Használhatok ködlámpát abban az esetben, ha az egyik tompított izzó útközben kiég?
Úgy értem ezalatt, amikor hazafelé tartok és útközben kiég az egyik tompított izzó és hogy továbbra is lássak valamennyire azon az oldalon. Ebben az esetben indokolt lehet a ködlámpa használata?
Esetleg ha nappal égne ki a tompított, de közben nincs az autón nappali menetfény, ebben az esetben is használhatom a ködlámpát?
Egy fórumon olvastam hogy valaki használta így, de azt nem tudni hogy ilyen esetben ez szabálytalan vagy nem.
KRESZ 44§ 4:
"Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják."
2: Tehát akkor lehet, mert az az indokolt eset, hogy az egyik tompított izzó nem ég és azon az oldalon teljes a sötétség.
1: Szerintem kicsit annyi a haszna, hogy éles kanyarban, vagy egy sötét utcába fordulásnál látom a járdaszegélyt és nem futok rá.
Egyébként igen, zavaró a másiknak.
Lehet, de te azzal nem fogsz jobban látni, csak annyira lesz jó hogy a szembe jövő lásson téged már messziről, ha közeledik akkor a távolságihoz hasonlóan le kell kapcsolni nehogy elvakítsd főleg éjszaka.
Egyébként meg legyen nálad tartalék izzó készlet, tudom nem kötelező már egy ideje, meg léteznek olyan autók amikben egy egyszerű halogén izzó csere is elég körülményes, tehát nem jó dolog az útszélén neki állni. Én autómnál is csak úgy lehet ha az első lökhárítóból kiszedek néhány csavart meg patentet és lehajtom valamennyire hogy a lámpa testet ki tudjam csavarozni a helyéről mert másképp nem férek hozzá.
"Tehát akkor lehet, mert az az indokolt eset, hogy az egyik tompított izzó nem ég és azon az oldalon teljes a sötétség."
Nem, nem lehet. A "látási viszonyok indokolják" az jelenti hogy köd van vagy esik, és ezért nem elég a tompított/távolsági.
Az a hivatalos válasz a kérdésedre, hogy ha elromlik a tompított, akkor (feltéve, hogy nem tudod kicserélni) félreállsz és várod az autómentőt. Persze ez nem életszerű, én sem így csinálnám, de nem is fogok reklamálni ha megbüntetnek ezért. Ködlámpa egyébként hátul van és piros színű, amire te gondolsz az ködfényszóró.
Szabályokban erre ne keress választ, mert kiégett izzóval alapból tilos közlekedni. Szabály szerint félre kéne állnod és kicserélni.
Gyakorlatban, főleg az új autóknál ahol bontani kell hozzá, ez mint tudjuk, nem így van. Sokan hetekig közlekednek egy izzóval. Én azt ajánlom, hogy igen, kapcsold fel, főleg, ha a bal oldali égett ki, mert így könnyebb felmérni a távolságodat és nem gondolnak motornak. Szabálytalan, de biztonságosabb.
Szerintem szabályok ismerete nélkül és lehet következtetni arra, hogy a ködlámpát csak rossz látási viszonyok között lehet használni. Szóval a kérdésre a válasz: nem lehet ilyen esetben használni.
Ha meg nappal mész kiváló látási viszonyok között minek kapcsolsz be bármit is? Vagy csak simán szereted bonyolítani a dolgokat? Elég a nappali vagy semmi. Egyébként rengeteg kocsi félig kiégett fényszóróval közlekedik, mert senkit nem érdekel, de nyomatják ezerrel hiszen ők "láthatóak" akarnak lenni. Idióták.
Köszönöm a válaszokat, így már világos. :)
Egyébként lány vagyok és egy izzócsere esélytelen számomra, de azért egyszer megpróbáltam már és az új izzó a kezemből a földre esett és meghasadt, így ezzel be is fejeztem a cserét. :D
Mindenkit felpontoztam. :)
"Egyébként lány vagyok és egy izzócsere esélytelen számomra"
A mai autóknál az út szélén alap szerszámokkal még egy szerelőnek is esélytelen, sőt sokszor már szervízben sem lehet csak az izzót magában cseréln, úgy vannak összerakva..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!