Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Járdaszigetes, osztott zebráná...

Járdaszigetes, osztott zebránál meg kell állni autóval, ha a túloldalról indult a gyalog?

Figyelt kérdés

ilyen esetnél, ahol van egy járdasziget meg kell várni amíg átmegy a gyalog, vagy csak onnantól kell megállni amikor eléri a járdaszigetet és az én irányomba lép? Hiszen addig semennyire sem zavarom. Egyébként ha már továbbmegy, mögötte mindenki elhúz ezerrel, mindenhol, mint ha ott se lett volna...

[link]


2021. szept. 16. 18:33
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
65%

vizsgán igen

gyakorlatban, ha miattad nem kell lelassítson, nem

2021. szept. 16. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Akkor mi értelme a járdaszigetnek? A gyalog érdeke az lenne, hogy mindig csak 1 irányba kell figyelnie és a forgalmat se akasztaná meg fölöslegesen.

De ezt miért nem lehet logikusan alkalmazni eleve?

2021. szept. 16. 18:41
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Ez a járdaszigetes zebra tipikusan az a dolog, amit nem lehet a kresz írott szabályaihoz ragaszkodva megérteni.

Ha nem lenne járdasziget, a gyalogos megállna az út mellett, várná hogy elengedik az autók. A közelebbi egy-két sávban talán meg is állnának az autók, de a messzebiekben valószínűleg nem. A gyalogos meg nem indulna el (legalábbis vérmérséklettől függően nem mindenki), mert látja hogy 3 sávval odébb még száguldoznak az autók. Azok az autók, akiknek ugyan meg kéne állniuk a szabályok szerint, de "nyilván" nem fognak (én sem állnék meg, azért hogy a 12 másodperccel később odaérő gyalogost elengedjem, ha addig nyolcszor elmehetnék). Ha viszont van járdasziget, akkor a gyalogos elindul (a közelebbi 2 sávban megálltak az autók), majd a járdasziget szélén vár pár másodpercet, és akkor a másik két sávban is megállnak.

2021. szept. 16. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
83%
#2: sok helyen kanyarodó sáv miatt alakítják ki. Másutt meg egyszerűen biztonságosabb.
2021. szept. 16. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
A gyalogos szemszögéből nézve egyértelműen biztonságosabb kialakítás, mert sűrű forgalom esetén is elegendő egy-egy irányba figyelnie egyszerre. Autósként is nagy segítség, mert ezerszer feltűnőbb, mint egy osztósziget nélküli zebra. Én megállok, amikor közeledik a gyalogos a járdaszigethez.
2021. szept. 17. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Vizsgán meg kell, pedig a kresz direkt leírja hogy ha nem zavarod a gyalogost a zebrán akkor áthajthatsz előtte.
2021. szept. 17. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
A gyakorlatban én ilyenkor még nem szoktam megállni, úgy tekintek erre, hogy még nem vagyunk elsőbbségi viszonyban. Jelzőlámpás csomópontban is a gyalogos lámpák csak az út széle és a járdasziget közötti részre vonatkoznak (nem az egész útra), sokszor előfordul, hogy az egyik zöld, de a másik piros (pl. a járdaszigetet még elhagyhatod, de oda már ne ragadj be).
2021. szept. 17. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Dehogy kell átengedned, ha a másik oldalon elindult. Legfeljebb ha már eléggé előre tart, és fennáll a veszélye, hogy lelép a te részedre, akkor le kell lassítanod, hogy amennyiben szükséges, meg tudd adni neki az elsőbbséget.

A járdasziget hiába sziget, attól még járda, és attól még két úttestre osztja az egy úttestet, és ebből adódóan két külön zebráról beszélünk. Láthatod, hogy középen nincs felfestve csíkozás, éppen ezért, és nem azért, mert drága a fehér festék.

Ahol pedig elhaladt a gyalogos, ott már nyugodtan el lehet menni. Azzal a feltétellel, hogy nem veszélyezteted, sőt nem is ijeszted meg az elhaladásoddal. Tehát ha nem sokkal mögötte mész el, akkor lassan csorogva, és csak akkor gyorsan, ha már messze jár a sávodtól.

Az elképzelhető, hogy garázdálkodik arrafelé egy KRESZ-hez csak mérsékelten konyító vizsgabiztos, szóval ha vizsga előtt állsz, akkor az oktatódat kérdezd meg, hogy mi a teendő a vizsgán.

2021. szept. 17. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
És ahol végig van zebrázva, mert utólag taknyolták oda az elválasztást mindkét sávból lelopva úgy fél-fél métert, tehát nincs egy köztes magasítvány, nincs tisztességes járdasziget, csak egy pótbekamuzvány.
2021. szept. 17. 12:37
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Semmi különbség. A járdasziget az mindenképp járdasziget, azaz két úttá, két átkelővé oszt egyet.

Lehet, hogy van olyan, ahol végig csíkos, én még nem láttam ilyet. Mikor megépítik az elválasztót, vagy csak megfestik, olyankor át szokták festeni a kopott zebrát is, és a közepét kihagyják, utána az idő vasfoga megteszi a többit.

2021. szept. 17. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!