Mellékútról 3 sávos főútra való kikanyarodásnál melyik sávot kell választani?
és ha lekopott a festék? hó van?
most dedóba részletezzem, milyen pesten a viszonyok?
A vitával a kérdező nem lett kisegítve, és az sem meglepő, hogy sokan nem ismerik a szabályt sem.
Kiemelve a lényeg:
"Ezzel együtt szeretném kihangsúlyozni, mert sok vezető fejében ez rossz gyakorlatként szerepel, hogy semmi nem tiltja, hogy egy sávos útról jobbra kanyarodás után egyből besoroljunk a belső sávba. (zöld nyomvonal)
Sokan csak úgy mernek kanyarodni, hogy a párhuzamos közlekedésre alkalma út jobb szélső sávjába fordulnak, és csak utána váltanak sávot. (piros nyomvonal)"
Jobbra kanyarodni csak a külső sávba lehet, ez nem vélemény kérdése, benne van a kreszben. (31.§/3)
Mert ha egy olyan kereszteződés van, hogy szemből meg balra fordul valaki szabályosan a belső sávba, te meg szabálytalanul nem a külsőbe fordulsz és ütköztök, akkor te leszel a hibás.
Itt a KRESZ 31. § 3. bekezdés:
"A járművel másik útra - ha közúti jelzésből más nem következik - jobbra kis ívben, balra nagy ívben kell bekanyarodni, úgy, hogy a jármű a bekanyarodás után a menetirány szerinti jobb oldalon maradjon..."
A menetirány szerint jobb oldal nem feltétlenül csak a jobb szélső sávot jelenti, ha az úttest párhuzamos közlekedésre alkalmas a menetirány szerinti jobb oldal több forgalmi sávból áll.
A "ha" kezdetű eseményekhez pedig alkalmazkodni kell, a linkelt cikk is arról szól, "ha szemből balra kanyarodó van, ne menj be jobbról azonnal a belsőbe, mert ha ütköztök te leszel a hibás", de ettől még a szabály nem tiltja, tehát, ha nem tart oda másik jármű, rákanyarodhatsz a belsőre nem kell később komplikálni a sávváltással.
Érdemes elolvasni a cikket, és nem utolsó sorban értelmezi is.
Tanulóként sokat gyakoroltam az oktató mellett azt, hogy hol lehet megválasztani az érkezés helyét (mert nem lehet mindenhol), és hová ésszerű kanyarodni.
Ismerősek még ezek az utasítások?: "forduljon jobbra, majd balra", forduljon jobbra, majd ismét jobbra", forduljon balra, majd ismét balra", forduljon balra, majd jobbra".
A szabályos közlekedéshez különböző szabályok kombinált alkalmazására lehet szükség egy adott forgalmi helyzetben.
Nagyon meglepődnék itt olvasott válaszokon, ha nem vezetnék – érdemi kihagyás nélkül - 48 éve. De, így tudom, hogy nagyon sokan nagyon sok szabályt nem ismernek; vagy, ha ismerik, rosszul értelmezik. Tapasztalatom, hogy nem a tudatos szabályszegők a veszélyesek - hiszen ők jól tudják a szabályt, értelmezik a körülményeket, figyelnek -, hanem azok, akik nem ismerik a szabályt, vagy helytelenül értelmezik, mert ők kiszámíthatatlan manővereket végeznek. És holtbiztosak benne, hogy helyes, amit tesznek.
Bármiféle szabályismeret nélkül olyat írni, hogy a piros a jó, a piros helyes? Eszerint a piros a jót, a követendőt jelenti, a zöld pedig a rosszat, a kerülendőt? (Aki megbukott, vélhetően nem emiatt, hanem valami más oka lehetett, ami összefügghetett a kanyarodással, de nem önmagában egy szabadon választható sávba helyezkedés volt az ok.)
És, hogy valaki tudja a KRESZ-nek az idevonatkozó helyét, meg is jelöli, és mégis eltérő érvnek használja? Abban igaza van, hogy a szabály nem vélemény kérdése; viszont megértésé, igen.
Az nem szabályalkotó, hogy valaki biztonsággal, óvatossággal érvel. Ilyen logika alapján zöld nyilas lámpajelzésnél sem kéne balra kanyarodni, mert hátha elállja az utat egy meghibásodott csuklós busz.
Kedves kérdező! Nyugodtan kanyarodhatsz tetszés szerinti sávba. A szabályok engedik, és nem feltételezem rólad, hogy akkor választod a külső sávot, ha ott egy 36 tonnás, megpakolt kamion közelít 70 km/h-s sebességgel. Úgy gondolom, olyankor teszed, amikor ezt nyugodtan megtehetd. Így mért kéne önmagadtól óvni téged? Akkor pedig, miért ne?
tata, a link is azt írja, hogy a kresz nem egyértelmű, de büntetendő a dupla irányváltás.
Nem kérünk a 48 éves tapasztlatodból, köszönjük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!