Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Előzéskor mikor mehet már...

Előzéskor mikor mehet már jobbra az index?

Figyelt kérdés
Úgy logikus nekem, hogy mikor ha adottak a feltételek irányjelzek balra, majd ha megelőztem a személyautót, kamiont biciklist és látom őket a középső tükörben (erre a kreszből emlékszem) jobbra irányjelző és visszatérek a sávomba. Jó ez így? Vagy már akkor átkellene tenni jobbra az iranyjelzőt amikor személyautó mellé érek/ a kamion felénél járok?

2020. febr. 21. 09:03
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
69%

Beviz Elek: A KRESZ nem azt írja, hogy csak akkor kell irányjelzőt használni, amikor látja valaki. Ha véletlenül baleset lesz belőle, nem lehet azzal védekezni, hogy "de hát nem vettem észre, hogy ott van, azt hittem, senki nem látná az indexelést!"

Az irányjelzőt - a szabálykövető magatartáson kívül - azért is kell mindig és minden esetben használni, hogy automatikussá váljon, ne egy tudatos döntést igényeljen eldönteni, hogy most használom vagy nem használom. Így nem fog előfordulni, hogy amikor hajnalban rohadt fáradt vagy, vagy épp beszélgetsz valakivel, vagy bármi elvonja a figyelmedet, akkor majd megfeledkezel a jelzésről, és megölsz valakit. Ha jelzel, az lehetőséget ad a másiknak, hogy akár a te esetleges hibádat korrigálja, mert látja, hogy merre fogsz menni, és belelép a fékbe.

1-2 éve írta itt valaki, hogy autópálya-felhajtónál teljesen váratlanul jelent meg valaki, ő nem indexelt, mert nem vette észre, és úgyse látná senki a villogást, így nagy sebességgel belement az elsőbbséggel rendelkező autóba, totálkár lett. Aztán itt kérdezte, hogy miért lenne ő a hibás, amikor nem is vehette észre a másikat, olyan hirtelen termett ott...

2020. febr. 21. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Beviz Elek ***** válasza:
20%

#11

Ezzel egyáltalán nem tudok egyetérteni. Sofőr vagyok, ezt dolgozom, nekem nem fér bele az hogy zombi módjára, csorgó nyállal vezessek, nincs olyan hogy nem vettem észre a másik autót. Nem tudok olyat elképzelni hogy a forgalomban részt vegyek és a kihalt autópályán egyszercsak megjelenjen valaki mellettem ahogy azt sem hogy nem indexelés miatt balesetet okozzak.

2020. febr. 21. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

A halálos balesetek 90 %-át olyanok okozzák, akik nem tudják elképzelni, hogy ők hibázzanak.

Neked mondjuk könnyű így vélekedni, mert nem a kamionod fog beszorulni egy kis Suzuki alá.

2020. febr. 22. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Beviz Elek ***** válasza:
84%

Ha a Suzuki szorul be az én kamionom alá, azzal sem vagyok előrébb. Ebből élünk, igazából nagy különbség nincs hogy meghalok a kamion alatt vagy lecsuknak/elveszik a jogosítványomat.


De ne aggódj, mint írtam nem agyhalott zombi vagyok. Pontosan tudom hogy mit vezetek, pontosan tudom hogy mit látok/mit nem látok. A kamion mögött nem tudom mi van, indexelek. Nagy, kell a hely, folyamatosan jelzek hogy mit csinálok, tudom a többiekkel hogy mi fog történni, főleg ugye kanyarodásoknál, körforgalmaknál van ennek nagy jelentősége, ahol nem elég 1 sáv.

Az index elmaradása kizárólag személyautóra szól (nem, nem felejtem el hogy melyikben ülök), abban az esetben ha ezzel nem marad el semmilyen lényeges információ.


A sofőrködés lényege: nálam NEM fér bele hiba, nincs olyan hogy nem láttam, nem vettem észre.

2020. febr. 22. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Szerintem megtévesztő lehet, ha még a jármű mellett elkezdesz jobbra indexelni, mert azt gondolhatja az előzött jármű, hogy látsz egy szembejövőt, vagy valamit, amit ő nem, és te azonnal vissza akarsz sorolni az ütközés elkerülése érdekében. Ráér akkor, ha már tényleg vissza szeretnél sorolni, majd az irányjelző kitétele után 2-3 villanással mész vissza.


Egyszer a 4-esen történt, hogy egy enyhe jobb ívben (abonyi elkerülő) előzött egy Skoda egy buszt, aztán a felénél kirakta jobbra az indexet, és nagyon ráhúzott a buszra. Nem értettem, miért rakta ki ilyen korán, egészen addig, amíg nem jelent meg szemből félig a padkán egy autó. :) Itt nyilván látta a busz is a veszélyt, de ha te minden ok nélkül a felénél jobbra indexelsz, és észleli az is, akit előzöl, nem biztos, hogy érteni fogja.

2020. máj. 13. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!