Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Előzéskor mikor mehet már...

Előzéskor mikor mehet már jobbra az index?

Figyelt kérdés
Úgy logikus nekem, hogy mikor ha adottak a feltételek irányjelzek balra, majd ha megelőztem a személyautót, kamiont biciklist és látom őket a középső tükörben (erre a kreszből emlékszem) jobbra irányjelző és visszatérek a sávomba. Jó ez így? Vagy már akkor átkellene tenni jobbra az iranyjelzőt amikor személyautó mellé érek/ a kamion felénél járok?

2020. febr. 21. 09:03
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
66%
Az irányjelzővel azt jelzed, hogy irányt akarsz váltani. Nem egyszer majd valamikor, hanem azonnal. Amikor úgy érzed, visszatérnél a sávodba, jelzel, és ha adott a visszatérés lehetősége, élsz vele.
2020. febr. 21. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
64%
Általánosságban 2-3-t villanjon a manőver megkezdése előtt.
2020. febr. 21. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
91%

Irányjelzővel a szándékot jelzed. Vannak autósok, akik akkor villantanak, amikor már húzzák is el a kormányt. Hogy ez mikor legyen nincs előírva, ne legyen megtévesztő. Pl. egy kanyarodásnál ne úgy, hogy még van egy kereszteződés, vagy autóbehajtó kapu. Előzésnél ugyanígy. Mutasd időben a szándékot. Innen megkezdettnek kell jog szerint tekinteni a műveletet, a mögötted jövő akkor már nem kezdhet téged is előzni (sokan nem így gondolják, sajnos).

Jobbra akkkor én még nem indexelnék, amikor még mellette vagyok, főleg nem egy kamion felénél.

Egyébként is visszatérni nem úgy kell, ahogy nálunk a legtöbben teszik, azaz azonnal mennek ki. Praktikus tanács személyautónál az, hogy amikor már látod a belső tükörben. Akkor jó, ha kettőtök között (azaz mögötted) van féktávolságnyi hely. Nem lőnek fejbe, ha már mellette elkezded, de ráér akkor, amikor mér egy vonalban vagytok, vagy akár el is mentél már mellette. Ekkor is a szándékot is jelezni kell.

2020. febr. 21. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Vortrex ***** válasza:
56%
Ez megint egy nagyon fontos kérdés, ha egyáltalán nem indexelnél visszafelé, akkor se gondolnák, hogy innentől a szembe sávba fogsz haladni.
2020. febr. 21. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
89%
akkor tanácsos a visszatérési szándékot jelezni kicsit korábban, ha mögötted egy sietős erőmű tolni kezd, ráhúzott fényszóróval...akkor jelzed, hogy látod, mennél, de ez a szar nem tud többet....
2020. febr. 21. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
11%

Nekem oktatóm úgy tanította, hogy párhuzamos közlekedésre alkalmas úton nem kell jelezni a visszatérési szándékot, hiszen evidens, hogy oda fogsz visszatérni nem pedig a szembe sávban folytatod az utad....


Többször előztem már meg így rendőrt és sosem állítottak meg ezért.


Viszont több sávos úton vagy autópályán már jelezni kell a visszatérést hiszen ott már sávváltásról van szó.


Nekem így tanította az oktató anno és azt mondta ez így jó.

Ráadásul ő egy elég jó hírben álló oktató :)

2020. febr. 21. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
91%

6-os! Lehet jó oktató, de a memóriád lehet rossz. Amit írsz az HAMIS!


A valóság az, hogy nem kötelező visszatérni. Tehát párhuzamos közlekedésre alkalmas, azaz irányonként több sávos, a sávok útburkolati jellel el vannak látva, előzés után nem kell vissza kimenni a külső sávba. Természetesen, ha mégis megteszed, az jelezni KELL!

2020. febr. 21. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
69%

Egy cikkben ezt írják:


1./ 7 nap szabadságot akkor kell kiadni, amikor a munkavállaló kéri.

2./ Évente egyszer 14 nap egybefüggő szabadság jár (munkaszüneti napokkal együtt kell érteni).

3./ 15 nappal korábban értesíteni kell a másik felet.

2020. febr. 21. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Beviz Elek ***** válasza:
21%

Az index nem egy vonaltörő lézer, az autódnak pedig semmi baja nem lesz ha index nélkül mész át a szaggatott vonalon (igazából ha a záróvonalon, akkor sem).


Az index a haladási irányt hivatott jelezni, ezzel informálod a többi autóst hogy mit is akarsz csinálni. A KRESZben említést tesznek a bizalmi elről is, én bízom abban hogy a többiek nem hlyék és feltételezik rólam hogy tudom melyik sáv micsoda.

Ennek tekintetében előzés után nem szoktam visszafelé indexelni, hiszen egyértelmű hogy nem költözök be a szembesávba, indexelés nélkül is sejthető hogy vissza fogok menni.

Pályán ha nincs mögöttem (közel) senki, akkor nem indexelek sávváltásnál egyik irányba sem, nem meglepő hogy nem fogok átteleportálni az utolért kamionon, ahogy az sem meglepő hogy jobbra tartok és visszamegyek a kamion előtt. Ha esetleg egy kamionsort előzök és utolér egy sietősebb autós, akkor az utolsó kamion felénél már jelzek jobbra hogy ki fogok menni, így véletlenül sem jut eszébe jobbról megelőzni, gondolván "a bamba még megvárja a belsőben a következő kamiont is, amit percek múlva fog utolérni".


Ugyanígy ez érvényes kanyarodásokra is, stb stb.


Sokan kormányszög-érzékelőként használják az indexet, de ez nagyon nem jó. A lényeg hogy információt adj arról hogy mit FOGSZ csinálni amennyiben van a környezeteben olyan akinek ez fontos lehet.

2020. febr. 21. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2020. febr. 21. 16:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!