Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kerékpáros: járda, zebra...

Kerékpáros: járda, zebra KRESZ szerint szerinted szabad?

Figyelt kérdés

Lényegében 2 kérdés:


1. KRESZ 54. § (2) szerint szabad a járdán kerékpározni, amennyiben az úttest kerékpáros közlekedésre alkalmatlan. Azt viszont sehol nem taglalják, hogy mi tesz egy úttestet kerékpáros közlekedésre alkalmatlannak, vagyis ráhagyják a kerékpárosra, hogy döntse el, ami teljesen szubjektív. Tehát a KRESZ jelenlegi álláspontja szerint teljesen szabályos járdán közlekedni. Mégis sokan azt hiszik, hogy kifejezetten tilos.


2. Kerestem, de nem találtam olyan tételt, miszerint zebrán át kell tolnom a kerékpárt. Egy kitétel van, amiben ez szerepel: 54. § (4) a)-b)-c)

"a kerékpárútról ... főútvonalról ... kerékpársávról balra: A kerékpárosnak a kerékpárról le kell

szállnia és azt tolva - a gyalogosok közlekedésére vonatkozó szabályok szerint - kell az úttesten áthaladnia."

Ebben viszont csak annyi szerepel, hogy ha KERÉKPÁRÚTON/SÁVON vagy FŐÚTON haladok, akkor kell áttolnom BALRA kanyarodáskor. Arról szó nincs, hogy nekem járdáról, ami se nem kerékpárút/sáv vagy főút, zebrán át kellene tolnom.


Innen jön a kérdés: én értelmezem rosszul, vagy a KRESZ szerint tényleg szabályos járdán közlekedni, illetve zebrán áttekerni? Ha nem, akkor melyik tétel mondja ki ellenkezőjét?


Forrás: [link]


2018. jan. 29. 13:49
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

1. nagyon rossz minőségű út.

akkor mehetsz a járdán LASSAN, 10km/h max sebességgel.

Ha megállít a rendőr elmondod, hogy nagyon rossz minőségű az út és balesetveszélyes (pláne ha virsligumissal vagy és darabokban van az út)


télen ha latyakos, havas az út a járda pedig szép tiszta akkor ott szoktam menni szintén lassan.

ha rendőr megállít akkor szintén el kell neki mondani, hogy a latyakon nagyon hamar elesik az ember és a kocsi alá kerül.


forgalmas útra nem hivatkozhatsz ha jó az út állapota, erős oldalszélre talán...

a járdán a házak, fák, kerítések sokat felfognak belőle míg az úton egy-egy nagyon erős lökés belökhet az autók közé (bár ritka a 60-80-100km/h-s szél hazánkban)

2018. jan. 29. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

1. Igen, ez valóban egy gumiszabály.


2. Valóban sehol nincs leírva, hogy tilos lenne a zebrán biciklivel közlekedni. De ugyanígy az autóval vagy traktorral áthaladást sem tiltja...


ui.:

Itt találod a KRESZ teljes és jelenleg hatályos szövegét:

[link]

2018. jan. 29. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

1. Végül is ez világos: szubjektív módon eldöntheted, hogy alkalmatlan-e az úttest kerékpározásra, és ha igen, akkor hajtasz a járdán. Ha a rendőrt nem tudod meggyőzni, akkor majd dönt a bíróság.

Erről még annyit olvastam egyszer valahol értelmezésképpen, hogy ez a szabály nem jelenti azt, hogy ha tilos az úttesten kerékpározni, akkor emiatt a járdán automatikusan szabad.

2. Végül is a zebra nem járda. Ha járdán szabad kerékpározni, az nem jelenti azt, hogy a zebrán is szabad. Ha azon az úttesten egyébként tilos vagy nem lehetséges kerékpározni, akkor ez a tiltás vagy alkalmatlanság fennáll a zebrán is. Ha pedig szabad az úttesten biciklizni, akkor értelemszerűen ott kell, és máris járművek módjára kell a túloldalra (utcába, kapubejáróhoz) átjutni.


Apró megj.: amit beidéztél a főúton való balra kanyarodásról, az csak lakott területen kívül érvényes!

2018. jan. 29. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
47%
szabad áttekerni, de nincs elsőbbséged.
2018. jan. 29. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

A KRESZ valóban nem írja le, hogy le kell szállni, de létezik az utak forgalomszabályozásáról és a közúti jelzések elhelyezéséről szóló 20/1984. (XII. 21.) KM rendelet. Ennek I. függelék b) pontja szerint: "Kijelölt gyalogos-átkelőhely: az úton a gyalogosok áthaladására szolgáló, útburkolati jellel jelölt terület, ahol a KRESZ 21. § (7) bekezdés értelmében a gyalogosoknak elsőbbsége van a járművekkel szemben. A kijelölt gyalogos-átkelőhelyet – az FMSZ 23.9 pontjában említett kivételekkel – jelzőtábla is jelzi."

Ha ezt a szöveget nézzük a zebra a "gyalogosok" áthaladására szolgál. a Kerékpáros pedig nem gyalogos csak ha tolja.

Ráadásul csak a gyalogosnak van elsőbbsége a zebrán, tehát kerékpárral egyébként is meg kell állni és elengedni az úton közlekedőket, és itt nincs olyan, hogy jobbkéz-szabály mivel nem kereszteződés.


KRESZ 25. § (2): Járművel az úttesten – az előzés és kikerülés esetét kivéve – annak menetirány szerinti jobb oldalán, az út- és forgalmi viszonyok szerint lehetséges mértékben jobbra tartva kell közlekedni. Lassú járművel, állati erővel vont járművel, kézikocsival, hajtott (vezetett) állattal, valamint lassan haladó járművel – ha az út- és forgalmi viszonyok lehetővé teszik – szorosan az úttest jobb széléhez húzódva kell haladni. Párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten a jobbra tartásra a külön szabályok (36. §) az irányadók.

Ha ezt a pontot nézzük akkor kerékpárral közlekedve is az út jobb szélén kell haladjunk, nem pedig keresztbe az úton.


az ORFK-nak egy 2014-es ezzel kapcsolatos levele: [link]

2018. jan. 29. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Mivel a zebra hivatalosan kijelölt gyalogátkelőhely, ezért ott célszerű gyalog közlekedni, hogy a többi közlekedő is arra számítson, amire kell(ene).
2018. jan. 29. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
72%
A szabalyok, mint látjuk, nem tiltják a zebrán való kerékpározást, viszont elsőbbséget NEM biztosítanak ott a kerékpáros részére.
2018. jan. 29. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
n+1. ilyen topik. Nekem továbbra is az a meggyőződésem, hogy a zebrán át lehet tekerni kerékpárral leszállás nélkül is, pont azért amit írtál is: Nincs szabályozva ez az eset.
2018. jan. 29. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Alex Fly ***** válasza:
57%

1. Gumiszabály? Azért elég könnyen el lehet dönteni egy útról aztb hogy alkalmas-e a közlekedésre. Pl. megpróbálsz rajta kerékpározni. Ha sikerül akkor igen...


A másik félreértés, hogy ha az úttesten tilos kerékpározni, akkor mehetsz a járdán. Nem. Az említett 54.§ (2) bekezdésben kimondottan csak a (7) bekezdés al pontja által tiltott esetben engedélyezett a járdázás (ebben a pontban az szerepel, hogy 12 év alatti személy főútvonalon nem kerékpározhat). Amennyiben nem emiatt tilos at úttesten a kerékpározás, akkor a járdán sem tekerhetsz. Természetesen gyalogosként (a kerékpárról leszállva és azt tolva) bármikor közlekedhetsz a járdán.


2. A zebrák kérdése... Ezerszer lerágott csont. A KRESZ sehol nem szabályozza ezt a kérdést -így értelemszerűen nem is tiltja. Mielőtt valaki a már emlitett egyéb szabályt emlegetné: először is a közlekedésben résztvevőkre a KRESZ előírásai vonatkoznak, nem az útépítésre vonatkozó szabályok. Másodszor egy definícióból nem következik, hogy az adott infrát ki és hogyan veheti igénybe (csak annyit írb hogy mi is a gyalogátkelőhely). Harmadszor a KRESZben zebrákra vonatkozó összes szabály az azon átkelő gyalogos és az úttesten haladó jármű viszonyával foglalkozik. Egy, az átkelőn áthaladó kerékpáros ezek egyikébe sem tartozik -így az ő számára az utak keresztezésére vonatkozó szabályok érvényesek. Márpedig sehol nincs megtiltvab hogy a közlekedés során keresztezzünk egy másik utat...

2018. jan. 30. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Mehetsz a járdán.

Én minden nap ott biciklizek. Találkoztam gyalogos rendőrökre is. Sebességem kb. 25km/h volt. Nem szóltak semmit..még a járdáról is lehúzódtak.

2018. jan. 30. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!