150 cm-nél alacsonyabb felnőttnek nem kell ülésmagasító személygépkocsiban, ha az ülés magassága nem állítható?
Gyerekek esetében nagyon precíz a jogszabály, de mi van akkor, ha egy felnőtt 148 cm magas? Milyen módon utazhat, illetve vezethet sz.gk-t? Ülhet elöl? Hátul hogyan?
Ha konkrét jogszabályt is csatoltok forrásnak, azt nagyon köszönöm, mert én nem találtam.
[Bocsánat, a kérdésre nem tudom a választ, de vitatom, hogy gyerekek esetében precíz a jogszabály.
Ugyanis, hány éves korig gyerek? A KRESZ – 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet
a közúti közlekedés szabályairól – nem határozza meg a gyerek fogalmát.
Más jogszabályokban pedig azokban érvényes módon van meghatározva a gyerek, és más-más korú pl. a köznevelési törvény, vagy pl. a BTK szerint. Utóbbiban még egy jogszabályon belül is más-más életkorú személyt tekintenek gyereknek, bűncselekménykategóriától függően.
Néhány éve a kormany.hu-n érdeklődtem, tovább küldtek minisztériumhoz; végül is az volt a válasz részükről is, hogy a jogalkotó elmulasztotta meghatározni. Alapvetően és általánosan a Polgári törvénykönyv 2013-as jelentős módosításakor keletkezett a lyuk, ugyanis addig volt gyerek és fiatalkorú is, azóta csak kiskorú van (18 éves korig) és nagykorú (aki betöltötte a 18. életévét, illetve akit eljárásban, házasságkötés miatt nagykorúsítanak). Úgyhogy ebben állásfoglalás csak akkor történik, ha per keletkezik, és a bíró határoz, és mint észlelt joghézagot felterjeszti a Kúriához, ahol egységes állásfoglalást adnak ki.]
Gépkocsit akkor vezethet, ha az alkalmassági vizsgálatot végző orvos erre alkalmasnak találta. Ha csak bizonyos autótípusban biztosítható, hogy kezelni tudja a dolgokat, akkor ezt írja az orvos a feltételekhez. Ha csak speciálisan átalakított autót vezethet, akkor azt. (Láttam már hatalmas rozsdaboglya személyautót vezetni egy 70 cm körüli nőt, egy cirkuszhoz tartozott, neki nyilván speciálisan át volt alakítva.)
Ha nem vezet, csak elöl vagy hátul ül, akkor orvosi igazolást kaphat, hogy ő tényleg alacsony, és bizonyos kivitelű autókban, ahol nem lehet végtelenül alacsonyra állítani az övet, ott nem kötelező neki bekapcsolni. Mivel esetleg pont a nyaka előtt menne az öv, és egy ütközésnél eltörné a nyakát.
Mondjuk amit írtak páran, az nem 148 cm-re igaz. Na jó, én kemény 2 cm-el “magasabb” vagyok, de kb 145-től felfelé nem volt gondom. Egy-két régi autót (Trabi, legrégebbi Swift) nem tudok vezetni, mert nem látok ki rendesen, de ennyi. Ezeket nyilván kerülöm.
Hátsó ülésen a gyerekeknél 135 cm a magassághatár, elöl valóban 150, de az öv magasságát is lehet állítani általában, szóval simán ülhetsz előre. Jogsihoz meg hivatalosan úgy tudom, nincs megkötés, de persze van az a magasság (vagyis alacsonyság), ami már tényleg lehetetlenné teszi normál körülmények között. De erre sajnos az ülésmagasító nem megoldás, mert akkor lehet, kilát, de a pedáloktól még messzebb kerül. Akkor speciálisan átalakított autó kell neki, ezekre van mindenféle korlátozó kód, amiket beírnak az alkalmasságiba meg utána a jogsiba is. Oktatót nehéz lesz találni, hiszen a legtöbben normál, egyszerű autókon tanítanak. Az enyémnél 142 cm volt a legalacsonyabb tanuló, a tanulókocsin nem volt gondja, hogy utána mit vezetett, azt nem tudom. Egyébként én is láttam egyszer egy egy méter körüli aprócska nőt kikászálódni egy nagy Opelből, na neki biztosan kellett valami átalakítás. Nem kérdeztem, micsoda, de ha ő is tud vezetni, nyilván megoldható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!