Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Miért nem szabad áthajtani a...

Miért nem szabad áthajtani a zebrán kerékpárral, miért csak tolni lehet?

Figyelt kérdés

Ezt egy ideje mondogatják ezt a szbályt, de én mai napig nem tudom a választ, miért nem szabad áthajtani a zebrán kerékpárral?

Ha megállok a zebrához érve, körbenézek, vagy a lámpát nézem, majd nem áttolom, hanem áttekerek, az miért baj?

Az elmúlt 40-50-100 évben nem volt ez probléma, akkor most, miért lett az?

Arról nem is szólva, a gyalogos jelzőlámpák inkább a kerékpáros sebességére vannak állítva, mint a gyalogosokéra. Rengeteg olyan lámpával találkozom, amint gyalogosként nem lehet átérni zöldben, mert mire a feléhez érünk villogni kezd, majd pirosban érünk át



2018. máj. 27. 13:00
1 2 3
 11/22 Alex Fly ***** válasza:
20%

Egy ideje a békéscsabai fakabátok kitalálták, azóta állandóan ez megy...

Viszont a KRESZben nincs ilyen szabály.

A rendőrség pedig nem jogalkotó szerv.

Ennek ellenére adott esetben célszerű leszállni, akkor ui. megillet a gyalogosok abszolút elsőbbsége.


Más kérdésb hogy hogyan kerülhet a kerékpáros az átkelőre: ha szabályosan közlekedik, akkor ez nem fordulhat elő.

Ha a járdán tekerve, akkor ez eleve tilos...

2018. máj. 27. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen szabály - legalábbis országos szinten - biztosan nincs. Megvannak a feltételei annak, hogy mikor bringázhatsz járdán, nyilván ilyen esetben szabályos a zebrán áttekerni is. A fontos különbség azonban az, hogy amíg a bringán ülsz, nincs elsőbbséged, ellentétben azzal az esettel, ha azt tolod, hiszen akkor gyalogosnak minősülsz.


És persze vannak azok a szürkezónás esetek, amikor a kereszteződés előtt véget ér a járdán vezetett gyalog és kerékpárút, aztán valamerre csak kellene haladnod és így találod magadat a zebránál.

2018. máj. 27. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
50%

Hmm, làtok pár félreértést:

“A kerékpáros nem mehet a járdán szabályosan és így nem érkezhet szabályosan a zebrához.”

Alapesetben igaz, de ha az úttest járműközlekedésére alkalmatlan, max 10 km/h sebességgel használhatja a járdát is, a gyalogosok zavarása és veszélyeztetése nélkül. Ilyen esetben kerülhet zebrához is szabályosan.


Ezen kívül, mint említettem, igenis van olyan, hogy minden további nélkül véget ér egy gykp, ahol nem túl életszerű, hogy a bringás, aki mètereken belül az úttesten folytatná útját, leszálljon. A XVIII. Béke téren látható ennek mintapéldája, a Királyhágó utcai kerékpársáv ér így véget a Maps szerint, bár a valóságban már nincs így egy àtépítés miatt. De hosszú évekig hajtottam ott vagy szabálytalanul az úttesten a bringaút mellett, vagy a zebrán. Marha jó volt.

2018. máj. 27. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 Alex Fly ***** válasza:
35%

Az említett esetet szándékosan nem említettem: ha az úttest alkalmatlan a közlekedésre, akkor nem okoz semmiféle gondot, ha a kerékpáros áthajt...

A másik esetben pedig a bringainfra tervezése/kivitelezése nem felel meg a hatályos útügyi előírásoknak; tehát szabályosan nem kerülhetek ilyen helyre...

(ha esetleg valaki nem tudná, ilyen helyeken a kerékpáros forgalmat vagy át kell vezetni a keresztező úttesten, vagy ha véget ér az infra, akkor előtte vissza kell integrálni a közúti forgalomba)

2018. máj. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
51%
A sok százas között nem értem a 66%-ot a 7-es kérdésnél.
2018. máj. 27. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 Alex Fly ***** válasza:
21%
@15: amiért a kérdésre adott legpontosabb válasz 0%-ot...
2018. máj. 27. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
0%

Mert ez a szabály.

Lehetne tovább kérdezni , hogy autópályán miért nem mehet gyalogos, biciklis.

Vasuti sinen miért nem aludni. stb.

Csak, mert ez a szabály.

2018. máj. 28. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
19%

Alex Fly:

"Viszont a KRESZben nincs ilyen szabály."


Olyan szabályt tudnál mondani, ami konkrétan tiltja személyautóval vagy kamionnal a zebrán való átkelést?

Ha bármelyik szabályt rá akarod húzni erre az esetre, az a szabály ugyanúgy érvényes a kerékpárosra is.


Mit nem lehet ezen érteni, amit már itt is leírtak többen, hogy a zebra hivatalos neve: kijelölt gyalogosátkelőhely.

Ebből kifolyólag, ott a gyalogosok kelhetnek át. Járművel közlekedők, így személygépkocsival vagy kerékpárral közlekedők nem.

2018. máj. 28. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 Alex Fly ***** válasza:
39%

@18: jogos a felvetés.

De meg kell nyugtassalak: a KRESZben nincs ilyen tiltás egyik járműre sem.

2018. máj. 28. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
71%

Igazad van, nincs ilyen tiltás.

Továbbá a KRESZ-ben nem szerepel a Trabant, holdkomp, Pistike, tengeralattjáró szó sem. Ebből következik, hogy a zebrán nem tilos közlekedni Trabanttal, holdkomppal, Pistikével, tengeralattjáróval. S - mint már kitértem rá - gyalogosan zebra is átmehet a zebrán.

2018. máj. 28. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!