Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mikortòl lehet hasznàlni...

Mikortòl lehet hasznàlni ülèsmagasìtót?

Figyelt kérdés
Lányom 100cm és 3,5éves
2018. júl. 4. 16:11
 1/4 anonim ***** válasza:
83%

még kicsi hozzá. ráadasul sokkal jobban tartja a testët egy gyereküles.

a nagyobbik lányom kb 7-8 ėves volt amikor váltottunk magasitora. a kisebbik meg most mult hét, leakartam cserélni neki is. de ő maga mondta hogy jobban szereti a gyerekülést mert tartja a fejėt es van minek dölnie hosszabb uton

2018. júl. 4. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
83%
6-8 évesen, ha kényelmes neki és az öv is megfelelően tartja.
2018. júl. 4. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
89%

Bizonyára személygépkocsiról van szó, nem taxi üzemmódban. Ha igen, akkor még nem használható ülésmagasító. (A KRESZ meghatározza a gépjárműfajtákat, amelyekben, adott helyeken, adott életkorig, illetve adott magasságig kötelező a gyermekbiztonsági rendszer: M1, N1, N2 és N3 kategóriájú járművek. Ha számodra nem ismert, a forgalmi engedély első oldalán, jobb oldalon alul van a J-pontban. Az általános személygépkocsi M1 kategóriájú.)


Életkor tekintetében:

• mivel 3 éves elmúlt, olyan gépkocsi hátsó ülésén gyermekbiztonsági rendszer nélkül utazhat, amelyben nincs hátul gyárilag kialakított biztonsági öv.

A kérdés bizonyára nem ilyen esetre vonatkozik, mert ott nincs értelme ülésmagasítónak.


Ha van biztonsági öv, akkor nem számít az életkor, csak a magasság:

• hátsó ülésen 135 cm-es testmagasság felett, első ülésen 150 cm-es testmagasság felett utazhat gyermekbiztonsági rendszer nélkül, ha az üléshez beszerelt biztonsági övvel - testméretéhez igazodóan - biztonságosan rögzíthető.


A megkövetelt magasság elérésekor szoktak ülésmagasítót használni – szabad is -, ha pl. az öv felső pontja magasan van, és pl. a nyaka előtt lenne a bekapcsolt öv. Ez megengedett, de nem gyermekbiztonsági rendszer. Csak akkor használható, ha már nem kötelező a gyermekbiztonsági rendszer, de segít az övvel való megfelelő rögzítésben.


A KRESZ gyermekbiztonsági rendszer használatát írja elő az adott testmagasságok alatt: 48. § (7) és (8) bekezdés.


A KRESZ meghatározza a gyermekbiztonsági rendszer fogalmát is: 1. számú függelék, II. A közúti járművekkel kapcsolatos fogalmak w).

Eszerint van integrált (tkp. a gépkocsi ülése alakítható át gyermeküléssé). A bonyolult leírás helyett érthetőbb, például egy ismertető: [link]

Általánosabb a nem integrált gyermekbiztonsági rendszer (köznyelvben: gyerekülés), amit így határoz meg a KRESZ: „wb) nem integrált gyermekbiztonsági rendszer: részleges biztonsági rendszer, amely a felnőttek számára szolgáló biztonsági övvel együtt használva - amely körbeveszi a gyermek testét, vagy biztonságosan rögzíti azt a szerkezetet, amelyben a gyermeket elhelyezik - teljes gyermekbiztonsági rendszert képez.

Az ülésmagasító nem gyermekbiztonsági rendszer, mert nem veszi körbe a testét, nem is helyezhető el benne.


A KRESZ hatályos teljes szövege elolvasható, például, itt: [link]

2018. júl. 5. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 eddiboy ***** válasza:
100%

Eddig én is úgy tudtam, mint #3, azonban pont ma találtam ezt az oldalt: [link]

Ez alapján már elfogadják a megfelelő tanúsítvánnyal rendelkező ülésmagasítót gyermekbiztonsági rendszernek, 15 kg-tól használható.

2018. júl. 10. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!