Ha súlyos sebesültel sietek a kórházba a számít egy esetleges büntetésnél?
Nyilván más a helyzet ha hús-vér rendőr állít meg, vagy valami kamera fotóz le.
Tegyük fel egy erősen vérzős sebesült emberrel rohanok be az ügyeletre és közben 90-nel megyek, záróvonalat lépek át és áthajtok a forgalomtól elzárt sraffozáson.
De mindezt azért, mert életet mentek.
Mert a Tanyára nem fog időben kiérni a mentő, vagy mert olyan közállapot van, ami miatt nem tud időben kiérni a mentő.
Írhatsz egy fellebbezést a T.hatóság felé,melyben "megindoklod" a szabálysértést,csak sajnos sokan ezt teszik indokolatlanul is,így kb semmi értelme nem lesz.
Pár éve még a mentőt is büntették,ha a buszsávot vette igénybe.Azthiszem ezzel mindent elmondtam.
#2.
"Pár éve még a mentőt is büntették,ha a buszsávot vette igénybe" - De csak akkor, ha nem használta a megkülönbö9ztető jelzéseit. Olyankor ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint a többi közlekedőre. Éppen ezért (is) vannak megkülönböztető jelzései, hogy jelezni tudja, hogy a feladata ellátásával kapcsolatban szegi meg a szabályokat.
Csak érzékeltetni akartam a jogalkotók "empátiáját".
A személyszállító kisiparos nemkapott büntetést,ha utas nélkül vágtázott a buszsávban.
Nem érdekes?
Büntethetőséget kizáró ok.
"A szabálysértési felelősséget kizáró okok...
6, Végszükség
Végszükségben cselekszik az, aki a saját, illetőleg a mások személyét vagy javait közvetlen, és másként el nem hárítható veszélyből menti, vagy a közérdek védelmében így jár el. A végszükség nem jogtalan emberi támadás elleni védekezést, hanem másként el nem hárítható veszélyhelyzetből (pl. közúti közlekedési balesetben kigyulladt személygépkocsiból) történő mentést jelent. A végszükségben cselekvő – a jogos védelmi helyzetben lévő
személyhez hasonlóan – maga is jogellenes tevékenységet valósít meg, azonban –e magatartás társadalmilag hasznos célra irányul, ezért cselekménye nem büntethető. Követelmény, hogy a veszély elő;idézése nem róható a végszükségben cselekvő terhére, és a veszélyhelyzetet megszüntető cselekmény kisebb sérelmet okozzon, mint
amelynek elhárítására törekedett."
Szabálysértési ( 2012. évi II. törvény ) törvény ezt írja:
"19. Értelmező rendelkezések
29. § (1)27 A szándékosság és a gondatlanság, a kísérlet, a társtettes, a közvetett tettes, a felbujtó, a bűnsegéd, a hozzátartozó, a csoportos elkövetés, a nagy nyilvánosság fogalmára, valamint a büntethetőséget kizáró okokra a Büntető Törvénykönyvről szóló törvény által meghatározottakat a szabálysértésekre is alkalmazni kell."
A Btk. pedig (2012. évi C. törvény), aminek a rendelkezését alkalmazni kell azt:
"A BÜNTETHETŐSÉGET KIZÁRÓ VAGY KORLÁTOZÓ OKOK
15. § Az elkövető büntethetőségét, illetve a cselekmény büntetendőségét kizárja vagy korlátozza:...
f) a végszükség..."
plusz:
"A végszükség
23. § (1) Nem büntetendő annak a cselekménye, aki saját, illetve más személyét vagy javait közvetlen és másként el nem hárítható veszélyből menti, vagy a közérdek védelme érdekében így jár el, feltéve, hogy a cselekmény nem okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett.
(2) Nem büntethető, aki azért okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett, mert ijedtségből vagy menthető felindulásból nem ismeri fel a sérelem nagyságát.
(3) Nem állapítható meg végszükség annak javára, akinek a veszély előidézése felróható, vagy akinek a veszély vállalása foglalkozásánál fogva kötelessége."
Összefoglalva: nem kapnál büntetést. Persze, tudni kell bizonyítani, hogy fenn állt a végszükség.
#1.
De, van ilyen szabály. Előző válaszomban leírtam.
#5:
"Csak érzékeltetni akartam a jogalkotók "empátiáját".
A személyszállító kisiparos nemkapott büntetést,ha utas nélkül vágtázott a buszsávban.
Nem érdekes?" - Nem érdekes.
Megvan a logikája. A mentő, ha nem ment, ugyanolyan közlekedő mint más. Ha sürgős dolga van, akkor pedig lehetősége van indokolt esetben megkülönböztető jelzést használni. Ha nem indokolt a sietsége, akkor nincs több joga, mint neked vagy nekem. A Taxi azért használhatja utas nélkül is a buszsávot, hogy ha valaki le akarja inteni, könnyebben meg tudja tenni. Ha már hibát keresünk, én inkább azt tartom bosszantónak, hogy utassal miért veheti igénybe a taxi.
Oké,írod mint egy robot a szabályokat ez rendben is van-viszont nemlehet ekkora közönnyel szemlélni a dolgokat még az elmúlt idő távlatából sem.
Nehogymár egy fillérvadász taxist hozzunk ki győztesnek-akár utassal van,akár nem.
Bicskanyitogató,hogy évtizedekig kellett lobbizni ezen kresz szabály módosításáért...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!