Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha valaki olyan jármüvet...

Ha valaki olyan jármüvet vezet amire nincs érvényes jogositványa az milyen büntetésre számíthat?

Figyelt kérdés
Van jogositványa de korlátozva van automata váltós autóra. Ezzel a jogosítvánnyal ha nem automatát vezet..akkor milyen büntetesre száíthat?

2023. jan. 16. 20:18
 1/8 anonim ***** válasza:
35 ezer
2023. jan. 16. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
Remélem bevonják egy időre.
2023. jan. 16. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként az elég buta, aki automata váltóson tanul vezetni. (Kivéve, ha valamilyen fogyatékosság miatt csak azt képes vezetni.)
2023. jan. 16. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
56%
Én segédmotornál se tudom megérteni ezt az automata dolgot. Semmi ördöngősség nincs a váltó kezelésében, meg az elindulásban, és én direkt szeretem is pakolgatni felfele az SX50-nek :)
2023. jan. 16. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
46%
Úgy veszik, hogy jogsi nélkül vezetted az adott jarművet, semmi keresnivalód nem volt sofőrként az adott autóban, forgalomban, így bevonják és úgy bünetetnek, hogy jogsi nélkül vettél részt a forgalomban. Nemértem ki és minek csinalja automatára a jogsit.
2023. jan. 16. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Csak a lényegre kerném a válaszokat, ha van
2023. jan. 17. 01:02
 7/8 anonim ***** válasza:
Probald ki meglatod
2023. jan. 17. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

2021. május 21-től szintet lépett ennek a cselekménynek a jogi következménye.

Addig taglalták, hogy egyáltalán nincs vezetői engedély, arra a kategóriára nincs stb., és a 63/2012. (IV. 2.) Korm. rendelet 3. mellékletében határozták meg, hogy ezek miatt milyen, egységesített összegű helyszíni-, illetve pénzbírság szabható ki.

Ezen túl, a Szabálysértési Törvény rendelkezése szerint az eljárás alá vont személy eltiltható volt, ha a szabálysértést engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével követte el.


A 259/2021. (V. 20.) Korm. rendelet 2021. május 21-tő érvénytelenítette ezt a 3. mellékletet, és minden ilyet egybefogva (az általad kérdezettet is), engedély nélküli vezetésnek nevezve, a Szabálysértési Törvény szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértései közé sorolta.

• Szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés esetén a pénzbírság ötezer forinttól háromszázezer forintig, fiatalkorú elkövető esetén százezer forintig terjedhet. A pénzbírságot meg nem fizetése esetén a bíróság szabálysértési elzárásra változtatja át. Az átváltoztatás során ötezer forintonként egy napi szabálysértési elzárást kell számítani. A meg nem fizetett pénzbírságnak ötezerrel nem osztható részét nem kell figyelembe venni. (Utóbbi nem szokott előfordulni, mert mindig ötezerrel maradék nélkül osztható összeget állapítanak meg.)

• A szabálysértési elzárás leghosszabb tartama 30 nap.

• Ha az eljárás alá vont személyt a szabálysértés elkövetésének időpontját megelőző hat hónapon belül szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés miatt legalább két ízben jogerősen felelősségre vonták, az újabb szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértési ügyben a szabálysértési elzárás leghosszabb tartama 90 napra, és a pénzbírság felső határára négyszázötvenezer forintra, fiatalkorú esetén százötvenezer forintra emelkedik.

• Ha az eljárás alá vont személyt szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés miatt legalább két ízben jogerősen felelősségre vonták, az újabb pénzbírsággal büntethető szabálysértés miatt 75 napig terjedő szabálysértési elzárás büntetés szabható ki.

• A rendőrség szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés esetén a tetten ért eljárás alá vont személyt gyorsított bírósági eljárás lefolytatása céljából őrizetbe veheti. A tettenérésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni akkor is, ha a szabálysértés helyszínéről elmenekült elkövetőt a rendőrség az elkövetéstől számított negyvennyolc órán belül elfogja.

• Továbbra is hatályban van a Szabálysértési Törvénynek az a rendelkezése, hogy az eljárás alá vont személy eltiltható, ha a szabálysértést engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével követte el.


Nem írtál róla, de ha nem a tiéd a jármű, akkor az is pórul járhat, aki így megengedte neked a vezetést; ennek jogi következménye is szigorodott.


Nem tudom, hogy ennek a szigorításnak, illetve a vele egyidőben, az eltiltás időtartama alatti vezetés szabálysértésből bűncselekménnyé minősítésének, milyen büntetési gyakorlata alakult ki.


Persze, esetleges, hogy lebuksz-e, mint ahogy az is, hogy okozol-e balesetet. Ha netán balesetet okozol, hiába van a járművön érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás, a KGFB törvény szerint a biztosító visszkeresettel élhet, azaz, ez esetben 1,5 millió forintig követelheti a károsultnak kifizetett összeget a vezetőtől, ha a gépjármű vezetésére jogosító engedéllyel nem rendelkezett, illetve bármely biztosítottól, ha a gépjármű vezetését ilyen személynek adta át; utóbbinál kivétel, ha bizonyítja, hogy az engedély meglétét alapos okból feltételezte.

(Ha magamból indulok ki, akkor azt sem tudom, hogyan lehet ittas vezetéssel lebukni – márpedig lehet; csak itt, a Gy.-k-n sok így járt kérdező van –, miközben valamikor a rendszerváltás előtt igazoltattak legutóbb, akkor is azért, mert mint utólag kiderült, szökött rabot kerestek. Pedig gyakorlatilag napi szinten vezetek, közel húsz évig rengeteget vezettem munkahelyi autókat is. És az utóbbi években is, igazoltatás nélkül autózgattam nagyvárosban is, olyankor is, mikor neten, híradókban napokig figyelmezettek, hogy nemzetközi együttműködésben öt napon át nagy erőkkel fogják ellenőrizni az ittas vezetést.)

2023. jan. 18. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!