Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » A sárgán átmenni tilos tényleg...

A sárgán átmenni tilos tényleg érvényben levő kresz szabály? Valakit büntettek már meg miatta?

Figyelt kérdés

2015. dec. 11. 18:40
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
82%

9.§ (3) c - "a kör alakú, valamint a nyilat vagy kerékpárt mutató folyamatos sárga fény a forgalom irányának megváltozását jelzi: az útkereszteződésnél - a kijelölt gyalogos átkelőhely, illetőleg a megállás helyét jelző útburkolati jel, ezek hiányában a fényjelző készülék előtt - meg kell állni; ha azonban biztonságosan megállni már nem lehet, az útkereszteződésen mielőbb át kell haladni;"

Bár sose értettem, hogy a KRESZ-szel kapcsolatos kérdésekre miért nem a jogszabályban keresik a választ egyesek...

2015. dec. 11. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
47%

A KRESZ szerint a sárga fénynél már meg kell állni, akárcsak a pirosnál, KIVÉVE ha vészfékezéssel tudnánk csak megtenni. És igen, sokakat büntettek már meg, százezer forintot ér a szabálytalan áthaladás.


[link]

2015. dec. 11. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Köszi, szóval akkor nem tilos! A kresz szabályzat pedig nem írja meg a konkrét büntetéseket, arra is kíváncsi lennék akit valóban megbüntettek, mi volt a konkrét szitu és mit tartalmazott a határozat.
2015. dec. 11. 19:23
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Tehát elméletileg megbüntet(hetnek), gyakorlatilag pedig nem, mert mindig kimagyarázhatod, hogy nagyot kellett volna satuzni, és veszélyes lett volna, vagy egyszerűen meg sem tudtál volna állni, vagy pont nem is láttad hogy átváltott sárgára. Nagyjából ennyi.
2015. dec. 11. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 belapus ***** válasza:
100%
2015. dec. 11. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Köszi a cikket, mindent megmagyaráz. Akkor egy pénzbeszedő akciónak indult az ötlet amit hálistennek megtorpedóztak az értelmesebbek!
2015. dec. 11. 19:58
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Meg kell állni mindenféleképpen kivéve ha már semmi esetre sem tudsz biztonságosan megállni, ami alatt értsd azt hogy hiába nyomod be tövig a féket így is átgurulhatsz picit rajta. Persze jobb zöld lámpánál erősen figyelni mert bármikor válthat sárgára és ha még kellő távolságban vagy meg kell állnod.


Igaz engem tavaly a rendőr nem büntetett meg érte amikor átmentem a sárgán de még megtudta volna állni biztonságosan. Persze jött utánam villogott is megnézte a papírjaimat és mondta hogy mivel eddig nem volt semmi büntetésem így jó indulatból nem bírságol meg és egyéb más következményei sem lesznek, de szóban magunk közt mondta hogy legközelebb figyeljek erre oda nagyon mert más nem lesz ilyen engedékeny és ha ő kap rajta még egyszer már ő is büntetni fog mert ez már szabálysértésnek minősül, csak ugye itt Magyarországon sokan úgy vannak ezzel hogy csak a piros jelenti azt hogy meg kell állni ezért sem szólt érte mert megérti hogy sokszor a lámpa hirtelen vált zöldről sárgára, de a legtöbb normális országban mielőtt zöldről sárgára majd pirosra vált a zöld villogni kezd egy rövid ideig figyelmeztetve hogy hamarosan vált a lámpa.


Nem tudom hogy ide haza van-e már ilyen lámpa de én szerintem nem ártana ha itt is lenne ilyen.

2015. dec. 11. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó: az általad említett országokban viszont a kereszteződés kiürítési ideje alatt sárga a lámpa, míg nálunk a kiürítési idő alatt már piros. Ezért fontos a zöld villogó jelzés:ha ott valaki a sárga végén megy át, az jó eséllyel összetalálkozik a zöld legelején indulókkal. Nálunk meg van egy kis tartalék idő, ha nem is sok.
2015. dec. 11. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés múlt időre vonatkozik. Valóban, úgy 4 évvel ezelőtt úgy volt, ahogyan a 2. válasz linkje tartalmazza. (A cikk időpontja 2011.08.25 10:12.)


A mai helyzet – és ezt időben tágan értem - azonban már az, amit az 5. válasz linkje tartalmaz. Ezt a ma érvényes jogszabályi rendelkezések is alátámasztják.


Az egyes közlekedési szabálysértések esetén kötelezően alkalmazandó bírság-összegeket tartalmazó 156/2009. (VII. 29.) Korm. rendelet 11/C. melléklete kifejezetten a továbbhaladás tilalmát jelző fényjelzést tartalmazza. Pontosítva is megírja: KRESZ 9. § (4) bekezdés d) pont. Ez pedig egyértelműen a piros fényű lámpa. (A sárga az e) pontban szerepel.)

A bírság összege 50 000 Ft. (Nem lehet sem kevesebb, sem több.) Felelőssé tehetőnek a járművezetőt nevezi meg, ez tehát helyszíni bírság-összeg.


Ha közigazgatási bírságként „elküldik” az üzembentartónak a bírságot, az is 50 000 Ft, és ugyanarra az egy KRESZ pontra vonatkoztatják. Ezt a 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet 3. melléklete tartalmazza.


Tehát, már jó ideje, még a piros lámpás áthaladás is a 100 000 Ft fele.

2015. dec. 11. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Amúgy a villogó zöld jó ötlet, de itthon vannak olyan lámpák is ahol másodpercre számol vissza a zöldből meg a pirosból.
2015. dec. 11. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!