Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Magyar belföldi kamionozásnál...

Magyar belföldi kamionozásnál kizáró ok a színtévesztés?

Figyelt kérdés
Csak azért kérdem, mert elviekben ugyanolyan színekkel találkoznék, mint személyautónál, és arra pedig van jogsim.
2016. dec. 9. 07:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Én pár orvosin voltam már sofőrködéshez, de a színtévesztést egynél se ellenőrizték.

A nagyobb cégeknél még azt se, hogy látok-e egyáltalán, vagy tapogatva mentem be a rendelőbe.

2016. dec. 9. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
nem semmi :DD
2016. dec. 9. 08:56
 3/11 anonim ***** válasza:

Orvosi alkalmassági vizsgálat a színlátás vizsgálatát is magába foglalja, a vizsgálat egyszerű: a színes körökből álló mozaikképekben lévő számokat rossz szinlátással nem érzékeli a páciens.

A közlekedésben a zöld-piros színek keverésének van jelentösége, hivatásos jogositvány esetében elöfurdulhat "nem alkalmas" minősítés, de nem automatikusan kizáró ok

2016. dec. 9. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nem akarok megbántani senkit, de tényleg ilyen sok színtévesztő van, hogy hetente van ilyen kérdés?
2016. dec. 9. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem helytálló a kérdés-kiegészítésbe írt összevetésed, mert az egészség alkalmassági követelmények nem „személyautó” >< „kamion” függők.


Vannak 1.- és 2. alkalmassági csoportú orvosi alkalmassági követelmények.

Adott esetekben 2. alkalmassági csoportú követelményeknek kell megfelelnie „B”-kategóriával történő személyautó vezetőnek is. Azért, mert „a 2. alkalmassági csoportba kell sorolni azt a közúti járművezetőt, aki” „közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet vezet vagy kíván vezetni, valamint akit közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatnak, függetlenül a vezetni kívánt jármű kategóriájától.”

Viszont, minden esetben a 2. alkalmassági csoport elvárásainak kell megfelelni „C1”, „C1E”, „C”, „CE”, „D1”, „D1E”, „D”, „DE” kombinált vagy „TR” trolibusz kategóriákhoz.

Lásd: [link] → 3. §


A 2. alkalmassági csoportnál azért vannak szigorúbb egészségügyi követelmények, mert átlagban sokkal több időt töltenek vezetéssel, és rossz viszonyok között is vezetniük kell.

Én egy munkanapomon kb. 50 percet vezetek a munkahelyre és vissza. A szomszéd pótkocsis teherautó vezető viszont egy munkanapján – inkább nem írom.

És mostoha időjárási-, látási- és útviszonyok esetén megtehetem, hogy a garázsban hagyom az autóm, átgyalogolok a 6 m széles úttesten és buszra szállok. Viszont a buszvezető akkor is vezet.


A linkelt jogszabályban, az 1. melléklet 1. pontja a LÁTÁSsal foglalkozik.

Pl.

• látásélesség tekintetében az 1. alkalmassági csoportban elegendő a kétszemes 0,5-es látásélesség, az is korrekciós lencse használatával (kontaktlencse, szemüveg). [1.1.5. a)].

2. alkalmassági csoport esetén legalább az egyik szemnek (egyedül) 0,8-es látásélességgel kell rendelkeznie. És korlátozott a használható korrekciós lencse mérete is. [1.2.1.]

• színtévesztés vonatkozásában 1. alkalmassági csoport esetén nincs követelmény. Láthatja úgy a világot, mintha régi, fekete-fehér film lenne; illetve, keverheti akár a piros és zöld színt is.

2. alkalmassági csoportnál színlátás zavara esetén az egészségi alkalmasság szemész szakorvos véleménye figyelembevételével állapítható meg. Azaz, szemész szakorvos véleményétől függ, hogy alkalmas, vagy sem. A szakorvos pedig adott protokoll alapján vizsgál, elemez, és véleményez.

2016. dec. 9. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A jogosítványodon van valamilyen korlátozás? (12-est kell nézni, ha nem tudnád: [link]


Én is sofőrnek készülök, csak nemzetköziben nem belföldiben. Nekem még B-s jogosítványom sincsen. Januárban fogom elkezdeni.

Enyhe tévesztésem van állítólag, de a netes teszteket csont nélkül csinálom.


Neked mik az eredményeid ezeken a teszteken? [link]

[link]

[link]

[link]


Ha a 95%-át jól látod nem hiszem, hogy kell aggódnod. Ha a doki megcáfolja a színlátásod és alkalmatlant ad akkor szépen fellebbezed és felülvizsgálják. Kiderül az, hogy enyhe aztán megkapod.

2016. dec. 10. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Hopp, rossz képet küldtem. * [link]
2016. dec. 10. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Na, jó...mit szerencsétlenkedek? :D

[link]

2016. dec. 10. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
megcsináltam már én is ezeket a teszteket, és ezek 90%-át én is teljesen jól látom, de az életbe valahogy más, nekem van még korrigáló szemüvegem is szóval valószínű hogy látni fogom az ábrákat, csak utána még mennyit kell majd még ide-oda szaladgálnom szemésztől szemészig mire megadják az engedélyt
2016. dec. 11. 06:41
 10/11 anonim ***** válasza:

Kérdező: Leírnál nekem privátban majd mindent? Nagyon megköszönném, mivel 2-3 év múlva én is ezeken fogok átesni. Amint megvan az érettségim menni akarok belföldezni, tapasztalatszerzés után meg nemzetközizni.


Amúgy, nem kell szemészetről szemészetre rohangálni ha megvan a szemüveg. Elmész dokihoz abban aztán ledarálod amit kér utána meg korlátozással megkapod a hivatásost. Nem?

Gondolom voltál dokinál, alkalmatlant adott, elmentél anomaloscopos vizsgálata, ott kiszűrék, hogy enyhe aztán szemüveget csináltattak veled.

Tévedek?

2016. dec. 11. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!