Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Tankolás közben, különös...

Tankolás közben, különös tekintettel a sztatikus tűzesetekre, mire kell odafigyelni?

Figyelt kérdés

Azt gondolom, érdemes lenne picit körüljárni ezt a témakört, akkor is, ha elsőre túl egyszerűnek tűnik.

Érdekes lenne, ha önkéntes tűzoltó, vagy benzinkutas, esetleg hivatásos tűzoltó is röviden kifejtené a tudnivalókat.


Azért merült fel bennem ez a kérdés, mert biztosan, mindenkinek vannak rossz szokásai.


Mire gondolok.:


Pisztoly megkocogtatása a tankolás végén a tank száján.


Mobiltelefon használat tankolás közben!


Tankolás műszálas ruhákban és tankolás előtt egy szigateletlen (le nem festett) fémtárgy meg nem érintése.


Esetleg a levett tanksapka rossz helyre helyezése (pl. nem a fedél belső oldalán kialakított fülbe, hanem a kocsi tetejére, valahova távolabbra).


Azért érdekel, mert a ház előtt, ahol lakom, pár napja azt vettem észre, hogy egy autóból ömlik a benzin (Anglia), fel akartam hívi a 101-et a Telenor-os mobilomról, meglepődve tapasztaltam, hogy nem kapcsolt, a hívás azonnal megszakadt! ezután írtam e-mailt a helyi tűzoltóságnak és értesítettem a házban lakókat és a közeli hostelt. A hostelből kijött a recepcióshölgy, még alá is mászott a kocsinak és megállapította a nyilvánvalót, hogy lyukas a tank és folyik a benzin. (Az egész környéken benzin szag terjengett, így ehhez nem kellett nagyon ügyesnek lenni. Reggel, ahogy kiléptem az ajtón, már tudtam, hogy valami nincs rendben.)


Egyszóval közönyt tapasztaltam és senki sem mutatta jelét, hogy a szituáció veszélyes.


(Közeli ház, két közel parkoló autó, több közeli szeméttároló, benzintóca a járda mellett 20 fok közeli levegőhőmérséklet, ennél picit melegebb aszfalt.)



#benzinkút #benzin #tankolás #megelőzés #veszély #tűzoltás #sztatikus elekrtomosság #tűzesetek
2015. máj. 3. 03:52
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

A kútoszlopok és a pisztoly is földelve van.

A benzin, bár mindenki azt gondolja, azért nem olyan hű de gyúlékony. Nyugodtan beledobhatsz egy csikket egy benzintócsába, nem fog begyulladni.


A tankolásnál sem a sok benzin a problémás, hanem a tankban felgyülemlett benzingőz-levegő keverék,ha az szikrát kap az már valszeg kisebb fejfájással jár, de a pisztoly földelt, amikor megfogod a kart, onnantól nincs gond, még akkor sem ha, odáig egész úton műszálas gatyában csúszkáltál egy ebonitrúdon.

2015. máj. 3. 04:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 szántóvető ***** válasza:
100%

hány benzinkút is gyullad ki tankolás közben évente?asszem nulla.dohányzás és nyílt láng használata tilos,járó motorba tankolni tilos,ezek régi szabályok.kocogtathatod a pisztollyal a tank száját miközben talpig műanyagba vagy öltözve.persze extrém esetek előfordulhatnak :)

[link]

2015. máj. 3. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

jó tudni, hogy a környékeden ott vagy , mint egyetlen okos ember...nehéz lehet annyi nemtörődöm között...


nos pont ezért, mert az emberek egyszerűen tankolni mennek, és amúgy leszarják a fizikát, ki kellett találni a biztonságos körülményeket.

a hétköznapi embert nem érdekli semmi, csak tankol, közben telefonál, fizet, és ennyi..


már minden ki van találva, csak nem tudsz a biztonsági berendezésekről...meglepődnél...

kérdezgesd a biztonságról a kutasokat...aztán ne csodálkozz, ha jön négy fehérköpenyes kedves ember, és elkisérnek...

2015. máj. 3. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

"Nyugodtan beledobhatsz egy csikket egy benzintócsába, nem fog begyulladni."


Ezt a kísérletet nem szeretném elvégezni a 30 fokos aszfalton lévő benzintócsában, amibe felülről csorog a motorbenzin és a levegő annyira telített benzingőzzel, hogy 30 m-rel arrébb is orrbavágja az embert a benzin szaga! Én kémikus vagyok és az a baj, hogy a motorbenzin, általában azért párolog annyira (főleg, hogy felhasználása miatt főleg a fekete színű, felmelegedett aszfaltra szokott kifolyni, ha baj van), hogy legyen megfelelő mennyiségű benzingőz a tócsa felett.


MOL 95-ös ólmozatlan biztonsági adatlap részlet.:

"Forrásponttartomány : 35 - 205 °C

Lobbanáspont : -20 °C

Robbanási határértékek (vol %) : 1 - 6,5 vol %

Gőznyomás : 0,45 - 0,9 bar"

(A motorbenzin egy keverék, ezért nincs diszkrét forrásponja!)

Gyulladási hőmérséklete.: 230 - 300 Celsius fok.


Az tiszta Etanol (etil-alkohol, vagy borszesz) 1 bar-on 78,4 Celsius fokon forr, 12,8 Celsius fok a lobbanáspontja.

Gyulladási hőmérséklete.: 390 - 425 Celsius fok.

Gőznyomása 5950 Pa, azaz, 0,0595 Bar 20 Celsius fokon!

(Hasonlítsa össze, hogy a motorbenzin megengedett gőznyomástartománya sokkal közelebb van, a légköri nyomáshoz!!!! Magyarul könnyebben párolog!)

Robbanási határértékek (alsó és felső): 3.3 %(V) és 19 %(V)


Hasonlítsa össze, hogy a motorbenziné harmada, azaz harmad akkora koncentrációban robbanóelegyet képez a levegővel, mit az etanol!


A motorbenzin, már -20 Celsius fokon is, levegővel és gyújtóforrással érintkezve begyullad! (Az etanol 12 Celsius foktól.)

__________________________________________________________


Igazából a biztonsági adatlapokat érdemes szerintem elolvasni, hogy megtudjuk, mi mennyire veszélyes.

( [link]


Más anyagoknak, pl. itt lehet megtalálni az un. MSDS adatlapját.: [link]

_______________________________________________________


Még egy megjegyzés, én egyszer láttam laborban etanoltüzet, nem tiszta etanol lobbant be, hanem egy véletlenül, a lefojóba öntött vizes elegy. Egy súlyos törvényszegés okozta az esetet, nevezetesen, hogy az oktató dohányzott a laborban és a csikket, ahogy az első válaszoló mondta, a motorbenzinnél sokkal veszélytelenebb vizes etanoltócsába dobta!!!


Szerencséje volt, súlyosan megéghetett volna.


Egyszóval, a benzinkutak biztonságosak, igen többek között földelés is van a pisztolyokban.


Azonban én a motorbenzinnel kapcsolatban, különösen a szabadba jutott folyadékra,de még inkább a szabadba jutott benzingőzzel kapcsolatban óvatosságra intenék!


Az emberek sokszor nem realizálják a veszélyt, mint ahogy az a kedves angol recepciósnő sem, aki precízen alámászott a kocsinak pont a benzintócsa felett és műszálas ruhában, teljesen feleslegesen vizsgálgatta egy vadidegen ember autójának lyukas üzemanyagtartáját.

Ahelyett, hogy hívta volna a helyi tűzoltóságot, tudjanak az esetről és nehogy a közelben gördeszkázó tinédzserek, véletlenül tényleg elejtsenek egy cigerettacsikket, amiből rengeteg hever Anglia uttcáin szanaszét...


Egy szikra és nem fejezem be a mondatot, de a személyoltó takarókendő 10 m-re volt, négy ajtónyitásra, ráadásul az első ajtó kulcsra zárva...


https://www.youtube.com/watch?v=tuZxFL9cGkI

2015. máj. 3. 17:57
 5/17 A kérdező kommentje:

Egyébként egy Hyundai i20 volt és az eset pontosan, kísértetiesen így nézett ki.:


[link]


Egyszóval, más is találkozhat hasonlóval!

2015. máj. 3. 18:13
 6/17 anonim ***** válasza:

"Ezt a kísérletet nem szeretném elvégezni a 30 fokos aszfalton lévő benzintócsában, amibe felülről csorog a motorbenzin és a levegő annyira telített benzingőzzel, hogy 30 m-rel arrébb is orrbavágja az embert a benzin szaga"


Semmi gond, nyáron szívesen elvégzem, levideózom és feltöltöm youtubera, nem fog begyulladni.

Amúgy ugyanezt a Mythbusters is megcsinálta, nekik sem gyulladt be.


Ha esetleg elfelejteném megcsinálni a benzines mókát, akkor írjon rám valaki nyáron.

2015. máj. 3. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Utolsó hozzászóló.: sohasem láttál te még tüzet, úgylehet tábortüzet sem.

Egy kérdésem lenne, milyen hangja van, amikor száz méter szélesen és 20 méter magasan ég, pl. egy felelőtlenségből felgyújtott nádas a közeledben?


(Igen, ha olyan ügyesen csinálod, hogy nincs az égést tápláló anyag jelen (levegő), akkor mindig meg lehet oldani, hogy gyújtóforrás és éghető ananyag együtt legyen. Nyilván egy idő múlva (esetleg gyorsan) le is hűl.)


Azonban benzinkutak közelében, nyílt láng használata továbbra is tilos! Laboratóriumokban (tekintsünk el a dohányzási törvénytől és vegyük az egész világot), a dohányzás tilos!


Különban úgy jársz, mint a láncdohányos oktató, majdnem, vagy ténylegesen meggyulladsz, végül kirúgnak!


Olyan jó, hogy mindig vannak okoskodók...


Ja és nem mindegy, hogy gázolajról, vagy benzinről, esetleg gazolinról beszélünk!


Egyszóval, ne hallgasson senki az első válaszolóra!

2015. máj. 4. 16:32
 8/17 A kérdező kommentje:

A másik, megnéztem a Mythbusters videóját.:



Nos én nem arra gondoltam, hogy 15 cm magasan áll egy 5 cm átmérőjű pohárban a benzin és miután egy védő dróthálót maga elé tart, az esetleges lángok ellen és mögötte van egy kézi oltó, közelről egy gyors mozdulattal a benzin szintje alá dobja a cigarettacsikket.


https://www.youtube.com/watch?v=ekt3qj2VvBw


Sajnos a valóságban nem így néz ki a helyzet, általában a motorbenzin valahonnan, magasabbról folyik, 20-30 cm-ről, majd szétterül a 30-40 fokos aszfalton és gyorsan párolog (ok, ezzel lehűti ugyan a környezetét, azonban nagy kiterjedésű benzin-levegő "párnát" hoz létre).


Nos, ha ebbe (tehát az aszfalt pórusaiban lévő benzin és a felette lévő levegő-benzingőz keverék határára) kerül a gyújtóforrás, azt tűzesetnek nevezik.


Viszont egyet nem értek, még mindig, Telenor mobilról, miért nem hívható Angliában a 101?

2015. máj. 4. 16:51
 9/17 anonim ***** válasza:
100%
Nyugodtan lehet telefonálni, megkocogtathatod a pisztolyt a tanknyílásnál is, telefonálhatsz is közben, lehet műszálas ruhában is(kutasok is abban vannak). A tanksapkát is oda rakod ahova akarod, nem fog begyulladni semmi. Votl akinek lyukas volt a benzincsöve és csíkot húzott maga után és mégse lett tűzeset. Van aki rosszul tartotta a pisztolyt és túltankolta a kocsiját.
2015. máj. 4. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

És volt, aki benzint öntött a karburátorba, mert nem akart indulni a verda, lett is belőle akkora tűz, hogy csak a lélekjelenlétén múlott, hogy a pulóverét rá tudta dobni és ezzel elfolytotta a tüzet.


Megint más lopott gazolinnal járt a benzines UAZ-al, a kollégái értesítették, hogy egy UAZ ég a cég parkolójában...


Megint mások gazolint loptak cigarettázva, be is lobbant, ott is maradtak.

2015. máj. 4. 23:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!