Itt kell indexelni balra?
Merthogy a tábla kötelező haladási irányt jelöl egyenesen, miközben mellékutcából kanyarodunk balra egy magasabb rangú útra.
#10
Az a baj, hogy az út alakjába keverednek bele, ahelyett hogy a jelzést figyelnék.
Adott esetben nem baj, hogy balra indexelnek, sőt plusz infót adhatnak a mögöttük jövőnek.
Annak ellenére, hogy azt mondom nem kell, én is indexelnék.
#12
Miből gondolod, hogy ez a szituáció irányváltoztatás?
@12: Onnan, hogy a mi utunknak vége, és balra folytatjuk az utunkat, de így utólag átgondolva a dolgot még zavaróbb lett az egész :D
De igen, a tábla szerint valóban egyenesen megyünk, amúgy meg nagyon nem. Olyasmi a helyzet, mint amikor az 1 sávból kettő lesz, és a szaggatott vonal balra vezeti az utunkat, ami a KRESZ szerint egyenes, tehát nem indexelsz), de ha valóban egyenesen mész, akkor ugye átmész a szaggatott vonalon, tehát jelzed az irányváltoztatást jobbra, hiába nem kanyarodsz, csak mész egyenesen. Inkább mondom azt, hogy ennél a képnél illik irányjelzést adni, amúgy meg a f… tudja mi van😂
#15
Akkor segítek.
Az utunknak nincs vége, ez egy kereszteződés.
Akárhogy tekereg az út, a táblákat és jelzéseket kell figyelni. Kanyargós úttesten sem indexelsz jobbra-balra.
Amikor egy sávból kettő lesz, és ezt jelzik a szaggatott vonallal, akkor 2 lehetőséged van:
Maradsz a sávodban, vagy a szaggatott vonalat átlépve jelzel, sávot váltasz.
Kereszteződésben a rád merőleges szaggatott vonalak NEM sávváltás, és egyenesen haladva NEM irányváltás.
De ha kereszteződésben
Emberek! Ha ennyire nem egyértelmű a válasz, miért nem keresünk valamilyen támpontot? Itt van például a KRESZ:
“ 29. § (1) Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.
(2) Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is. A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel továbbhaladási irányáról a közlekedés más résztvevői számára többlettájékoztatást ad, az irányjelzés azonban megtévesztő nem lehet.”
Tehát az (1) pont alatt értelmezi a jog azt, hogy mi tekintendő irányváltoztatásnak, márpedig itt egyetlen szó sem esik arról, hogy a kötelező haladási irány táblának bármilyen szerepe lenne e tekintetben! Azt tehát, hogy mi van a táblán, kizárhatjuk a beszélgetésből.
Annál inkább érvényes az, hogy itt egy másik útra bekanyarodik a jármű, hiszen egyértelműen egyik útról a másikra hajt rá és ha nem kanyarodna, egyenesen a falnak menne.
De ha ez sem elég, tekintsük a helyzetet a kijelölt gyalogos átkelőhelyen átkelő gyalogos szempontjából: ő nem fogja látni , hogy mi áll a kerek táblán, így nem tudhatja, hogy egy, balra és jobbra kanyarodó irányok elválási pontjánál tartó jármű most akkor keresztezni fogja-e a zebrát vagy sem. (Nyilván a jármű mozgása ad ebben támpontot és van is bőséges távolság, de remélem annyit tudok érzékeltetni, hogy az irányjelzés azért is fontos lehet hasonló helyeken, mert lehetnek olyan résztvevői a közlekedésnek, akik nem is láthatják a kötelező haladási irány táblát, mégis releváns lehet számukra az az információ , hogy mi a következő lépésed.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!