Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ez így szabályos?

Ez így szabályos?

Figyelt kérdés

Ha egy forgalmi okból feltorlódott -gyakorlatilag álló - kocsisort motorkerékpárral előzök (kikerülök) balról, az a jelenleg hatályos KRESZ szabályozás szerint teljesen szabályos? Én úgy tudom ezt megtehetem.


[link]


2016. nov. 7. 10:38
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

36. §

(12) Ha a járműveknek útkereszteződésben, útszűkületekben, szintbeni vasúti átjárónál vagy egyéb forgalmi okból meg kell állnia, - előre sorolás céljából - kétkerekű motorkerékpárral, illetve kétkerekű segédmotoros kerékpárral az álló járművek mellett, vagy azok között, kétkerekű kerékpárral az úttest szélén, az álló járművek mellett jobbról szabad előrehaladni, ha

a) az előrehaladáshoz elegendő hely áll rendelkezésre, és

b) az irányváltoztatási szándékot jelző járműveket az irányváltoztatásban nem akadályozzák.

2016. nov. 7. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
Balról nem is előzhetek kerékpárral?
2016. nov. 7. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Alex Fly ***** válasza:
Természetesen kerékpárral is alapesetben balról kell előzni. Az idézett szabály a forgalmi okokból álló járművek melletti előresorolásról szól; ezt kerékpárral valóban csak az út (illetve a sáv) jobb szélére húzódva teheted meg. A kettő nem ugyanaz...
2016. nov. 7. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

A kérdező üzenete:

"Mit jelent, hogy a járművek KÖZÖTT?

Ha egy kocsi sor megáll és jobbról előzhetek akkor mit keres ott, hogy KÖZÖTTÜK?"


Olvasd el még egyszer: "az álló járművek MELLETT, VAGY azok KÖZÖTT."

Ha több forgalmi sáv van, akkor a két sávban álló járművek KÖZÖTT is előresorolhatsz.

A te példádban csak egy sáv van, így értelemszerűen csak MELLETTÜK tudsz elhaladni, akár jobbról akár balról. De fontos, hogy csak előrehaladni és nem előzni. Előzni csak mozgó járművet lehet és (néhány kivételtől eltekintve) csak balról.

2016. nov. 7. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

A kérdező üzenete:

"

ebben mi a logika?

Az ábrán mutatott képen, ahol csak az egyik sor állt be az úttest szélén JOBBRÓL szabad előrehaladni.


Szóval balról nem haladhatok el mellette.

Tehát a fent mutatott kép a nem szabályos elhaladást mutatja.


A MELLETTE a kép szerint ábrázolt helyzetet jelenti.

A KÖZÖTTE pedig azt a helyzetet amikor mind a két sor tömött. Remélem ezt jól gondolom.


A jobbról való elhaladás logikáját viszont most sem értem.

Köszi

"


Úgy látom nehezedre esik a szövegértés.

Akkor nézzük meg közösen:

"kétkerekű motorkerékpárral, illetve kétkerekű segédmotoros kerékpárral az álló járművek mellett, vagy azok között,"

tehát motorral és smkp-val az álló kocsisor mellett JOBBRÓL VAGY BALRÓL VAGY két álló kocsisor KÖZÖTT haladhatsz előre. (ahol van hely) Tehát az ábrán látható manőver SZABÁLYOS, mivel egy MOTORKERÉKPÁR az ÁLLÓ kocsisor MELLETT BALRÓL halad előre.

"kétkerekű kerékpárral az úttest szélén, az álló járművek mellett jobbról szabad előrehaladni,"

Tehát BICIKLIVEL, tudod amit tekerni kell, azzal csak az álló kocsisor mellett JOBBRÓL lehet előrehaladni (az úttest szélén), két kocsisor között nem.


MELLETTE a képeden lévő helyzetet jelenti, igen.

KÖZÖTTE nem lehetne a képeden, mivel egy irányba csak egy forgalmi sáv van, tehát nem alakulhat ki két kocsisor, amik között haladhatna előre a motoros.

2016. nov. 8. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Ja, és ha kommentet írnál privát üzenet helyett, akkor nem kéne bemásolgatnom az üzeneteidet, és más is tudna válaszolni...
2016. nov. 8. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Akárki üzent Neked privátban, az nem én voltam! (Ezért is nem tud kommentelni ...)
2016. nov. 8. 14:53
 8/10 A kérdező kommentje:
Egyébiránt a kérdést azért tettem fel, mert egy ilyen szituációba kerültem ( a motorosként ) két hete, és baleset lett a vége. Konkrétan az egyik autó megunván a várakozást kivágta az indexet és azonnal el is kezdett (volna) megfordulni. 3m volt nagyjából köztem és az autó között, így vészfékezni és korrigálni se volt időm. Tükörbe nem nézett, így csúnya esés lett a vége. Nekem sok bajom ugyan nem lett, mert eleve nem megyek ilyenkor gyorsan (kb. 30 km/h volt a sebességem), de a motor elég rendesen összetört. Persze megígérte hogy kifizeti a káromat, de azóta nem tudom elérni. Rendszáma megvan és a telefonszáma is, ha nem jelentkezik rövidesen, feljelentem.
2016. nov. 8. 15:01
 9/10 anonim válasza:
Ilyen esetben neked figyelned kell, hogy nem akar-e valaki jobbra kanyarodni, vagy megfordulni, neki pedig figyelnie kell, hogy nem akar-e valaki mellette elmenni. Ha ő nem jelezte az indexszel a szándékát előre, akkor ő a hibás, ha te nem figyeltél, akkor te vagy a hibás. Amennyiben a helyszínen a biztosítós papíron egyik fél sem ismeri el a vétkességet, akkor nem tudom, mit lehet tenni utólag.
2016. dec. 3. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Bocsánat, balra kanyarodni, természetesen.
2016. dec. 3. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!