Tudnátok segíteni értelmezni az alábbi KRESZ idézetet arra vonatkozóan, hogy a jobbkéz szabály vagy a "kanyarodási szabály" az erősebb az egyenrangú útkereszteződésben?
Ezen az oldalon is elég sok vita folyt róla ezért alább idézek a remélhetőleg még aktuális KRESZ-ből.
"Elsőbbség az útkereszteződésben
28. § (1) Az útkereszteződésben - ha a (2) bekezdés rendelkezéseiből más nem következik - a járművel elsőbbséget kell adni
a) a jobbról érkező minden jármű és
b) a balról érkező villamos részére.
(2) A másik jármű érkezési irányától függetlenül elsőbbséget kell adni az útkereszteződésben
a)minden járművel a megkülönböztető fény- és hangjelzést együttesen használó gépjármű részére, továbbá minden ilyen gépjárművekkel kísért (közrefogott), zárt csoportban haladó megkülönböztető fényjelzést használó gépjármű részére;
b) az olyan útról érkező járművel, amelyen az útkereszteződés előtt „Elsőbbségadás kötelező” vagy „Állj! Elsőbbségadás kötelező” jelzőtábla van, a keresztező - illetőleg a kiegészítő táblán vastag vonallal jelzett - útról érkező jármű részére;
c) földútról érkező járművel a szilárd burkolatú útról érkező jármű részére;
d) körforgalomban haladó járművel a körforgalmat keresztező villamos részére.
Bekanyarodás
(5)210 Elsőbbséget kell adni, ha a 28. § (2) bekezdésében foglaltakból más nem következik...
c)212 balra bekanyarodó járművel
ca) az úttesten szemből érkező és egyenesen továbbhaladó vagy jobbra bekanyarodó jármű,...részére"
A 28 1. bekezdése az érvényes, hacsak a 2. felül nem írja. Ez ok. De. A bekanyarodás 5. bekezdése csak annyit mond, hogy az érvényes, hacsak a 28 2. felül nem írja. Akkor most az 5. milyen viszonyban van a 28 1. bekezdésével?
Én arra a következtetésre jutottam, hogy két szemben álló jármú esetében csakis a kanyarodási szabály lehet érvényes.
Három jármű esetében a jobbkéz szabály. Még akkor is ha elméletileg az egyik jármű hamarabb is mehetne mint utoljára de akkor nem érvényesülne a jobbkéz szabály.
Négy jármű esetében viszont lehetnek érdekes szituk.
Nyugodtan jöhetnek szituációs képek is.
Az ok amit mondasz, csak itt ezen az oldalon nem egy kérdés alatt folyik a vita arról, hogy egy-egy szituban mi is a szabály. Legfőképp, amikor három jármú találkozik. Három jármű esetében én biztos, hogy ragaszkodnék a jobbkéz szabályhoz, mert nekem az tűnik logikusnak.
Négy jármű esetében teljesen egyetértek veled.
Viszont nekem a fenti kresz szabály nem teljesen egyértelmű ebben a témában.
Van olyan eset amikor "patthelyzet" alakul ki, de szerencsére ritkán!
Ha egyszerre ér 4 autó a jobbkezes kereszteződéshez és mind egyenesen haladna tovább, akkor lép életbe au ún. kölcsönös udvariasság, vagyis az egyiknek le kell mondania az elsőbbségéről! (A gyakorlatban ez úgy szokott történni, hogy van aki erőszakosabb és ő megy elsőnek)
A másik ilyen eset amikor 3 autó ér oda egyszerre, de az akinek nincs jobbra senki balra szeretne kanyarodni. Ebben az esetben a jobbkéz "erősebb" a kanyarodási szabálynál, mert függetlenül attól, hogy kanyarodik a jobbra lévő haladhat át elsőnek! Itt egy kép:
Először is, ez egy elméleti vita. Tehát az, hogy mit hoz az élet most mellékes.
Teljesen egyértelmű, hogy vannak olyan kikerülhetetlen helyzetek (l. 3. válaszoló), amikor valakinek le kell mondani az elsőbbségéről, vagy csupán udvariasságból, esetleg a haladás meggyorsításának céljából.
5. válaszoló: Számomra nincs ellentmondás. Mint már írtam: "Három jármű esetében én biztos, hogy ragaszkodnék a jobbkéz szabályhoz, mert nekem az tűnik logikusnak."
"Egyetértek azzal amit mondassz, de a kép azt mutatja, hogy a "fehér" autó halad elsőnek."
Ez nem mond ellent annak amit írtam!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!