Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Másnak sincs benne a jogsiba...

Másnak sincs benne a jogsiba hogy szemüveges pedig amúgy az?

Figyelt kérdés

Van szemüvegem, feles távolsági de nem hordom egyáltalán mert mindent jól látok, egyedül az iskola miatt lett, mert csak a messzebbi olvasással van gondom. Minden mást tökéletesen látok.


Rokonom kérdezte is, hogy ugye nincs benne az orvosimban, mondtam hogy nincs benne (orvosi után lett csináltatva a szemüveg) mert, hogy akkor mindig hordanom kéne vezetéshez, de hát alapból nem hordom, na meg a vizsgát is meg mindent szemüveg nélkül csináltam, mert az pont vizsgára lett kész.


És ma, hogy csináltattam a jogsit, kérdezték, hogy nincs szemüveg vagy ilyesmi és rávágtam, hogy nincs, mert kb mintha nem is lenne.


Másnak is van így, vagy ebből lehet problémám?

Persze ha szükséges lesz, hordani fogom, de tényleg csak az iskolába kell a tábla olvasáshoz minden mást jól látok.


2021. jún. 30. 12:07
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nincs semmi gond.

Azért nem került be, mert a vizsgálatot is meg tudtak oldani szemüveg nélkül.

2021. jún. 30. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi.
2021. jún. 30. 12:40
 3/8 anonim ***** válasza:
90%

Tőlem az erős kérdezte az alkalmasságin hogy szeretnék-e szemüveget,mondtam hogy nem.Nem is került bele.

Ez kb mint neked,olyan gyenge szemüveg kell vezetéshez hogy nem írják bele.

2021. jún. 30. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

#3 jolvan akkor köszönöm ez megnyugtató.

:)


Utólag kezdtem gondolkodni, hogy ez lehet mégse volt jó öltet, de akkor oké köszönöm.

2021. jún. 30. 13:35
 5/8 anonim ***** válasza:
82%
Nekem elég rossz a szemem és nincs benne a jogsiban mert a háziorvosom elbaxta. Én csak kontaktlencsét használok, és miután elég rossz a szemem ezért sosem vezetek nélküle.
2021. jún. 30. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
#5 persze igen, alap ha nem látnék hordanám én is.
2021. júl. 1. 08:41
 7/8 anonim ***** válasza:

1.) Ha valaki a vezetői engedély egészségügyi alkalmassági időtartama alatt válik szemüvegessé és/vagy kontaktlencse viselővé, emiatt nem szükséges soron kívüli egészségügyi alkalmassági vizsgálatra jelentkeznie, és vezetői engedélyt cseréltetnie. Csak akkor kell ilyet tennie, ha „látásélességében szemüveggel nem javítható rosszabbodás állott be.” ← 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról 6. § (2) b).


2.) Egészségügyi alkalmassági vizsgálat során, látásélesség vonatkozásában, az alkalmasság megállapítása nem úgy történik, hogy valaki nyilatkozik, hogy visel-e szemüveget, kontaktlencsét, vagy sem.


Ha a vizsgálatra jelentkező 1. alkalmassági csoportú [*¹] vizsgálatot kér, akkor látásélesség vonatkozásában „az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha legalább 0,5-es binokuláris látásélességgel rendelkezik a két szem együttes - szükség esetén korrekciós lencsével segített – használatával.” ← 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról 1. melléklet, 1. LÁTÁS, 1.1.5. a).

Ha „szabad szemmel”, azaz korrekciós lencse (szemüveg, kontaktlencse) segítsége nélkül megfelel ennek, akkor a jogszabály alapján nincs ok a vezetés feltételeként szemüveg/kontaktlencse használatát előírni.


Ha a vizsgálatra jelentkező 2. alkalmassági csoportú [*¹] vizsgálatot kér, akkor látásélesség vonatkozásában „az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha

a) legalább 0,8-es-szükség esetén korrekciós lencsével segített - látásélességgel rendelkezik a jobbik és legalább 0,1-es látásélességgel rendelkezik a gyengébb szemre,

b) korrekciós lencse használata esetén az a) pont szerinti minimális látásélességet vagy plusz 8 dioptria erősséget meg nem haladó szemüveg által biztosított, jól elviselhető korrekció révén vagy kontaktlencse használatával kell elérni”. ← 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról 1. melléklet, 1. LÁTÁS, 1.2.1.

Ha „szabad szemmel”, azaz korrekciós lencse (szemüveg, kontaktlencse) segítsége nélkül megfelel ennek, akkor a jogszabály alapján nincs ok a vezetés feltételeként szemüveg/kontaktlencse használatát előírni.


A látásélesség vizsgálathoz használt olvasótábla, és a soraihoz tartozó látásélesség képen: [link] (Az 1. alkalmassági csoport látáskövetelményét határoló vízszintes vastag vonal piros szokott lenni.)


Ha valaki szemüvegben, kontaktlencsével vezet, úgy, hogy az nem szerepel feltételként a vezetői engedélyében, azzal semmilyen ellenőrző hatóság nem foglalkozik.

Amit ezzel kapcsolatban tehetnek, az, hogy a vezetői engedélyben szereplő követelményeket kérik számon (szemüveg, kontaktlencse, szemüveg vagy kontaktlencse viselése, tartalékszemüveg stb.)


┌─ *¹

1. alkalmassági csoport szükséges annak a közúti járművezetőnek, aki „A1” kategóriába, „A2” kategóriába, „A” korlátozott kategóriába, „A” kategóriába, „B1” kategóriába, „B” kategóriába, „BE” kategóriába tartozó járművet vezet, vagy kíván vezetni.


2. alkalmassági csoport szükséges annak a közúti járművezetőnek, aki „C1”, „C1E”, „C”, „CE”, „D1”, „D1E”, „D”, „DE” kombinált vagy „TR” trolibusz kategóriába tartozó járművet vezet, vagy kíván vezetni; továbbá aki a közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet vezet vagy kíván vezetni, valamint akit közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatnak, függetlenül a vezetni kívánt jármű kategóriájától.


Az egészségi alkalmasságot arra a csoportra vonatkozóan kell megállapítani, amelyre azt az orvosi vizsgálaton megjelent személy kérte.

Az 1. alkalmassági csoportra vonatkozóan alkalmasnak minősített személy nem folytathat olyan járművezetői tevékenységet, amelyhez a 2. alkalmassági csoport szerinti egészségi alkalmasság megállapítása szükséges.

A 2. alkalmassági csoportba sorolt személyt, egészségi alkalmasságának megállapítása esetén, alkalmasnak kell tekinteni az 1. alkalmassági csoport tekintetében is.


↑ 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról 3. § (1) és (2). ─┘

2021. júl. 2. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
#7 elég bonyolult szöveg, de kb ugyan ezt mondták el előtted is, ugyhogy köszönöm, hogy hivatalos formában is láthattam. :)
2021. júl. 2. 11:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!