eljárás is más és más értéket ad.
Többszöri véralkoholszint meghatározást azért végeznek, hogy meg lehessen állapítani az ittasság mértékét a szondázásos ellenőrzéskor; amit így igazolhatnak, vagy elvethetnek. Lényeges, mert lehet, hogy a szondázáskor (az ittas vezetéskor) még bűncselekmény szintű volt az ittasság, a vérvizsgálat idején pedig - az időközben történt lebomlás miatt - már csak szabálysértés mértékű.
A vizeletből történő mérés kisegítő értékeket ad. Például, a vizeletben jóval később éri el az alkoholtartalom a maximális értéket, így rásegítő lehetőség az ittasság mértékének egy korábbi időpontban történő helyes megállapítására. Az ebből történő megállapítás közvetlen jogi értéket nem jelent; mint látszik a BTK csak a lég- és véralkohol koncentráció alapján történő elbírálást tesz lehetővé.
Ugyanakkor a vizeletből is lehet tanulságokat levonni, lehet megállapítást tenni. Például, vizeletből történő vizsgálattal akár öt nappal később is megmondható, hogy az illető fogyasztott-e az adott időpontban alkoholt vagy sem: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!