Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » A biciklisnek ilyen keresztező...

A biciklisnek ilyen kereszteződésben hogy kell eljárnia?

Figyelt kérdés

Itt a kép a konkrét kereszteződésről:


[link]


Van egy zebra és mellette megy a zebrával párhuzamosan egy bicikli út.


Van jogsim, sok vezetek és ha jól emlékszem kiemelkedően jó lett a kresszem, de felejtek.


Arra emlékszem, hogy a zebrán le kell szállni a bicikliről és át kell tolni.


Viszont mi a helyzet akkor amikor a zebrával párhuzamosan megy a bicikliút?


Még soha sem láttam biciklist leszállni és át sétálni, csak zebránál, amit én is mindig úgy teszek amikor városon belül rövidebb távon biciklizek.


Ebben a kereszteződésben én általában gyalogos tempóban lassan átszoktam hajtani biciklivel és egy pillanatra meg is állok és nézem, hogy az autó észre vette és lassít-e.


Ma ugyan ezt tettem. Egy pillanatra megálltam. Jött a tanulóvezető az oktatóval és láttam hogy látnak és mintha elkezdtek volna lassítani és elindultam, majd rám dudáltak és elkezdett mutogatni az oktató mérgesen.


Gondolom akkor nem ez a helyes módja az átmenetelnek ... de akkor valaki tudja linkelni hogy a kreszben hol van meghatározva a helyzes mód? Mert csak a sima zebrás esetre emlékszem benne, arra nem hogy mi van amikor azzal párhuzamosan megy a bicikli út.


Vagy ilyenkor áthajthatok biciklivel? Csak nem nekem van elsőbbségem? és akkor lenne elsőbbségem ha le szállnék róla és gyalogossá változnék át?


2020. júl. 7. 11:20
 1/7 anonim ***** válasza:
86%

Zebrán leszáll és tolja.

Bicikliúton nem száll le, simán átgurul, viszont ott van az elsőbbségadás kötelező tábla, tehát az autókat el kell engedni.

2020. júl. 7. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
94%

Az utolsó bekezdésben írod a helyes megoldást. Rád kerékpárosként az "elsőbbségadás kötelező" tábla vonatkozik, amelyet az útburkolatra is felfestettek. Ha elfelejtetted ennek a táblának a jelentését, sürgősen tornázd fel a tudásod, mielőtt balesetet szenvedsz, vagy azt okozol.

Megteheted, hogy a kereszteződés előtt leszállsz a kerékpárról, innen a gyalogosokra vonatkozó szabályok vonatkoznak rád, konkrétan a zebrán elsőbbséged van az úttesten haladó járművekkel szemben.

2020. júl. 7. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
93%

Egyértelmű! Ott a macisajt a kereszteződés előtt a kerékpárútra felfestve.


Megállsz, megvárod míg elmegy az autós forgalom, és szépen áthajtasz a zebra mellett felfestett kerékpársávon. A túloldalon látszik, hogy van háromszög tábla IS, ami a bicajosokra vonatkozik.

2020. júl. 7. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
87%

Megáll, elsőbbséget ad az úttesten közlekedő járműveknek, majd átteker. Ha elsőbbséget akar, akkor leszáll, odamegy a zebra mellé és érvényesíti gyalogosi elsőbbségét.


Amúgy nem "kötelező" leszállni, ha valaki át akar gurulni zebrán bicajjal, a KRESZ sehol sem ír ilyet. Ez az egyik leggyakrabban félreértelmezett szakasz a KRESZ-ben. Soha nem a teljes paragrafust idézik, csak az utolsó mondatot a szakaszból. Annyi, hogy ilyen esetben járdára érvényes maximum 10 km/h-val mehet, illetve se járművet, se gyalogost nem zavarhat, akadályozhat, veszélyeztethet, mindenkinek elsőbbséget kell adnia. Azaz ha max 10-zel át tud úgy tekerni zebrán, hogy senkinek fel sem tűnik, nyugodtan megteheti, sehol nincs tiltva KRESZ-ben. 54. § (4) részéből szoktak kiemelni 1 mondatot, de az a teljes résszel együtt teljesen mást jelent, mint szövegből kiemelve.

2020. júl. 7. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
89%

#4: abszolút igazad van!

Áttekerhet, de ilyenkor - ahogy te is írod - nincs elsőbbsége (mint egy gyalogosnak).

2020. júl. 7. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
87%
Elsőbbségadás kötelező. Ott a tábla, meg a felfestés. A kerékpárút az alárendelt út.
2020. júl. 7. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Sokan abban a tévedésben vannak, hogy a sárga négyzetekből álló burkolati jel „kerékpáros zebra”. Ez a jel elsőbbséget nem szabályoz. A kerekes látja, hogy nincs vége ott a világnak, a számára kijelölt lehetőség folytatódik. Az autós pedig felkészülhet arra, hogy ott kerékpárosok közlekednek.

Az elsőbbség egyéb szabályokból következik. Pl. kanyarodás, jobb kéz stb., illetve táblák.

Így a jeltől függetlenül a kerékpáros lehet elsőbbségre kötelezett (mint a kérdezett helyen), vagy elsőbbséggel rendelkező.

2020. júl. 7. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!