Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Motornál hogyan lehet a...

Motornál hogyan lehet a legbiztonságosabban nagy sebességről minél előbb megállni?

Figyelt kérdés

Ha az első féket használja az ember orra bukik, ha csak a hátsót blokkol a kerék és könnyen kiugrik az ember alól a motor.

Hirtelen fékezésnél legjobb megoldás kezdeni a hátsó fékkel majd annak lenyomása után egy pillanattal az elsőt is használni?



okt. 28. 15:28
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
32%

AZ útviszonyoknak és a szabályoknak megfelelően kell közlekedni, ez a kérdés akkor merül fel ha a 30-as zónában 90-el mész. Ha a 30-as zónában 30-al mész, akkor fékezz nyugodtan úgy ahogy jól esik.


Vezetéstechnikai értelemben, annyi a szabály hogy egyenesen tartod a motort (nem dől), és mind az első, mind a hátsó féket egyenletesen, párhuzamosan használod (ha választani kell hogy melyik kezdjen egy picivel előbb fogni, mint a másik, akkor a hátsó).

okt. 28. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
31%

Ahogy írod, vezetéstechnikai tréningen meg is tanítják. Először a hátsó, aztán az első, mindkettőt progresszívan nyomva, ha valamelyik kerék csúszik (nincs ABS), akkor óvatosan visszaengedve, hogy visszanyerje a tapadást, mert pl. ha csúszó hátsó kerékkel leugrasz a hátsó fékről, akkor olyan high side repülést-esést produkálsz, hogy csak na.


Van, aki azt tanítja, hogy ne figyelj ennyi mindenre, jó nagy lórúgás a hátsóra, blokkold nyugodtan, úgyis az első fékerő kb. 70%-a. Jogos, de jobb a hátsót is kontrollálni. Nagyon fontos, hogy a hátsóval kezdje az ember, mert különben alig lesz súly a hátsó keréken, ha az első fékkel kezded és egyből összenyomódik az első teleszkóp, utána már hiába nyomod a hátsót, alig nehezedik a hátsó kerékre súly és még annyira sem fog fékezni, mint tudna.


Második fontos dolog, a motorfék: akármilyen fokozatban vagy, nem váltogatsz, kuplungot csak akkor húzod be, amikor éppen lefulladna a motor. A sebességváltás tényleg feleslegesen vonja el a figyelmet.


Harmadik fontos dolog: a tekintet. Nem fixálsz rá arra, amibe sikertelen fékezés esetén belerohansz, hanem keresed a menekülő utat, hogy ha esetleg nem sikerül megállni, a fékezés abbahagyásával kisebb sebességgel merre érdemes elkerülő manővert csinálni.


Negyedik: szorítod a tankot combbal, hogy a felsőtested és a karjaid lazák legyenek, és a laza felsőtestedet hátrafele pozicionálod, hogy hátrafele vigyél egy kis súlyt, ne tehénkedj rá karral a kormányra és ellenállj a fékezési erőnek.


És akkor végül pontosítsuk, mi is az az "egy pillanat", amivel hamarabb nyomod a hátsó féket, mint az elsőt: ahhoz, hogy négy ujjal tudd húzni normálisan, kontrolláltan a fékkart, el kell csukni a gázt. Na, pont, amennyi szempillantásnyi idő elengedni a gázt, az alatt már építed a hátsó fékerőt. Gáz elenged-hátsó fék nyom egyszerre, amint a gáz el van engedve megy az első fék. Kuplunghoz nem nyúlsz, nem váltogatsz, mert ha elkerülés lesz belőle, kell a kapcsolat a motor és a kerék között, ráadásul a motorfék is lassít, még ha hatodikban vagy, akkor is.

okt. 28. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
25%
#1 Aha, modern autók-motorok azért kapcsolják automatikusan a vészvillogót intenzív fékezéskor, mert még soha nem történt olyan, hogy pl. autópályán hirtelen kellett valakinek intenzíven fékeznie.
okt. 28. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
#1 Hiába közlekedek én szabályosan, ha be is tartom a követési távolságot vagy akár annak a kétszeresét, ha az előttem levő valamiért hirtelen megáll (ütközik, besatuzik) akkor nincs idő kényelmesen megállni hiába tartom be a Kresz-szabályokat.
okt. 28. 15:40
 5/16 anonim ***** válasza:
32%

Szerintem itt valami zavar van a követési távolság definícióját illetően.


"A KRESZ egyértelműen megfogalmazza a követési távolságot: „Járművel másik járművet csak olyan távolságban szabad követni, amely elegendő ahhoz, hogy az elöl haladó jármű mögött - ennek hirtelen fékezése esetében is - meg lehessen állni.”

okt. 28. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
47%
Nem értem, miért ágálsz az ellen, hogy egy motoros legyen tudatában annak a technikának, amit jobb esetben soha nem fog használni, de megmentheti az életét. Nem véletlenül feladat rutinvizsgán is. Olyan ez, mint a protektoros ruha meg a bukósisak: mindig hordjad, remélhetőleg soha ne használd.
okt. 28. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
53%
Ezt már az alap tanfolyamon is tanítják, hogy fékezésnél mindig a hátsót nyomjuk először, majd rögtön az elsőt. Így garantáltan nem lehet előre bukni. Ha nincs a motorban ABS, akkor az pech... Olyankor érezni kell a megcsúszási határt.
okt. 28. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 dirtboy ***** válasza:
37%

5.

Szép az a szabály de gondolod hogy ha az előtted haladó aki megfelelő távolságra van hirtelen fékez akkor neked nem hirtelen kell fékezned hanem csak éppen hogy kicsit? Ugyan úgy hirtelen kell reagálnod és erősen fékezned a különbség annyi hogy megfelelő távolság esetén van esélyed megállni.

Egyébként pedig kár felhozni a szabályokat mert bármi megtörténhet,akkor is ha szabályosan haladsz pl eléd szalad egy gyerek hirtelen,vagy parkoló kamion mögül kisétálnak,eléd rúgnak egy focilabdát az útra vagy csak találkozol egy őz csordával egy erdős részen szóval millió oka lehet egy motorosnak vészfékezni akkor is ha nem száguldozik és nem megy más közlekedő seggébe.

okt. 28. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
0%

Nem áll fejre ha megtanulsz fékezni.

Az fékhatás úgy oszlik el, az első féknek kb 75 % a a hátsó meg 25 %.

A legnagyobb baj az hogy ha ritkán használja és nincs össze kopva a fék és bekap, főleg ha érzéketlenül berántja.

Gyakorolni kell és megtanulni, nem csak a gázt csavarni neki!!!

okt. 29. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
0%
Hátsó féket szoktam használni kizárólag, az sosem csúszott ki alólam a gép. Abba is hagytam a motorozást a sok hülye miatt, mert életveszélyes.
okt. 30. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!