Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Út szélén elinduláskor a...

Út szélén elinduláskor a forgalomban résztvevőnek van elsőbbsége ugye?

Figyelt kérdés
Ha én elindulok az út szélén, és mögöttem jön valaki, akkor meg kell várnom, hogy irányjelzőt kapcsoljon, és kikerüljön. De ha nem teszi ezt meg, mert mondjuk szembe forgalom is van, akkor elindulhatok? Most jogi szempontból érdekel, igazából nincs még jogsim. De ha mondjuk látom, hogy jön mögöttem, de van szembe forgalom ezért nem fog tudni kikerülni akkor elindulhatok, ha nem irány jelzőzik mögöttem? Köszi előre is ha válaszolsz.
2022. okt. 2. 21:03
 1/6 anonim ***** válasza:
79%

Ha az elsőbbséggel rendelkezőt nem kênyszeríted hirtelen sebességváltoztatásra vagy irányváltásra, akkor rendben van.

Magyarul ha kimész elé és neki félre kell rántania a kormányt vagy satufékeznie kell, akkor nem adtál elsőbbséget. Ha ezekre nincs szükség, akkor minden rendben.

2022. okt. 2. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%

Van még egy kitétel, amit ki szoktunk hagyni. Továbbhaladásában nem akadályozhatom.

Szóval ha lassítania vagy sávit váltania kell, az már necces, ha rendőr előtt történik.

Más kérdés, ha nem miattam, hanem segítő szándékkal vált sávot.

2022. okt. 2. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
42 %-os mindent lepontozó megint aktív. Természetesen a várakozóhelyről éppen elindulónak senkivel szemben sincs elsőbbsége.
2022. okt. 3. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%
Bolond vagy?
2022. okt. 3. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
52%
Nem tiszted eldönteni, hogy ő hogyan reagáljon le egy ilyen helyzetet. Ő a forgalom résztvevője, te nem. Ergó neki van elsőbbsége. Ilyen esetben kirakod az indexet, és max jelez, hogy menj. Amúgy pedig jó eséllyel eleve szabálytalanul állsz. (Nem biztos.)
2022. okt. 3. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 MGéza ***** válasza:

Jogi szempontból, de KRESZ-szabály szempontból sincs rendben. A forgalomba bekapcsolódó, várakozóhelyről elinduló jármű elsőbbséget ad a forgalomban már résztvevőknek. Mindnek.

Tehát elvileg vársz, viszont a szemből jövő forgalom egy érdekes helyzet, főleg ha csak sávváltással tudna kikerülni. Ilyenkor ugyanis a szembejövő forgalom elsőbbsége őt megállásra kötelezi, na most így mind a két jármű, a tiéd és az övé is elindul. Ehhez nem kell szabálytalanul parkolnod, sok olyan várakozóhely van 1X1 fogalmi sávos helyeken, ahol csak félig sávot váltva lehet kikerülni a parkoló autókat.

Viszont, és itt jön a csavar: Ő forgalmi okból, forgalomban közlekedve áll meg, tehát az elsőbbség az övé még akkor is ha a logika azt diktálja hogy indulj el mert úgyis áll, téged meg a szembe jövő forgalom nem zavar, nem kell átmenned a szemközti sávba. Ilyen esetben gyakori szokás, de attól nem több, hogy a bekapcsolódó elindul, így a forgalom folyamatosan halad, gyakorlatilag senki nem szenved hátrányt.

2022. okt. 4. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!