A hatályos szabályok/KRESZ szerint mi a hivatalos eljárása annak, ha menet közben a rendőr meg akar állíttatni egy autóst?
én úgy tanultam anno, hogy vagy hangosbeszélőn, vagy a rendőrautó mögött haladó autónak tárcsa vagy a hátsó szélvédő mögött felvillanó STOP/ÁLLJ felirat, illetve kézjelzések.
Ma általában úgy csinálják, hogy megjelennek a kiszemelt autós mögött villogva, szirénázva, és várják, hogy az leálljon.
Ez így elfogadott, hivatalos eljárás??
A KRESZ szerint ezek szerint járhat el:
(2)15 Ha a rendőr a forgalmat nem útkereszteződésben irányítja,
a) a járművek megállítására
aa) karjának vagy fehér szegélyű piros tárcsának függőleges feltartásával, piros vagy fehér fény körbeforgatásával, illetőleg síppal ad jelzést,
ab) menet közben a megkülönböztető fényjelzést használó gépkocsiból, illetve motorkerékpárról ad jelzést, karjának, fehér szegélyű piros tárcsának, piros vagy fehér fényű lámpának fel-le mozgatásával, illetőleg hangszórón vagy a megállásra felhívó szövegű felirattal;
b) a megkülönböztető fényjelzést használó gépkocsiból vagy motorkerékpárról, illetőleg rendőrségi helikopterről hangszórón keresztül adott, a követendő közlekedési magatartásra vonatkozó utasításának megfelelő módon kell az úton közlekedő jármű vezetőjének eljárnia.
(3) A rendeletben meghatározott egyéb közúti jelzések és a forgalmi szabályok csak annyiban irányadók, amennyiben a rendőr jelzésével nem ellentétesek.
(4)16 Az (1), (2) és a (3) bekezdésben foglalt rendelkezések értelemszerűen irányadók a szolgálatban lévő katonai forgalomszabályozó, a katasztrófavédelmi hatóság közúti ellenőre, a vám- és pénzügyőr, a tűzoltó, valamint a forgalmat ellenőrző közlekedési hatóság közúti ellenőre által adott jelzésekre is.
(5)17 A közterület-felügyelő a jármű megállítására a (2) bekezdés a) pont aa) alpontjában foglalt jelzést adja. Az ilyen jelzés észlelése esetén a járművel meg kell állni.
Itt az esettanulmány a kérdésedre:
Este a városon belül nem szoktunk használni sem megkülönböztető hangot, sem hangosbeszélőt, tekintettel a lakosságra.
Ez nincs benne a jogszabályban, de akkor lenne anyázás ha folyamatosan nyomnám a hangot is.
Este a gépjármű mögött haladva fényjelzéssel, és reflektor villogással, illetve irányjelzővel szoktam jelezni a megállítást. Eddig nem volt gond vele, de ha valaki mégsem állna meg, akkor használnám a hangjelzést is, ekkor már kötelező lenne neki, és mehet a szabs. eljárás, esetleg közúti veszélyeztetés.
Bucsek, köszönöm!
szóval tulajdonképpen igaz, jogos a felvetésem. Köszönöm!
És miért nem jó a megelőz és úgy lassít előttem?
Akkor szabálysértéseket kellene elkövetni, azt pedig csak megkülönböztetett fény és hang együttes használatával lehetne, ez megint csak nem lenne jó a környéken lakóknak.
A megk. fény használata csak sebesség átlépésére jogosít fel, így már eleve előzni tilos táblánál, szűk utcán, esetleg a megengedettnél is gyorsabban haladó járművet kicsit aggályos előzgetni. Ha megelőzöm akkor valahogy jeleznem is kellene a megállítás tényét, tehát (mivel nálunk nincs a fényhídon információs mező) valahogy elő kellene kaparnom a jelzőtárcsát, és vezetés közben leengedni az ablakot, és jelezni vele. Nem mindig vagyunk ketten szolgálatban például. Körülményes az előzgetés, és bizonyos esetekben szabálytalan, és intézkedés technikai szempontból is problémás. Egy ORFK utasításban részletesen le van írva a módszertani útmutatása a szabályos intézkedésnek. Az utóbbi évek igazolják a megállítás hatékonyságát. Az akár bűnt elkövető személyek láthatják, figyelemmel kísérhetik az intézkedő rendőröket, akik szemből érkeznek a gépjárműhöz, a rendőr sem lát be a műszerfal elé, a kocsival is egyenesen fognak megindulni, ha menekülésre adják a fejüket. (Lásd a legutóbbi motoros kolléga, meg is állapították, hogy hibázott, mikor előtte állt meg.)
Szerintem a legjobb megoldás amit használok, és egyértelmű. Külön reflektor villogtatással szoktam jelezni, hogy igen te, itt előttem állj meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!