Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kell ilyenkor index?

Kell ilyenkor index?

Figyelt kérdés

Kresz szerint ha a jobboldalt parkoló kocsisor mellett elmegyek kell index? Ha nem lépem át a terelővonalat. Magyarul a sávomon belül változtatok irányt.


Illetve van olyan szitu hogyha kereszteződés előtt ugyanígy a bal felén megek a sávomnak akkor a kereszteződésbe a balra kanyarodó sávba kötnék ki, ott kéne indexelnem jobbra ha vissza szeretnék térni az egyenesen menő részre?


2020. máj. 4. 12:56
 1/8 anonim ***** válasza:
60%

Nem kell, de többletjelzést mindig adhatsz, ha nem félreérthető. Motorral is van olyan helyzet, hogy sávon belüli mozgolódást indexszel jelzem, ha úgy ítélem, hogy a körülöttem lévőknek ez hasznos információ lehet.


Minden sávváltást irányjelzéssel kell jelezni. Azaz ha te nem balra akarsz menni, hanem egyenesen, és ehhez sávot kell váltanod, akkor jobbra kell indexelned előtte.

2020. máj. 4. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
12%

Nem kell indexelni, viszont ha a másik oldalon vagy és ismételten át kell lépni a felezővonalat akkor kell jobbra bekapcsolni.

A többletinformációt felejtsd el, fölöslegesen nem kell indexelni, idegesíteni fogja a többit, sőt én inkább azt mondanám, hogy csak akkor ha valódi segítséget tudsz nyújtani vele a többinek, vagy a használata nélkül nem megoldató a manőver.

Ha tanuló vagy, akkor úgyis azt kell csinálni, amit az oktató mond... amikor én régen tanultam vezetni fontosabb volt az indexelés, minthogy elsőre tökéletesen leparkoltam a kocsit, úgyhogy alig vártam, hogy megszabaduljak az egész kínzástól.

Kell jelezni az elindulást, megállást, előzés megkezdését és befejezését, sávváltást, körforgalomból történő kihajtást, a behajtást nem, viszont a bent maradást - ha nem turbó körforgalom - szintén jelezni kell ugyanis attól hogy kör alakú ugyanúgy útkereszteződésnek minősül.

Tanulóként, rutintalan vezetőként mindenképpen szokd meg a használatát, azonban a tükrök használata még fontosabb.

Semmi esetre sem használd amit sokat csinálnak, hogy amikor elkanyarodott és akkor villantja a komforindexet, vagy kapcsolja és bevág eléd egyből, még rosszabb amikor használja csak éppen a tükröt nem ismeri. Sokan nem értik ezt az egészet és megfigyelésem szerint csak azért kapcsolja mert "kell" holott csak a saját lelkiismerete végett teszi hogy ő bizony bekapcsolta.

Én ritkán használom csak a nagyon muszáj, viszont én cserébe éves szinten 40 ezer kilométert megyek. Természetesen nem kell laikusként az én példámat követni. Sokat megyek olaszországban, (most éppen nem) ott alig használják mégis kevesebb baleset van mint nálunk.

Szívesen elmagyarázok többet is a világító és jelzőberendezésekről méghozzá abban a formában hogy az úton is hasznát vedd az egésznek.

2020. máj. 4. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
59%
Nyugodtan adhatsz többletinformációt, ha az nem megtévesztő. Én is szoktam, pl. ha szèles a sáv, de kikerülök egy a jobb szélèn lèvő akadályt vagy sávon belül tudok biztonságosan biciklist előzni, gyalogost kerülni. A mögötted jövő így hamarabb számítani fog az akadályra.
2020. máj. 4. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
79%
Sőt, nekem olyan is volt, hogy motorral haladtam a bal nyomvonalon, és láttam, hogy pont egy aluljáróban fogunk utolérni egy kivilágítatlan bicajost (este volt már). Én ugyan simán haladtam egyenesen a bal nyomvonalon, mégis indexeltem balra néhányat, hogy a mögöttem lévő autónak kommunikáljam, hogy akadályt kerülök (miközben valójában egyenesen mentem). Ha épp elbambult volna (pl rádió csatorna váltás stb), könnyen nekimehetett volna hátulról a bicajosnak.
2020. máj. 4. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
43%
Én is így csinálom, hogy a mögöttem jövőnek jelezzem a kerékpárost.:-)
2020. máj. 4. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
60%
Én szoktam mindig villantani 3at hasonló esetekben (sok autoban ugye kényelmi extra ez a pöccintésre 3at villan dolog). Nagyon hasznos sokszor.
2020. máj. 4. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Én úgy tanultam, hogy irányváltoztatáskor kell index, és ez akkor is megvalósul, ha a vonalon belül maradsz, de beljebb húzódsz a kikerülendő autó miatt.
2020. máj. 24. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Igen, ennek ellenére megy a lepontozás az összes válasznál valamiért.
2020. máj. 24. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!