Milyen büntetésre számíthatok, amennyiben rendelkezek érvényes B kategóriás jogosítvánnyal, azonban azt a közúti ellenőrzésnél bemutatni nem tudom?
35e Ft, ha amúgy van, csak éppen nincs és nem követtél el semmilyen szabálytalanságot, csak szúrópróba szerint leint.
Helyszíni bírság amúgy.
A KRESZ*¹ 4. § (3) bekezdésének megszegését jelenti.
„A járművezetés személyi feltételei
4. § (1) Járművet az vezethet, aki
a) a jármű vezetésére jogszabályban meghatározott, érvényes engedéllyel rendelkezik, és a jármű vezetésétől eltiltva nincs;”
„4. § (3) Az (1) bekezdésben említett engedélyt a vezetőnek vezetés közben magánál kell tartania.”
Különböző jogszabályok tartalmaznak olyan szabálysértéseket, amelyeknél egységes, kötelezően előírt bírságösszeg van megállapítva.
Ezt a szabályszegést egyik ilyen jogszabály sem tartalmazza. Ezért a bírságoló a Szabálysértési Törvény*² 99. § (2) alapján ötezer forinttól ötvenezer forintig terjedő összeghatárok közti helyszíni bírságösszeget állapíthat meg; hat hónapon belüli ismételt szabályszegés esetén a felső határ hetvenezer Ft-ra emelkedik.
Az összegre vonatkozó tippnél két dolgot lehet figyelembe venni:
• 5-ezer Ft-al maradék nélkül osztható összeget szoktak megállapítani, mert a megfizetés helyetti közérdekű munka, vagy szabálysértési elzárás esetén így lehet maradéktalanul átváltani.
• ha valaki nem rendelkezik adott kategóriára érvényes vezetői engedéllyel, akkor a 63/2012. (IV. 2.) Korm. rendelet*³ 3. mellékletének 2. sorszáma szerint, a kötelezően alkalmazandó bírságösszeg 35-ezer Ft.
Nincs jogszabályban előírt arányítás, de ezek alapján 35-ezer Ft-tól jóval kevesebb, és 5-ezerrel osztható bírságösszeg lenne arányos. De, ismétlem, nincs ilyen arányossági előírás; bár a gyakorlatban többnyire megvalósul.
Egyébként, ha nem elnézők, nem csak figyelmeztetnek, hanem bírságolnak, akkor a helyszínen közlik a bírságösszeget, és a bírságoltnak írásban kell nyilatkozni arról, hogy elfogadja-e? Ha elfogadja, akkor jogerőre emelkedik és nincs helye jogorvoslatnak. Ha nem fogadja el, akkor a bírságoló feljelentést tesz és szabálysértési eljárás keretében hoznak döntést. Ez nem olyan szabálysértés, amiért előéleti pont („büntetőpont”) is jár; olyannál az is szerepel a bírság-megállapításon.
Úgyhogy, nem értem a kérdést.
*¹ 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól → [link]
*² 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről → [link]
*³ 63/2012. (IV. 2.) Korm. rendelet az egyes közlekedési szabálysértések miatt alkalmazandó szabálysértési pénzbírság, illetve helyszíni bírság kötelező mértékéről, valamint a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvénnyel összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról → [link]
# 1
Elég durva lenne, ha azért kéne fixen 35 rugót fizetni, mert nincs nálad egy irat.
Az első marhaságot írt, 35.000 a büntetés akkor, ha nem rendelkezel a megfelelő kategóriával, tehát B-s jogsival mondjuk teherautót vezetsz.
Ha nincs nálad a jogsi, az sima helyszíni bírság, nincs benne a fix összegű listában (KRESZ 4.§ 3. pont). 10.000 Ft a helyszínen, ha pedig nem ismered el, akkor 20.000 Ft szabálysértési eljárásban.
"Az első marhaságot írt, 35.000 a büntetés akkor, ha nem rendelkezel a megfelelő kategóriával, tehát B-s jogsival mondjuk teherautót vezetsz."
Ez ugyanolyan marhaság, mint az elsőé. Ezek alapján akkor vezethetek B-vel teherautót, ha bevállalom, hogy ha elkapnak ellenőrzésen, akkor 35-öt fizetnem kell? És még el sem veszik a jogsit miatta? Érdekes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!