Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kanyarodó főútvonalról való...

Kanyarodó főútvonalról való letérés?

Figyelt kérdés

A kérdésem az lenne, hogy ha pl a védett úton haladok, ami balra kanyarodik és szemből meg jobbról alárendelt út van és én egyenesen szeretnék tovább haladni akkor is iranyjeleznem kell-e jobbra?

Lényegében tudom, hogy kell iranyjeleznem, de ez nem zavarhatja meg esetleg a többieket?

Nem gondolhatjak azt hogy én jobbra szeretnék tovább haladni?



2014. ápr. 17. 21:02
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Bizony, kell jelened, ha letérsz. Ha pl. kanyarodó főút és te egyenesen szeretnél menni, ami márpedig alárendelt, akkor anélkül, hogy bármennyit is fordítanál a kormányon, indexelsz jobbra és úgy kell menni egyenesen.


Ha esetedben indexelsz, akkor nem fogja megzavarni a közlekedőket, viszont könnyebb annak aki vár, hogy rámenjen a főútra.

2014. ápr. 17. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
37%
Elméletben jelezned kell, de a gyakorlatban vannak olyan helyzetek, amikor jobb ha nem jelzel, illetve csak akkor jelzel, amikor már bent vagy a kereszteződésben.
2014. ápr. 17. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Utolsó, ez fåszság. Ha ugyanis egy KRESZ-ben jártas gyalogos át akar menni az autódból nézve egyenes irányban folytatódó, alárendelt úton (amire a főútvonalról hajtasz le), akkor az a gyalogos bizony el fog indulni, látva, hogy te nem indexelsz, azaz maradsz a főúton. És kész a baj, nem is kicsi, mert lassítás nélkül mész át a komán.


De mondhatnám azt is, hogy egy nagy kereszteződésben a főúton maradó kanyarodó forgalom és az alárendelt utak közötti kanyarodó forgalom elfér egymàs mellett. Ha ebbe belerondítasz egy jelzés nélküli egyenesen átcsapatással, azt rosszabb esetben börtönévekkel fogjàk honorálni. Pedig ugye nem egy nagy mozdulat megbökni azt a derék bajuszkapcsolót.

2014. ápr. 18. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Azt írtam, hogy vannak olyan helyzetek, de úgy látom sokan még csak papíron ismerik a kereszt! Mutatok egy példát:

[link]

Rendszeresen járok erre és amikor jobbra jeleztem, hogy letérek a főútról, de egyenesen akartam haladni, rendszeresen áthajtottak előttem, mert azt hitték, hogy jobbra akarok fordulni. Tisztában vagyok vele, hogy ők a szabálytalanok, de ez nem véd meg egy balesettől. Ilyen helyzetben inkább nem jelzek, így kénytelen megvárni, amíg elhaladok. Természetesen nem ötvennel rongyolok bele a kereszteződésbe és fokozottan figyelek a gyalogosokra. Tudom, hogy nem ez a szabályos, de itt ez a biztonságosabb.

2014. ápr. 18. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
3: kanyarodó főútnál ha te kocsival egyenesen mész a mellékútra, akkor ugyanúgy elsőbbséget kell adnod az ott átkelő gyalogosnak, mint ha sima kereszteződésben kanyarodnál.
2014. ápr. 23. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
0%

"Bizony, kell jelened, ha letérsz. Ha pl. kanyarodó főút és te egyenesen szeretnél menni, ami márpedig alárendelt, akkor anélkül, hogy bármennyit is fordítanál a kormányon, indexelsz jobbra és úgy kell menni egyenesen."


Második hozzászólónak!


Ezt alá is tudnád támasztani valamely kresz szabállyal, vagy csak valakitől hallottad?


A kresz ide vonatkozó 29. § nem ír elő ilyen szabályt, hogy a kanyarodó főútvonalról az egyenesen történő lehajtást irányjelzéssel kellene jelezni. mivel nem történik irányváltoztatással, ezért szerintem nem kell jelezni. Természetesen, ha ez irányváltással, mondjuk jobbra történik a főútvonal elhagyása, akkor egyértelműen szükséges a jobbra indexelés.


Irányváltoztatás, irányjelzés


29. § (1)206 Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.


(2)207 Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is. A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel továbbhaladási irányáról a közlekedés más résztvevői számára többlettájékoztatást ad, az irányjelzés azonban megtévesztő nem lehet.


(3) Az irányjelzést irányjelző készülékkel, ilyen készülékkel fel nem szerelt jármű esetében pedig karral vagy jelzőtárcsával kell adni, oly módon, hogy az elölről, hátulról és a megfelelő oldalról jól látható legyen.

2015. szept. 26. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

"3: kanyarodó főútnál ha te kocsival egyenesen mész a mellékútra, akkor ugyanúgy elsőbbséget kell adnod az ott átkelő gyalogosnak, mint ha sima kereszteződésben kanyarodnál."


Ha egyenesen mész, akkor nem kell elsőbbséget adni a gyalogosok részére, ha csak nincs ott gyalogátkelőhely, ugyanis a szabály csak a kanyarodó járművel szemben ír elő a gyalogosok számára elsőbbséget.


(7) A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van. Ugyancsak elsőbbsége van - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad.

2015. szept. 26. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Trombita apja válasza:

"Ezt alá is tudnád támasztani valamely kresz szabállyal, vagy csak valakitől hallottad?

A kresz ide vonatkozó 29. § nem ír elő ilyen szabályt, hogy a kanyarodó főútvonalról az egyenesen történő lehajtást irányjelzéssel kellene jelezni."


PONT ITT ÍRJA, AMIT IDÉZTÉL IS:


29. § (1)206 Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.


(2)207 Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is...


Az 1-es bekezdés meghatározza az irányváltoztatás fogalmát, amiben szerepel a főútról való letérés.

A 2-es bekezdés pedig elrendeli irányváltoztatáskor az irányjelzést!


Szóval kell!!!

2015. dec. 12. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!