Városban mennyivel mért titeket a traffi, amiért már büntetést is küldtek?
Attól félek belefutottam egybe a minap. Emelkedőnek mentem és a tetején ott állt a rendőrautó, benne a szerkezet. A max amivel mentem az kb 58-60 volt, egy szakaszon. Épp egy hétvégi sofőrt előztem. Aztán visszább lassítottam, és utána láttam, hogy ott áll az autó.
Nem tudom meddig lát el, 1 km-en belül volt az előzésem.
Ha legrosszabb esetben 60-nal mentem, várhatok csekket?
Ennyiért nem büntetnek nyugi. Lakott területen eddig egy traffiba futottam bele, 92km/h :D
#10
Ne aggódj az építkezések miatt. Most csinálják a 4est is és végig 60as+előzni tilos van. 100-120 környékén előzgettük a sorokat, egyik alkalommal egy rendőr is végignézte ahogy jött szembe, de semmi nem történt. Nem kell túlstresszelni.
#14
Azért ésszel vezetek, figyelek a környezetemre. Hétvége volt, senki nem dolgozott. Ha jól gondolom autópálya/autóút készül mert az egyik oldalon dolgoztak, a másik oldalon pedig haladt a kétirányú forgalom, középen pedig dupla szalagkorlát.
1)
A Magyar Rendőrség által használt mobil mérőeszközök mérési hatótávolsága elég nagy, mivel lézeresek.
Lézeres sebességmérő eszköz jellemző mérési hatótávja kb. 3 m-től közel 2,5 km-ig terjed.
Kép: [link]
Link: [link]
Persze, a fizikai környezet ennek határt szab. Bukkanón, beláthatatlan kanyaron, stb-n át nem tud mérni.
Megfelelő fényképfelvételt csak sokkal közelebbről tud készíteni, addig tárolja az adatokat, és sugárnyalábbal követi a járművet. Mérési adatként nem a fényképezéskor mérhető sebesség fog szerepelni.
2)
A szokásos, elterjedt tévedésen alapuló állítás itt is megjelent a válaszokban, két és fél órán belül, háromszor is. (68-tól büntetnek, + 3 tartalék, 68-ig nem büntetnek)
► Alapvető elvi tévedés,
hogy a mérőeszköz beállított alsó határértékét megegyezőnek tételezik fel a mért jármű haladási sebességével. Ez csak akkor igaz, ha a mérőeszköz abszolút pontos. Ha viszont az lenne, akkor nem lenne 3 km/h-val magasabb értékre állítva, mint a jogszabályban megadott érték. Azért van magasabbra állítva, mert van tényleges és adott mértékig megengedett pontatlansága (tűréshatár), és ha többet mér, akkor működésbe lépne olyan sebességtúllépésnél is, ami még nem haladja meg a jogszabályban meghatározott értéket. De, ha, például, 3 km/h értékkel többet mér, akkor a ténylegesen 65,1 km/h sebességgel haladó jármű sebességét 68,1 km/h sebességnek méri, ami meghaladja a 68 km/h beállított alsó értéket, és működni fog. Feljegyzi a mérés helyét, időpontját, a (MÉRT és NEM A TÉNYLEGES) sebességet, majd kellő közelségből fényképet is készít, amin látszik a rendszám. Vagyis, nem csak a ténylegesen 68 km/h feletti sebességgel haladó járművek üzembentartói kapnak közigazgatási bírságot, hanem ettől kisebb sebességgel, de a jogszabályi mértéket maghaladóan gyorshajtók is.
► Ténybeli tévedések,
• a mérőeszközök nem csak többet mérnek, hanem kevesebbet is (a tűréshatár ± előjelű), amiről nem szoktak írni a kérdezőt tájékoztató válaszolók;
• 100 km/h sebességhatár fölött a tűréshatár nem km/h értékben, hanem %-ban van meghatározva (bár ez a kérdéshez nem tartozik, csak válaszban szerepel).
► Dokumentumok
• HE 62/6-2014 számú hitelesítési előírás lézeres járműsebesség-mérőkre.
Ekkor volt a VÉDA project, amikor beszerezték a ma is használt lézeres hordozható mérőeszközöket is.
• HE 62/7-2011 számú hitelesítési előírás radaros járműsebesség-mérőkre.
2014. előttről volt már alkalmas előírás, ez alkalmazható volt a VÉDA projectben beszerzett, ma is használt fix telepítésű mérőeszközökre.
Linkelni nem tudom a dokumentumokat, mert csak vagy megnyithatók, vagy letölthetők. De, bárki megnézheti őket, a minta szerinti keresés után: [link]
Az első találat a lézeres-, a második találat a radaros sebességmérő ismertetője, hitelesítési előírása.
→ 4. táblázat: Hitelesítési hibahatárok a radaros járműsebesség-mérő berendezés mérési bizonytalanságának ellenőrzéséhez:
100 km/h sebességig, álló mérőeszköz esetén ±3 km/h, mozgó mérőeszköz esetén ±5 km/h.
100 km/h sebesség fölött, álló mérőeszköz esetén ±3 %, mozgó mérőeszköz esetén ±5 %.
→ 2. táblázat: Hitelesítési hibahatárok (lézeres járműsebesség-mérő esetén):
100 km/h sebességig, álló mérőeszköz esetén ±3 km/h, mozgó mérőeszköz esetén ±5 km/h.
100 km/h sebesség fölött, álló mérőeszköz esetén ±3 %, mozgó mérőeszköz esetén ±5 %.
A mozgó mérőeszköz a mozgó járműből való mérést jelenti. Az országban egy ilyenről volt tudósítás, néhány éve. Nemigen használják, főként, nemigen terjedt el, mert akkor több hír lenne róla.
► Számítások.
A kérdés a lakott területen való általános sebességhatár, 50 km/h túllépéséről szól, olyan esetben, amikor nem állapították meg a helyszínen az elkövető személyét.
Ilyenkor, csak a közigazgatási bírság körébe tartozó sebességtúllépést szokták dokumentálni, aminél az objektív felelősség alapján valakinek meg kell fizetnie a bírságot.
┌ Objektív felelősség esetén nincs lehetőség olyan általános kimentésre, mint helyszíni bírság tartományába eső, kisebb mértékű sebességtúllépésénél, hogy „hozzátartozóm vezetett, akire nem kívánok terhelő vallomást tenni.” Így aztán senki se fizet.
A kimentésre a Szabálysértési Törvény 60. §-a ad lehetőséget:
„60. § A tanúvallomást megtagadhatja az, aki
a) az eljárás alá vont személy hozzátartozója,
b) magát vagy hozzátartozóját szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben,”
Lásd: [link] ┘
50 km/h megengedett legnagyobb sebesség esetén a jogszabály azt tartja kiemelkedő, közigazgatási bírság és objektív felelősség hatálya alá vont szabálysértésnek, ha a megengedett sebességet, legalább, több, mint 15 km/h-val túllépik.
Lásd: 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet a közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegések köréről, az e tevékenységekre vonatkozó rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, felhasználásának rendjéről és az ellenőrzésben történő közreműködés feltételeiről 1. melléklet 1. sorszám.
A rendelet hatályos, teljes szövege elolvasható, például, itt: [link]
Tehát, jogszabály szerint, aki ilyen helyen (akár kicsivel is) több, mint 65 km/h-val halad, az már büntetést érdemel.
Ha a mérőeszközöket 65 km/h alsó határra állítanák, akkor a +3 km/h-s, megengedett tűréshatárú eszköz, a 62 km/h-t (akár kicsivel is) túllépő járműről is készítene dokumentációt, aminek a vége 30 000 Ft-os közigazgatási bírság kiszabása lenne. Ez, jogellenes lenne. Ezért állítják a mérőeszközöket 68 km/h-s alsó határra. A beállítás alapján akkor készít dokumentációt, ha 68 km/h feletti sebességet mér. De, EZ NEM JELENTI AZT, HOGY A MÉRT JÁRMŰ SEBESSÉGE TÖBB, MINT 68 KM/H.
A tűréshatár szélső értékeit nézve,
• +3 km/h-s eltérés esetén akkor már dokumentációt készít, ha a mért jármű tényleges sebessége (akár kicsivel is) meghaladja a 65 km/h-t (ezt méri éppen több mint 68 km/h-nak).
• -3 km/h-s eltérés esetén akkor készít dokumentációt, ha a mért jármű tényleges sebessége (akár kicsivel is) meghaladja a 71 km/h-t (ezt méri éppen több mint 68 km/h-nak).
Vagyis, konkrét mérőeszköztől függ, hogy van-e „többlet engedmény” a kormányrendeletben előírt értékhez képest, és akkor is kérdés, hogy mennyi? Met, lehet, hogy egyáltalán nincs, de lehet, hogy 6 km/h is van; és ezek közt bármennyi lehet. Lehet az elterjedten állított 3 km/h is, ha éppen pontos mérőeszköz hatósávjában halad az illető jármű. De ezt az egy értéket kiválasztani egy 6 km-h-s sávból, és minden esetben ezzel számolni, mint biztos adattal, tévedés.
Persze, ez téged nem érint, hiszen 60 km/h jóval a szokásosan mért tartomány alatt van.
Ha mégis olyan kivételes eset lenne, hogy kapnál valamit, az úgysem közigazgatási bírság lenne, hanem helyszíni bírság kilátásba helyezése, és tájékoztatás kérése arról, hogy ki vezetett. És akkor, nagyon-nagyon sajnálkozva, élhetsz a Szabálysértési Törvény adta kimentési lehetőséggel: hozzátartozóm vezetett, akire nem kívánok terhelő vallomást tenni…
Ilyen, felesleges köröket, nem szoktak futni. Van elég versenyző, aki kövéren túllépi a határokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!