Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Milyen büntetésre lehet...

Milyen büntetésre lehet számítani ebben az esetben?

Figyelt kérdés
Az egyik családtagom balesetet szenvedett. A kocsi totálkáros lett, ő is és az utasa is - testvére - nyolc napon túl gyógyuló, súlyos sérüléseket szereztek (végtag törések). A megemgedett sebességnél kicsit gyorsabban ment (+ 15 km/h), megcsúszott és az árokba csapódott. Kábítószert és alkoholt nem fogyasztott. Milyen büntetésre számíthat a rendőrség részéről? Egyetlen rendőr végezte a helyszínelést. Eddig nem volt semmilyen kihágása vagy büntetése.
2016. júl. 15. 17:16
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem semmilyenre, 15km/ó még tűréshatár.

Csak mondjuk lehet bevonják a jogsit X időre, és/vagy kötelezik majd alkalmassági vizsgálatra.

2016. júl. 15. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi, csak kicsit aggódok, mert több helyen is azt olvastam, hogy egytől tizenkettő hónapig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetik, igaz általában egy évre felfüggesztik. Ha nem ez, akkor komoly pénzbírság. Az illető így is nagyon meg van zuhanva, ez előbbi nem nagyon hiányozna még neki.
2016. júl. 15. 20:43
 3/6 anonim ***** válasza:
Azért nem fogják megbüntetni mert megcsúszott és balesetezett. Csak ha másnak okozott volna balesetet, akkor lehet az a felfüggesztett vagy pénzbírság.
2016. júl. 15. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
*Mármint másik autósnak. Ha megadott sebességgel ment volna, akkor is valami okból balesetezhet, pl durrdefekt, vagy elé megy egy őz és árokba hajt, arról nem tehet, hogy az utasa megsérült.
2016. júl. 15. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről:


235. § (1) Aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével másnak vagy másoknak gondatlanságból súlyos testi sértést okoz, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés

a) három évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget,

okoz.

(A nyolc napon túl gyógyuló betegség vagy sérülés minősül súlyosnak.)


A vezető megszegte a közúti közlekedés legalább egy szabályát: túllépte a megengedett sebességet. Hogy ez milyen mértékben hatott közre a baleset bekövetkeztében, azt bíróság állapítja meg. Mivel másnak okozott súlyos sérülést, ez nem szabálysértés, nem a rendőrség jár el.


(Nincs semmiféle tűréshatár. 100 km/óra megengedett legnagyobb sebességig a 15 km/óra csak abból a szempontból számít, hogy helyszíni bírságot állapítanak-e meg, vagy e fölötti túllépésnél közigazgatási bírságot. Mivel ez utóbbinál fennáll az objektív felelősség, azaz, valaki mindenképp fizet, és mivel automatikus eszközökkel is megállapítható, dokumentálható, kiszabható, a rendőrség inkább ezt alkalmazza. Ettől még ez nem eltűrt, megengedett túllépés mérték.

Nem csak másik autósnak okozott sérülés számít. Azért is állapítottak már meg büntetést, mert a balesetet okozó vezető melletti ülésen ülő házastársának, a kinyíló légzsák, eltörte az orrát.)

Az sem számít, hogy hozzátartozó, mert ez nem magánvádas bűncselekmény. Legfeljebb, nem indít a testvére ellen kártérítési pert.


Mivel a fékút a sebesség négyzetével egyenesen arányos, például,

- ha a megengedett 50 km/órás sebességet lépi túl valaki 15 km/órával, akkor, átlagos esetben, csak a fékút kb. 13 m-rel nő, a féktávolság kb. 17 m-rel.

- ha a megengedett 90 km/órás sebességet lépi túl valaki 15 km/órával, akkor, átlagos esetben, csak a fékút kb. 22 m-rel nő, a féktávolság kb. 26 m-rel.

Nem tudom mennyire volt szakszerű a rendőr, de ha valóban volt, és ekkora sebességtúllépés volt, akkor ezt a közrehatást mérlegelni fogják.


A járművezetéstől eltiltás ebben az esetben nem jogszabályi követelmény Mint ittas vezetésnél), de lehetséges:

55. § (1) A járművezetéstől azt lehet eltiltani, aki

a) az engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével követi el a bűncselekményt

(Bűncselekmény: lehet vétség, vagy bűntett. Vétség: aminek a büntetési tétele legfeljebb 2 év szabadságvesztés.)


A bíróság által kiszabható eltiltás lehet határozott időtartamú: legrövidebb tartama egy hónap, leghosszabb tartama tíz év. A járművezetéstől eltiltást hónapokban vagy években, illetve években és hónapokban kell meghatározni. És lehet végleges.

Az eltiltás lehet teljeskörű, és lehet adott járműkategóriá(k)ra vonatkozó.

Amennyiben az eltiltás időtartama legalább 6 hónapra szól, akkor a vezetői engedély visszakapásához szükséges utánképzés elvégzése.


A bíróság, a körülmények, előélet alapján mérlegelhet. Hozhat felmentő ítéletet, szabhat ki pénzbírságot, felfüggesztett szabadságvesztést. De, akár alkalmazhatja, az előzőeket is, részben, vagy egészben.

2016. júl. 15. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Utolsó, kb. mennyi idő még elindul az eljárás? Amúgy az számít valamit, hogy nagy valószínűséggel egy úthiba miatt történt a baleset? Köszönöm előre is!
2016. júl. 15. 22:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!