Az új, ill. emelt büntetési tételek, miként alakultnak 1-15 km/h sebességtúllépés esetén?
De jó hogy ez a hülyeség rögtön bement a köztudatba...
A műszer hibahatárát nem veszik figyelembe minden más maradt.
30 ezer helyett 39
300 ezer helyett 390
Ha te vagy, vagy te is úgy tudod, mint aki évekkel ezelőtt megkérdezte, hogy hol tehet panaszt, mert jogtalanul(?!) megbírságolták a rendőrök, ugyanis lakott területen „csak” 62 km/órás sebességgel haladt, ennyit is mértek, és 65 km/órás sebességig nem bírságolhatnak, akkor tévedésben vagy.
Az összes lehetséges szabálysértésnek csak kis részénél van megállapított, kötelezően alkalmazandó bírságösszeg, a nagy részénél a bírságot kiszabó a helyszíni-, vagy pénzbírságra vonatkozó elég tág tól-ig határon belül állapít meg bírságösszeget.
───────────────────────────────────────────────────────────
A KRESZ, továbbá más, közlekedéssel kapcsolatos jogszabályok nagyon sok elvárást és tilalmat tartalmaznak.
Bármelyik elvárás nem teljesítése és bármelyik tilalom megszegése legalább szabálysértés, de egy részük bűncselekmény.
A közlekedési bűncselekményekre a büntető törvénykönyv állapít meg büntetést, ezek tól-ig tartományok, és további lehetőség, adott esetekben pedig kötelező a vezetéstől eltiltás.
A szabálysértésekre alapvetően a szabálysértési törvény előírásai vonatkoznak, a bírságösszegek tól-ig tartományban vannak, adott esetekben további lehetőség, illetve adott esetekben kötelező a vezetéstől eltiltás, és adott esetekben szabálysértési elzárás kiszabására is lehetőség van.
Mind a szabálysértési körbe tartozó, mind a bűncselekmény körbe tartozó közlekedési szabálysértések egy részére adott előéleti pontokat kell megállapítani a vezető számára, ezekről további jogszabályok rendelkeznek.
A szabálysértési törvény felhatalmazása alapján több jogszabály, adott közlekedési szabálysértéseknél, kötelezően alkalmazandó bírságösszeget állapít meg.
Egyik ilyen a közlekedési közigazgatási bírságok köre, ahol többek közt, adott mértékű sebességtúllépésekre állapítanak meg kötelezően alkalmazandó bírságösszeget; erről kérdezel.
Ha már „centized”, akkor közigazgatási bírság körébe tartozik, ha valaki olyan helyen, ahol a megengedett legnagyobb sebesség legfeljebb 100 km/h, a megengedett sebességet TÖBB MINT 15 KM/H-VAL LÉPI TÚL. (Úgyhogy hibásra javítottad, nem 1-14, hanem 1-15, ami nem tartozik a közigazgatási bírság körbe.)
Attól, hogy egy sebességtúllépés nem éri el a közigazgatási bírság körbe tartozó mértéket, szabálysértés, és helyszíni- illetve pénzbírsággal sújtható.
A szabálysértési törvény szerint a helyszíni bírság összege ötezer forinttól ötvenezer forintig, hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén hetvenezer forintig terjedhet; a pénzbírság legalacsonyabb összege ötezer forint, legmagasabb összege százötvenezer forint, szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértések esetén háromszázezer forint.
Mivel a közlekedési közigazgatási bírságot tartalmazó jogszabály úgy rendelkezik, hogy pl. ha a megengedett legnagyobb sebesség 50 km/h és valaki több mint 15 km/h-val de legfeljebb 25 km/h-val túllépi, akkor a kötelezően alkalmazandó bírságösszeg 30 ezer Ft, akkor hiába jóval nagyobb a kiszabható helyszíni vagy pénzbírság felső határa, nem fognak 9 km/h-s sebességtúllépésért 50 ezer Ft-ot kiszabni, mikor 25 km/h-ás túllépésért legfeljebb 30 ezer forint szabható ki.
Szeptember 1-től általános bírságösszeg emelés lesz. Például, a helyszíni bírság összege hatezerötszáz forinttól hatvanötezer forintig, hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén kilencvenezer forintig terjedhet; a pénzbírság legalacsonyabb összege hatezerötszáz forint, legmagasabb összege kettőszázezer forint, szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértések esetén négyszázezer forint lesz.
Ehhez igazítják a kötelezően alkalmazandó bírságösszegeket is. Például a biztonsági öv használatának autóúton, autópályán történő elmulasztása 20 ezer Ft helyett 26 ezer Ft, várakozás a „Várakozni tilos” a jelzőtábla hatálya alatt helyszíni bírsága 10 ezer Ft helyett 13 ezer Ft, a legfeljebb 100 km/h megengedett legnagyobb sebesség több mint 15 km/h-val de legfeljebb 25 km/h-val való túllépése 30 ezer Ft helyett 39 ezer Ft lesz.
───────────────────────────────────────────────────────────
"A rendőrség két példát ismertet.
Ha valakit lakott területen belül 52 km/h-s sebességgel bemérnek, akkor május elseje előtt az 52 km/h-s mért értékből levonták a 3 km/h-s hibahatárt, így a kapott 49 km/h-s megállapított sebesség alapján nem követett el szabálysértést a járművezető és nem is intézkedett a rendőrség. Ma – ennél a példánál maradva – a mért sebesség nem változik, ezért a járművezetővel szemben szabálysértés miatt intézked(het) a rendőrség."
Vagyis 52 km/h-s sebesség (2 km/h-s sebességtúllépés) esetén várható a csekk?
Dehogy várható. Hallottál olvastál egy ilyen esetről is a májusi bejelentés óta?
Az illetékes főrendőr úgy próbálta megoldani a jogszabályok engedékenységét és az élő ellenőrző rendőrhiányt, hogy blöffölt egy nagyot.
Mivel nem változtak a jogszabályok, küldeni küldhetnek bírságot 1 km/h-s sebességtúllépés esetén is, csak megtapasztalhatják, hogy felesleges. 2007-ben épp azért vontak közigazgatási bírságkörbe adott mértékű sebességtúllépéseket, hogy azoknál ne lehessen élni a szabálysértési törvény kimentési lehetőségével, amit tömegesen kihasználtak. A másik, amikor a sebességtúllépést elkövető nem tud kimentéssel élni, ha megállítják és igazoltatással megállapítják a személyét.
Csakhogy a közigazgatási körbe vonás mértéke túl magas lett, igazoltató rendőr pedig nagyon kevés volt, van. Nagyon sokan automatikusan hozzáadnak tizenvalahány km/h-t a megengedett sebességhez, tudván, hogy elenyésző esélye van annak, hogy megállítással megbírságolják, a közigazgatási bírsághoz szükséges sebességet meg nem érte el.
Bizonyára ez bosszantotta a főrendőrt, és mondott egy nagyot. Tudni lehetett, hogy nagy semmi a fenyegetőzése.
Egyszerűen annyi kellett volna, hogy a bírságösszegek emelése helyett meg kellett volna felezni a közigazgatási bírság sebességhatárt; 100 km/h-s megengedett sebességig nem +16 km/h-tól, hanem +8 km/h-tól, fölötte nem +21 km/h-tól hanem +10 km/h-tól kellett volna idesorolni a sebességtúllépéseket. Vagy, még lejjebb venni.
Az 1-15 km/h túllépés szabály sértés Figyelmeztetés vagy HB Vagy feljelentés
HB lehet 6500-65000/90000 ismételtnél
Feljelentés után 6500-200000 akár eltiltás is alkalmazható büntetőpont nincs kivéve zónában (pl 30-as zóna ott 13000/26000 és 3p)
15 felett meg közig érték határ 39000-390000 büntető pont van 4-8p
Igen érdekes, hogy ha 50 helyett 66-al mész fix 39000 + 4 pont Ha meg 64-el mész kaphatnál akár 65000-et is, de mivel 15-ig mérlegelhet a rendőr ezért gyanítom vagy figyelmeztetés vagy kisebb mint 39000 amit kapni fogsz, ha ilyen van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!